Xbox’ın patronundan dikkat çekici sanal gerçeklik açıklaması

Sanal gerçeklik, oyun sektörünün geleceğindeki en önemli savaş alanlarından biri olarak gösteriliyor. Buna rağmen, oyun pazarının zirvesinde yer alan şirketlerden Microsoft, sanal gerçekliğin Xbox konusundaki öncelikleri arasında bulunmadığını belirtiyor.

Bu önemli açıklamayı, Microsoft’ta Xbox denince akıllara gelen ilk isim olan Phil Spencer yaptı. Stevivor’a konuşan Xbox’ın patronu, sanal gerçekliğin hâlâ Project Scarlett adıyla anılan yeni nesil Xbox ile ilgili planlarda büyük bir yer kaplamadığını dile getirdi.

Spencer’ın açıklaması, Microsoft’un sanal gerçekliğin ana akım potansiyeli konusundaki şüphelerini koruduğunu gösteriyor. Tecrübeli yönetici, sanal gerçeklik teknolojisiyle ilişkili eleştirilerini sıralarken de sözlerini sakınmıyor: “Sanal gerçeklik insanları izole ediyor. Ben oyunları daha ortak ve birlikte yapılacak bir aktivite olarak görüyorum. Müşterilerimizden gelen taleplere yanıt veriyoruz ve kimse bizden sanal gerçekliği talep etmiyor.”

Spencer, sözleri yeterince açıklayıcı olsa da, küçük bir dipnot düşmekten de geri kalmıyor. Xbox şefi, tam teşekküllü bir sanal gerçeklik deneyimi isteyenlerin rotalarını PC’lere ve sanal gerçeklik başlıklarına çevirdiğini; bu nedenle de konsollarda bu yönde büyük bir talep olmadığını dile getirdi.

Microsoft Xbox sanal gerçeklik konusunda Sony’nin önünü açıyor

Microsoft’un yaklaşımının oyun konsolu pazarındaki en büyük rakibi Sony’ninkine tamamiyle zıt olduğu söylenebilir. PlayStation VR, şirketin gelecek planlarında önemli bir yer tutuyor. Şirket, 2020’nin sonlarında çıkaracağı PlayStation 5 ile sanal gerçeklik teknolojisinde de ikinci kademeye geçecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
PS5 DualSense kumandasında Android ve PC desteği [Video]

Microsoft, Xbox ve sanal gerçeklik deneyimi konusundaki tutumuyla Sony’nin önünü tamamen açıyor. Son kullanıcı tarafında sanal gerçeklik algısı değişmedikçe Microsoft’un tavrının değişme ihtimali de pek yüksek görünmüyor.

Teknoblog Mobil Uygulamalar

Güncel teknoloji haberleri Teknoblog iPhone ve Android uygulamalarıyla her an elinizin altında.

YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sony’den PS5 için PlayStation Plus Collection detayları

Sony, yayınladığı yeni bir blog yazısında PlayStation Plus Collection'ın nasıl çalışacağıyla ilgili daha fazla detay paylaştı. Bu servis 12 Kasım tarihinden itibaren yurt dışında,...

Apple Clips video uygulamasına dikey video desteği geldi

Apple Clips video uygulaması en sonunda çok talep edilen bir özelliğe kavuştu. Bugün yayınlanan 3.0 güncellemesiyle birlikte, Clips 16:9, 4:3 ve kare formatlarında çekim...

Oppo Reno 4 Pro İncelemesi

Oppo Reno 4 Pro inceleme yazısında ve videosunda Türkiye'de satışa çıkan yeni Android telefon ile ilgili yorumlar, özellikler yer alıyor.

Oppo Reno 4 Pro İncelemesi

Oppo Reno 4 Pro inceleme yazısında ve videosunda Türkiye'de satışa çıkan yeni Android telefon ile ilgili yorumlar, özellikler yer alıyor.

Realme Watch İncelemesi

Akıllı saat pazarı son yıllarda istikrarlı biçimde büyümeye devam ediyor. Artık hemen hemen her akıllı telefon üreticisinin ürün portföyünde bir akıllı saat de mevcut....

TV+ Ready İncelemesi

Teknolojinin gelişmesi TV izleme alışkanlıklarını da değiştirmeye başladı. Birçok evde TV hâlâ çanak antenlere bağlı uydu alıcıları ile izlense de, geniş bant internetin yaygınlaşmasıyla...

Oppo Reno 4 Lite İncelemesi

Oppo akıllı telefon pazarının son dönemlerdeki en hareketli oyuncularından biri durumunda. Portföyüne düzenli olarak yeni cihazlarla genişleten şirket, özellikle Reno serisinde üst segment ve...

Bilgilendirici ve kaliteli teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun