Microsoft kaynaklı sızıntı yeni bir Windows 10 Pro sürümünün işaretini veriyor

microsoft windows 10 proMicrosoft’un Windows 4.0 Workstation sürümünde Workstation markasını kullanmasının üzerinden 20 yılı aşkın bir zaman geçti. Görünen o ki, şirket bu markayı yeniden canlandırmaya hazırlanıyor. “GrandMofongo” ve “AndItsTito” rumuzlu iki Twitter kullanıcısı, Microsoft’un geçtiğimiz hafta yanlışlıkla test kullanıcılarına sızdırdığı Windows sürümünde yeni bir Windows 10 versiyonuna yapılan referansları gün yüzüne çıkardılar. “Gelişmiş bilgisayarlar için Windows 10 Pro” şeklinde tanımlanan sürüm, belli donanımsal ihtiyaçlara uygun biçimde hazırlanmış gibi görünüyor. Microsoft Windows 10 Pro for Workstation olarak nitelediği sürümün yetenekler konusunda da şimdiden önemli bilgiler veriyor.

Workstation (Çalışma İstasyonu) Modu olarak adlandırılan modda, Microsoft işletim sistemine zorlu görevlerde en üst seviye performansı ve dayanıklılığı sağlamayı amaçlıyor. ReFS isimli yeni dosya sistemini de bu sürümde kullanıma sunmayı planlayan şirket, kullanıcılarına hatalara karşı destek, daha geniş dosya hacimleri için optimizasyon ve otomatik düzeltme gibi özellikler sunacak.

Hızlı dosya yönetimi de Microsoft’un öne çıkarmayı planladığı noktalar arasında yer alıyor. İş istasyonları farklı ağlar arasında büyük hacimli verilerin transferinde de kullanıldığı için Microsoft, SMBDirect isimli protokolle dosya paylaşımını da hızlandırmayı amaçlıyor. Şirket bu sürümde donanım desteğini de genişletecek. Sürümün kullanıldığı iş istasyonlarının 4 işlemciye sahip olmasına izin verilecek ve bellek limitini 6 TB’ye yükseltecek.

Microsoft Windows 10 Pro iş istasyonu sürümüyle çok fazla veri işleyenlere ulaşmayı amaçlıyor

Microsoft Windows 10 Pro’nun iş istasyonlarına özel sürümüyle her gün çok fazla miktarda veri işleyen kullanıcılara ulaşmayı hedefliyor.

İLGİLİ HABERLER