EğlenceManşetler

Microsoft ve Nintendo Call of Duty için 10 yıllık anlaşma imzaladı

activision blizzard call of duty microsoft ve sony

Microsoft geçtiğimiz yılın sonlarında Call of Duty’yi 10 yıl boyunca Nintendo’nun oyun konsollarında sunma sözü vermişti. Şirketin bu sözü yerine getirebilmesi için öncelikle Activision Blizzard’ı satın alma anlaşmasının onaylanması gerekiyor. Yine de, yazılım devi Nintendo’ya verdiği taahhüdü şimdiden resmiyete döktü. Nintendo’yla Call of Duty için imzalanan 10 yıllık anlaşmayı şirketin başkanı Brad Smith duyurdu.

Yazılım devinden konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada şu ifadeler yer alıyor: “Microsoft ve Nintendo, Call of Duty’yi Nintendo oyuncularına sunmak için hukuki açıdan bağlayıcılığı olan 10 yıllık bir anlaşma imzalamıştır. Bu anlaşma çerçevesinde Call of Duty oyunları Xbox’lar ile aynı tarihlerde ve aynı içeriklerle Xbox’ın konsollarına gelecek. Diğer oyun platformları için de eşit koşullarla ve uzun süreli Call of Duty erişimi sağlama sözümüzün arkasındayız.”

Yazılım devinin PlayStation için de Sony’ye benzer bir teklif sunduğu biliniyor. Aynı taahhüdün Steam için verildiği de açıklanmıştı. Tüm bu anlaşmaların, sözlerin ve tekliflerin geçerli olması için de Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın almasının onaylanması gerekiyor.

Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın alması veto edilebilir

Şirket geçtiğimiz yılın ocak ayında Activision Blizzard’ı satın almak için 68.7 milyar dolar karşılığında anlaşmaya varmıştı. Ancak bu anlaşmanın onaylanmasının ciddi bir tehlike altında olduğunu belirtmek gerekiyor. ABD Federal Ticaret Komisyonu anlaşmanın engellenmesi için dava açmıştı. İngiltere’de yürütülen soruşturmada ise onay için Activision’ın bazı iş kollarını ayırmasının gerekebileceği belirtilmişti.

Avrupa Birliği’nin de anlaşmanın rekabete zararı konusunda İngiltere ile aynı noktada olduğu söyleniyor. Reuters’in haberine göre, Microsoft anlaşmanın onaylanması için bugün Avrupa Birliği yetkililerine savunma verecek.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER