Microsoft bulut oyun servisi xCloud’un iOS’teki testini sonlandırdı

Microsoft, xCloud bulut oyun servisini iOS cihazlarda test etmeyi sonlandırdı. Yazılım devi, xCloud’u son birkaç aydır iOS üzerinde oldukça sınırlı bir çerçevede test ediyordu. Ancak şirket kısa bir süre önce servisin önce sadece Android’de faaliyete geçeceğini açık biçimde belirtmişti.

Microsoft, xCloud’un test sürecine katılan kullanıcılarını 11 Eylül itibarıyla ön izlemenin sona ereceği konusunda bilgilendirdi. Ancak bu tarihe kadar da sadece Android üzerindeki ön izleme süreci devam edecek.

Microsoft tarafından konuyla ilgili olarak The Verge sitesine gönderilen açıklamada şu ifadeler yer alıyor: “Project xCloud ön izleme TestFlight dönemimiz iOS’te sona ermiş durumda. Şu anda bulut oyun deneyimini Xbox Game Pass Ultimate kapsamında 15 Eylül’den itibaren Android cihaz sahiplerine ulaştırmaya odaklandık. Amacımız Xbox Game Pass üzerinden bulut oyun deneyimini tüm cihazlara uygun şekilde ölçeklendirmek.”

Microsoft’un bulut oyun deneyimini iOS’e getirme konusundaki hedefleri en baştan bu yana bazı engellere takılmış durumda. Şirket, xCloud’un iOS’teki test uygulamasını Halo: The Master Chief Collection ve 10 bin test kullanıcısıyla sınırlandırmak zorunda kalmıştı. Apple’ın App Store politikaları Microsoft’u buna mecbur bırakmıştı.

Microsoft, Apple’ın hangi politikalarının xCloud’un iOS’te çıkışını engellediği konusuda bilgi vermedi. Ancak benzer bir durum Google’ın bulut oyun servisi Stadia için de söz konusu. Stadia’daki oyunlara da iPhone ve iPad’ler üzerinden erişilemiyor. Daha önce diğer oyun servisleri de Apple’la benzer sorunlar yaşamıştı. Örneğin, Valve’ın Steam Link uygulaması Apple’dan yaklaşık bir yıl boyunca onay beklemişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Google Android üzerinde iş ve özel yaşamı ayırmayı kolaylaştıracak

Microsoft xCloud servisinin iOS üzerindeki akıbeti bir süre daha belirsizliğini koruyacak gibi görünüyor. Bu konunun temelinde Apple’ın App Store politikalarının olması da Microsoft’un elini kolunu bağlıyor.

F1 Amerika GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Formula 1 heyecanı iki haftalık bir aranın ardından Türkiye'den ABD'ye taşınıyor. F1 Amerika GP 2021 hafta sonunda yine heyecanlı bir yarış bizi bekliyor. Geçen...

Huawei Nova 9 Ön İnceleme: Kaan Arlı’dan Huawei deneyimi ile ilgili detaylar – Video

Huawei geçtiğimiz ay Çin'de duyurusunu gerçekleştirdiği Huawei Nova 9'un Doğu Avrupa, İskandinavya, Kanada ve Türkiye bölgeleri için lansmanını Avusturya'nın başkenti Viyana'da gerçekleştirdi. Öte yandan...

Sony A7 IV tanıtıldı: 33 MP sensör, 4K video kaydı

Sony, aynı zamanda A7 IV olarak da bilinen Alpha 7 IV fotoğraf makinesini/kamerasını tanıttı. A7 IV, Sony'nin 2018'de çıkarttığı giriş segmenti tam kare kamerası...

Apple Watch Series 7 söküm işleminde dikkat çekici detaylar – Video

Apple Watch Series 7'nin Türkiye'nin de aralarında bulunduğu çeşitli ülkelerde satışa sunulmasıyla birlikte, iFixit ekibi bu yeni Apple akıllı saatinin söküm işlemlerine zaman kaybetmeden...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun