Manşetler

Mobil operatörlerden deprem bölgesindeki iletişim durumu ile ilgili açıklamalar var

deprem iletişim

Deprem bölgesindeki en büyük sıkıntılardan bir tanesinin mobil iletişim alt yapısının yetersizliği olduğu söyleniyor. Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone’un üyesi olduğu Mobil Telekomünikasyon Operatörleri Derneği (m-TOD) konuyla ilgili olarak bir açıklama yaptı. Kuruluş, deprem bölgesindeki vatandaşların iletişim ihtiyacını karşılamanın en büyük önceliği olduğunu belirtti.

m-TOD, konuyla ilgili açıklamasında, “Üye operatörlerimiz Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone, AFAD ve ilgili bakanlıklarımızla iş birliği halinde, bölge halkına en iyi hizmeti verme gayretiyle çalışmalarına aralıksız devam etmektedir.” ifadesini kullandı.

Kuruluş, bölgede oluşan enerji kesintilerinin iletişimi de etkilediğinin, dağıtım şirketlerince bölgeye elektrik verilememesinin, baz istasyonları için gerekli enerjinin jeneratörlerle sağlanmasını gerektirdiğinin altını çizdi. 

Açıklamaya göre, enerji ihtiyacının karşılanması için operatörler tarafından bölgeye acilen 3.485 adet jeneratör sevk edildi. İletişimin ancak seyyar enerji kaynakları ve bu kaynakların çalışması için gerekli olan enerji tedariki sayesinde sürmesi nedeniyle hizmet süreçlerinde bazı aksaklıkların yaşandığı da vurgulandı. Enerji iletimi konusundaki onarım çalışmalarının hızla devam ettiği de açıklamada belirtildi.

Öte yandan 10 ilde birçok baz istasyonunun da ciddi hasar nedeniyle devre dışı kaldığı bildiriliyor. “Diğer yandan, ne yazık ki, depremler nedeniyle üç operatörümüzün depremden etkilenen 10 ilde yer alan 8.900 baz istasyonundan 2.451 adedi aldıkları ciddi hasar sebebiyle devre dışı kalmıştır. Baz istasyonları onarım çalışmaları tüm hızıyla devam etmektedir. Ayrıca, bölgeye toplam 190 adet mobil baz istasyonu sevk edilmiştir.”

Turkcell’den de iletişim tedbirleri ile ilgili açıklama geldi

Turkcell’den de deprem bölgesinde aldığı iletişim tedbirleri ve yaptığı çalışmalara yönelik bir açıklama geldi: “Deprem bölgesindeki iletişim ihtiyacını kesintisiz şekilde sürdürebilmek amacıyla Türkiye’nin dört bir yanından ve çevre illerden ekiplerimizle aralıksız çalışıyoruz. Bu yoğun çalışmalarla; bölgede deprem anında iletişimi kesilen 900 sahamıza tekrar servis sağladık. Tüm imkanlarımızı seferber ederek farklı lokasyonlarda bulunan çok sayıda mobil baz istasyonu ve jeneratörü deprem bölgesindeki illerimize sevk ettik. Ayrıca bölgede görev yapan ve kayıplar yaşayan personelimize destek olabilmek için Türkiye’nin birçok ilinden ekiplerimizi bölgeye yönlendirdik. Bu kapsamda 430 saha müdahale personeli ve bölge çalışanının yanı sıra afet yaşanan illere 2000 akü, 1400 jeneratör, 100’ün üzerinde mobil baz istasyonu sevk ederek iletişimin devamlılığını sağlamaya yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Turkcell olarak elimizdeki tüm imkanları seferber etmeye devam edeceğiz.”

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER