Surface Laptop 4 Intel ve AMD işlemci seçenekleriyle birlikte duyuruldu

Microsoft, dün yaptığı duyuruyla Surface serisine yeni üyeler kazandırdı. Surface Laptop 4 hem 13,5 hem de 15 inç modellerde, AMD veya Intel işlemciler arasında seçim yapma imkanıyla yenilendi.

Her iki boyut da Intel’in en yeni 11. Nesil işlemcileri veya AMD’nin Ryzen 4000 serisi işlemcileriyle birlikte satılacak. Microsoft, Surface Laptop 4’ü 15 Nisan’da; ABD, Kanada ve Japonya’da AMD modeli için 999 dolardan, Intel sürümü için 1299 dolardan başlayan fiyatlarla satışa sunuyor.

İki işlemci seçeneği arasındaki fiyat farkı dikkat çekici. Bu fark muhtemelen Microsoft’un AMD’nin en son 5000 serisi CPU’larını kullanmadığı gerçeğinden kaynaklanıyor. Microsoft bunun yerine, AMD’nin Zen 2 mimarisini temel alan AMD Ryzen Surface Edition işlemcileri kullanıyor. Buna rağmen, Intel ve AMD sürümleri arasındaki performans oldukça benzer olabilir, ancak Microsoft’un seçimlerinin nasıl sonuçlar verdiğini görmek için tam incelemeleri beklememiz gerekecek.

Bu işlemci güncellemeleri sayesinde, Surface Laptop 3’e göre yüzde 70’e varan oranda daha fazla performans ve belirli bir seviyede pil ömrü kazanımları elde ediliyor. Microsoft, 13,5 inç AMD modelinde 19 saate kadar ve 15 inç sürümde 17,5 saate kadar pil ömrü vaat ediyor. Intel işlemci destekli 13,5 inç Surface Laptop 4, 17 saate kadar pil ömrüne sahipken, daha büyük olan 15 inçlik model 16,5 saate ulaşıyor. Her iki Intel sürümü de Intel’in en yeni Iris Xe grafikleriyle birlikte satılacak, bu da Overwatch gibi oyunların 1080p ultra ile oynanabileceği anlamına geliyor.

Surface Laptop 4, aynı zamanda 2019’da çıkmış olan Surface Laptop 3’ün tasarımını da koruyor. Her ikisi de Alcantara kumaştan olan 13,5 inçlik modellerde klasik platin Yüzey stili ile yeni buz mavisi rengi arasında seçim yapabileceksiniz. Mat siyah ve kumtaşı, 13,5 inç modeller için metal seçeneklerde de mevcuttur; 15 inçlik sürümler ise kesinlikle platin ve mat siyahtır ve Alcantara kumaş içermez.

microsoft surface laptop 4

Microsoft, Surface Laptop 4’ün geri kalan noktalarına pek dokunmadı. Tek bir USB-C bağlantı noktası, bir USB-A bağlantı noktası, bir kulaklık jakı ve şarj için Microsoft’un Surface Connect bağlantı noktası bulunuyor. Hâlâ Thunderbolt desteği yoktur ve M.2 NVMe SSD, cihazın arkasındaki bir yuvadan çıkarılabilir.

AMD veya Intel arasındaki seçimin bir sonucu olarak, Surface Laptop 4 serisi bu sefer oldukça karmaşık hâle geliyor. 999 dolarlık fiyata sahip olan 13,5 inçlik temel model, 8 GB RAM ve 256 GB depolama alanına sahip ve AMD Ryzen 5 4680U ile çalışıyor. Temel Intel modeli, 8 GB RAM ve 512 GB depolama alanı ile 11. Nesil Core i5 1135G7 işlemci sunuyor. Ayrıca bir Core i7 işlemci, 32 GB RAM ve 1 TB depolama alanına sahip olan 2299 dolarlık modele kadar çeşitli Intel modelleri de olacak. 16 GB RAM ve 256 GB depolama alanına sahip ikinci bir AMD modeli, 1199 dolara yaklaşık sekiz hafta sonra çıkacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ASUS'tan ROG serisine iki yeni oyuncu bilgisayarı: ROG Zephyrus S17 ve M16

15 inçlik tarafta ise, 8GB RAM ve 256GB depolama alanına sahip 1299 dolarlık AMD Ryzen 7 4980U işlemcili modelden başlayarak daha fazla AMD seçeneği bulunuyor. 16GB’a kadar RAM ve 512GB depolama alanını 1699 dolarlık yurt dışı fiyatı karşılığında satın almak mümkün oluyor. 15 inç Intel modelleri, 16 GB RAM ve 512 GB depolamaya sahip Core i7 1185G7 için 1799 dolar fiyattan başlıyor. 2399 dolar karşılığında 32 GB RAM ve 1 TB depolama seçeneği de var.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Turkcell’in BiP ve diğer dijital servislerinde veri gizliliği ve güvenliğine bakışı

Turkcell, Türkiye'deki kullanıcılara ve onların internet üzerinde gerçekleştirdikleri aktivitelere ait olan verilerin ülke sınırları içinde muhafaza edilmesi konusuna büyük önem veriyor. Yöneticilerinin bu konuya...

Görüntülü konuşma için en iyi uygulamalar

Yeni koronavirüs salgını görüntülü konuşma uygulamalarını hayatımızın en önemli parçalarından biri hâline getirdi. Hem işte hem de özel hayatta, bilgisayardan veya mobil cihazlardan gerçekleştirdiğimiz...

Asus ZenFone 8 ve ZenFone 8 Flip tanıtıldı

Asus, bu yılki ZenFone serisiyle biraz farklı bir dönüş yapıyor. ZenFone 8 Flip, büyük ekranı ve açılır kamera mekanizması ile önceki yılların telefonlarına çok...

HTC Vive Pro 2 ve bağımsız VR başlığı Vive Focus 3 tanıtıldı

HTC salı günü gerçekleştirdiği Vivecon etkinliğinde iki sanal gerçeklik başlığını tanıttı. Bunlar iş odaklı Vive Focus 3 ve "sınıfının en iyisi" olarak nitelendirilen PCVR...
Bu haberi arkadaşınızla paylaşın