Microsoft Teams kapısını daha çok uygulamaya açıyor

Microsoft, geliştiricilere Teams çatısı altında üçüncü taraf uygulama sunma imkanını geçtiğimiz yıl sağlamıştı. Şirket, Build 2021 konferansının açılış gününde bu çabalarını bir adım ileriye taşıdığını duyurdu. Daha fazla geliştiriciyi Teams’e uygulama hazırlamaya ikna etmeye çalışan Microsoft; önemli API’larını geliştiricilere açarken, Teams Store ve yeni iş birliği araçlarını da duyurdu.

Geliştiriciler yakında Teams’in toplantı kanvasına yerleştirilebilecek uygulamalar hazırlayabilecek. Bu uygulamalarda abonelik veya uygulama içi satın alma yöntemleri kullanılabilecek. Buna ek olarak, geliştiriciler Teams’in gerçek zamanlı video ve ses akışlarına entegre edilebilecek uygulamalar da hazırlayabilecek. Web uygulamalarının Teams eklentilerinin geliştirilebileceğini söyleyen Microsoft Office 365’in iş birliklerinden sorumlu yöneticisi Jeff Teper, hazırlanan uygulamaların Teams’te her zaman ve her yerde kullanıma hazır olacağını sözlerine ekledi.

Bu ifade, geliştirilen uygulamaların Windows, Mac, iOS, Android, web ve hatta Linux’ta kullanılabileceği anlamına geliyor. Geçmişte de toplantılara uygulama yerleştirmek mümkün olsa da, önümüzdeki dönemde bu entegrasyon biraz daha sıkı olacak gibi görünüyor. Visual Studio ve Visual Studio Code entegrasyonunu da kuvvetlendiren Microsoft, bu sayede geliştiricilere uygulama hazırlamakta da daha fazla destek oluyor.

Microsoft Teams’in kullanıcıları sanal bir alanda buluşturan “Birlikte Modu” da geliştiricilere açılıyor. Geliştiriciler söz konusu mod için kendi arka plan sahnelerini hazırlama imkanına da sahip olacak.

Üçüncü taraf uygulamalara gerçek zamanlı ses ve video akışlarına erişim imkanı da yaz itibarıyla geliştiricilere sunulacak. Böylelikle Teams’e üçüncü taraf transkripsiyon veya not alma uygulamaları da eklenebilecek. Buna ek olarak, geliştiriciler Teams içinde kendi aboneliklerini de satabilecek.

microsoft teamsMicrosoft Teams hâlihazırda 145 milyon günlük aktif kullanıcıya sahip. Dolayısıyla bu platform için hazırlanan üçüncü taraf uygulamalarının önünde hatırı sayılır bir pazar olduğu söylenebilir. Microsoft da yeni imkanlarıyla bu pazara daha fazla geliştiriciyi çağırıyor.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

iPadOS 15 İncelemesi

Apple'ın tabletlerine özel işletim sistemi iPadOS, en son sürümü iPadOS 15 ile birlikte iPad'lere yeni özellikler ve yetenekler kazandırıyor. Apple iOS 15 ile birlikte...

Surface Laptop Studio tanıtıldı; Microsoft’un yeni amiral gemisi dizüstü bilgisayarı

Microsoft, bugün, güçlü dizüstü bilgisayarlarından oluşan Surface Book serisinin halefi olan Surface Laptop Studio'yu duyurdu. Microsoft, amiral gemisi dizüstü bilgisayarı için tamamen yeni bir...

Surface Pro 8 tanıtıldı: 13 inç 120 Hz ekran, Thunderbolt 4

Microsoft'un bugün düzenlediği etkinlikte tanıttığı ürünlerden birisi de Surface Pro 8 oldu. Şirket, Intel işlemcili seride 2014 çıkışlı Surface Pro 3'ten bu yana ilk...

Surface Duo 2 5G desteği ve daha büyük ekranlarla geliyor

Microsoft, yeni çift ekranlı telefonu Surface Duo 2 ile katlanabilir Android cihaz pazarında şansını bir kez daha deniyor. Duo 2 tasarım bakımından ilk modelden...