Mobil internet trafiği ilk kez masaüstünü geride bıraktı

mobil internetİnsanların internette gezinmek için mobil cihazları masaüstü cihazlara kıyasla daha sık kullandığı, uzun süredir gözlemlenen bir durumdu. StatCounter tarafından gerçekleştirilen bir araştırma, bu duruma resmiyet kazandırıyor.

Web istatistiği konusunda en gelişmiş platformlardan biri olan StatCounter’ın araştırmasına göre, mobil internet trafiği ilk kez 2016’nın ekim ayı itibarıyla masaüstü cihazların internet trafiğini geride bıraktı.

StatCounter Küresel İstatistikler araştırması, 2.5 milyondan fazla web sitesinden toplanan 15 milyarı aşkın sayfa görüntüleme verisiyle gerçekleştirildi. Bu veriler, mobilin internet erişiminde geleneksel masaüstü cihazların önüne geçtiğine dair somut kanıt teşkil ediyor.

Mobil ve masaüstü internet trafiği arasındaki denge, 7 yıllık süre içinde ciddi biçimde değişti. 7 yıl önce mobil cihazlar üzerinden internete erişenlerin sayısı yok denecek kadar azdı. Ancak 2016’nın ekim ayı itibarıyla internet trafiğinin yüzde 51.3’ü mobil cihazlar üzerinden geliyor. Masaüstü cihazların trafikteki payı ise yüzde 48.7’ye geriledi.

Mobil internet trafiğinin artmasında itici güç gelişmekte olan ülkeler

Mobilin web trafiğindeki payının artmasında gelişmekte olan ülkeler önemli rol oynuyor. ABD gibi gelişmiş pazarlarda halen masaüstü mobilin önünde yer alıyor. ABD’deki web trafiğinin yüzde 58’inin masaüstü, yüzde 42’si ise mobil cihazlar üzerinden gerçekleşiyor.

Söz konusu rakamlar halen hızla değişiyor. Dolayısıyla gelişmiş ülkelerde de mobilin masaüstü trafiğini geride bırakması muhtemel görünüyor. StatCounter CEO’su Aodhan Cullen, bu rakamların şirketlere web sitelerini mobil uyumlu hâle getirmeleri yönünde bir mesaj olduğunun altını çizdi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

HP Envy 14 (2021) İncelemesi

Dizüstü bilgisayar denilince akla gelen ilk markalardan biri olan HP'nin farklı fiyat noktalarına yayılmış çeşitli ürün serileri bulunuyor. Envy serisi, orta segment Pavilion ile...

F1 İtalya Emilia-Romagna GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Formula 1 2021 sezonu üç haftalık bir aranın ardından Avrupa yarışlarıyla kaldığı yerden devam ediyor. Geçen yıl da sıra dışı takvimde sonbaharda düzenlenen bir...