Eğlence

Microsoft Xbox One E3 2013: Hangi oyunlar tanıtıldı?

Daha önce E3 2013’te gerçekleştireceği etkinliğin tamamen oyunlar üzerine kurulu olacağını söyleyen Microsoft sözünü tuttu ve yeni konsolu Xbox One’da yerini alacak oyunlara ait fragmanları katılımcılarla paylaştı. Şirket Xbox One’ın tanıtım etkinliğinde oyunlardan ziyade konsolun yetenekleri üzerinde durmayı tercih etmişti.

microsoft-xbox-one-e3-11062013

Microsoft’un E3 2013’te duyurusunu yaptığı oyunların listesiyse bir hayli uzun. Listede yer alan oyunlardan bazıları daha önce Microsoft’un gerçekleştirdiği Xbox One etkinliğinde görücüye çıkmıştı. Bu oyunlardan birisi de ünlü oyuncu Kiefer Sutherland’in Solid Snake rolünü oynadığı Metal Gear Solid V: The Phantom Rain. İlk olarak Xbox One için yayınlanacak oyun etkileyici görüntüleri nedeniyle E3 2013 etkinliğinde de Microsoft tarafından ön plana çıkarıldı. Metal Gear Solid serisinde ilk defa açık dünya oyununa izin verilirken, karakter listesinin ilginçliği de dikkat çekiyor.

Xbox One ile oyunseverlerle buluşacak bir diğer oyun da Ryse: Son of Rome. Oldukça etkili bir fragmana sahip olan oyun için Microsoft’un ”God of War”u nitelemesini yapmak da mümkün. İki oyun arasında benzerlik kurulmasının nedeniyse her iki oyunda da yakın dövüşün önemli bir yer tutması ve bitirici hareketlerdeki benzerlik.

Xbox One’da yer alacak klasik oyunlardan biri de Killer Instinct. Microsoft’un yeni nesil konsolu için elden geçirilen oyunda daha önceki versiyonlara göre daha fazla vuruş kombosunun yer alması dikkat çekiyor. 2D dövüş oyunlarının modası geçmiş gibi gözükse de, Killer Instinct tanıtım videosuyla bu durumdan fazla etkilenmeyeceğini gösteriyor.

PlayStation için geliştirdiği Ratchet & Clank gibi özel oyunlarla bu konsolun bir kitle oluşturmasında önemli bir rol oynayan Insomniac, Sunset Overdrive ile Xbox One’daki yerini alacak. Bu platforma özel olarak yayınlanacak oyunda FPS severler çoklu oyun seçeneğiyle açık dünyada özel bir deneyim yaşayacağı belirtilirken, oyunun düzenli olarak çeşitli güncellemeler alacağının altı çizildi.

Microsoft geçtiğimiz ay gerçekleştirdiği tanıtım etkinliğinde Forza Motorsport 5’i duyurmuştu. Oyuna ait yeni bir tanıtım videosunun yayınlandığı E3 etkinliğinde önemli bir oyun özelliğinin de duyurusu gerçekleştirildi. Drivetar adı verilen bu özellikle oyunun ağır mekaniği yerini yeni tasarlanmış bir yapay zekaya bırakacak. Kullanıcılar oyunu oynadıkça Xbox One kullanıcının sürüş alışkanlıklarını iyisiyle kötüsüyle kaydedecek ve oyuncudan hareketle sanal bir pilot oluşturacak. Drivetar sayesinde kullanıcılar oyunu kendileri oynamasalar bile diğer gerçek kullanıcılarla yarışıp kilitli ögeleri açabilecek.

E3 2013 etkinliğinde Microsoft tarafından fragmanı gösterilen oyunlardan birisi de Minecraft. Bu oyun için E3’te ortaya yeni bir şeyin çıktığını söylemek pek mümkün değil. Oyun videosunda Minecraft’ın Xbox One’ın görsel yeteneklerinden tam anlamıyla faydalanmadığı görülürken, oyun içi dünyaların eskiye kıyasla daha büyük olduğu anlaşılıyor.

Remedy’nin yeni oyun deneyimi Quantum Break ile Xbox One’daki yerini alacağı daha önceden açıklanmıştı. Microsoft’un E3’te düzenlediği Xbox One etkinliğinde sahnedeki yerini alan Remedy temsilcileri oyuna ait yeni görüntüleri içeren bir videoyu katılımcılarla paylaştı. Bu video sayesinde oyunun ön plana çıkarılan yanlarından biri olan ”donmuş zaman” özelliğinin işleyişi sayesinde daha net bir bilgi sahibi olmak mümkün.

Microsoft’un E3’te düzenlediği Xbox One etkinliğinde tanıtım videosu yayınlanan oyunlardan birisi de Project Spark. Project Spark’ı tanımlamak biraz zor olsa da, çoğu kişinin ortak yorumu oyunun akıllara PlayStation’ın popüler oyunlarından Little Big Planet’i getirdiği yönünde. Oyuncular Project Spartk içinde Kinect ses kontrollerini ve SmartGlass’ı kullanabilecek.

E3’te gösterilen Xbox One oyun videoları içerisinde izleyicileri en çok etkileyenlerden birisi de Dead Rising 3 oldu. Capcom tarafından gelecek nesil konsol için hazırlanan ilk zombi oyunu modifiye silahları ve Grand Theft Auto tarzı sürüş özellikleriyle dikkat çekerken, oyunda SmartGlass özelliklerinin de kullanıldığı görülüyor.

The Witcher 3: Wild Hunt serinin açık dünya kullanılan ilk oyunu olurken, oyunda çizgisel olmayan bir hikaye akışı kullanılıyor. Oyunun ana kısmını geliştirmek için Kinect ve SmartGlass özelliklerinin kullanılabileceği belirtilirken, bunun zorunlu olmadığının altı çizildi.

Xbox One ile birlikte çıkacak oyunlar içinde en çok merak edilenlerden birisi de Battlefield 4. Second Assault çoklu oyun haritasının ilk kez Xbox One’da yayınlanacağı duyurulurken, Battlefield 4’ün Microsoft’un yeni nesil konsolunda 60 fps kullanılacak olması da dikkat çeken bir özellik oldu.

Microsoft’un en büyük kozlarından biri olan Halo’nun Xbox One versiyonuna ait oyun videosu da şirketin E3’te düzenlediği etkinlikte gösterildi. Halo’nun 2014’te Xbox One platformundaki yerini alacağı açıklandı.

Activision ile yollarını ayıran bir grup geliştirici tarafından kurulan Respawn Entertainment tarafından hazırlanan ilk oyun olan Titanfall da oyun severlerin merakla beklediği oyunlardan biri durumunda. Oyunun tanıtım videosunda kullanılan görüntüler izleyicileri fazlasıyla etkilerken, Titanfall’un 2014’ün ilkbahar aylarında yayınlanacağı ifade edildi.

İlgili >> Pocket-lint

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER