Eğlence

Microsoft ve Sony arasındaki Call of Duty gerilimi devam ediyor

activision blizzard call of duty microsoft ve sony

Microsoft ve Sony arasındaki Call of Duty gerilimi devam ediyor. İki şirket, Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın alacağını açıklamasının ardından karşı karşıya gelmişti. Anlaşmanın yetkili kurumlar tarafından onaylanması konusunda sıkıntı yaşayan Microsoft, Sony’nin aleyhte propaganda yaptığı iddiasını bir kez daha dile getirdi.

Yazılım devinin iletişim şefi Frank X. Shaw, Twitter hesabı aracılığıyla yaptığı paylaşımda “Sony’nin Brüksel’deki insanlara verdiği brifinglerde Activision’ı satın almamız durumunda onlara Call of Duty serisi konusunda eşitlik sağlamayacağımızı söylediğini duyuyorum. Bu doğru değil” ifadesini kullandı.

Shaw devamında şirketin bu konuda daha önce paylaştığı görüşlerini bir kez daha tekrarladı. Burada Shaw’un “Brüksel’deki insanlar” ifadesiyle Avrupa Birliği yetkililerini kast ettiğini hatırlatmakta fayda var.

Avrupa Birliği, Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın almasını inceleyen kuruluşlardan sadece biri. ABD Federal Ticaret Komisyonu ve İngiltere Tüketici ve Pazar İdaresi de anlaşmayı inceliyor. Tüm incelemelerde Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın almasının oyun konsolu pazarındaki rekabeti olumsuz etkileyip etkilemeyeceği mercek altına alınıyor. Call of Duty serisi de bu incelemelerin en önemli boyutu olarak öne çıkıyor.

Microsoft ve Sony arasında neler yaşanmıştı?

Microsoft yöneticileri daha önce Sony’ye Call of Duty serisinin 10 yıl boyunca PlayStation’da oynanmaya devam edeceğinin sözünü vermişti. Şirket daha sonra bu sözü güncellemiş ve Call of Duty serisinin varoldukça PlayStation’da oynanabileceğini belirtmişti. Satışın tamamlanmasının ardından Call of Duty’nin Nintendo Switch’e geleceği de açıklanmıştı.

Microsoft ve Sony arasındaki bu gerilimin nasıl sonuçlanacağı merak ediliyor. Son zamanlarda çıkan haberler, Microsoft’un Activision Blizzard anlaşmasına onay alamayacağını düşündürüyor. Ancak şirketin oyun şefi Phil Spencer’ın kısa süre önce yaptığı bir açıklama, farklı bir durumu gösteriyor. Spencer temasları ve bildikleri çerçevesinde anlaşmanın onayı için bir yıl önceye göre daha umutlu ve kendinden emin olduklarını belirtti.

İLGİLİ HABERLER