Microsoft Surface Duo gerçek hayatta görüldü – Video

Microsoft geçen yılın sonbaharında çift ekranlı Surface Duo cihazını ilk kez göstermişti. Ancak tanıtım sonrasında Android ile çalışan bu cihaza kimsenin el sürmesine izin vermedi. Yakın zamanda bir emülatör aracılığıyla Surface Duo’da Android’in nasıl çalıştığını yakından görmüştük. Şimdiyse Microsoft’un çift ekranlı cihazı günlük hayatta karşımıza çıktı.

Vancouver’ın SkyTrain treninde seyahat eden bir yolcunun elinde görülen Surface Duo donanımı, Microsoft’un ekim ayında gösterdiğine çok benziyor. Ne var ki, şimdi cihazın önüne de flaş yerleştirildiğine dair söylentiler ortalıkta dolaşıyor.

Videonun ilginç bir noktası Android’in bu cihazdaki çalışma biçimi ve işletim sisteminin hem tek ekranı hem de iki ekranı yan yana kullanırken nasıl uyum sağladığı oluyor. Videoda Surface Duo’nun tek bir ekranında oyunun nasıl çalıştığı görünüyor. Daha sonra kullanıcı bu oyunun yerine Outlook Android uygulamasını geri getiriyor. Dokunmatik hareket animasyonları henüz bitmemiş gibi görünüyor. Ancak Surface Duo kullanıcısı iki uygulamayı yan yana düzgün biçimde çalıştırabiliyor.

Ayrıca uygulamaların iki ekrana nasıl yayıldığı, Microsoft’un deyimiyle “genişletilmiş tuval” moduna nasıl alınacağı da kısaca gösteriliyor. Bu görünüm geliştiriciler için varsayılan görünüm olmayacak, çünkü son kullanıcıların her iki ekrana uygulamayı yaymak için görünümü genişletmeleri gerekecek. Varsayılan görünümde bir uygulama tek bir ekranda açılacak.

Bazı uygulama geliştiricilerinin çift ekranlı cihazlara erişim imkanı elde ettiği ve uygulamalarını oluşturup test etmeye başladıkları anlaşılıyor. Bu da neden Surface Duo cihazlarını ortalıkta görmeye başladığımızı gösteriyor.

Microsoft çift ekranda uygulama geliştirenler için kapsamlı bir prensipler listesi yayınlamıştı. Aynı zamanda bir Android emülatörü de paylaşmıştı. Görünüşe göre işler yolunda ilerliyor, video da onu gösteriyor. Microsoft bugün düzenleyeceği özel bir geliştirici etkinliğiyle çift ekranlı cihazlara daha fazla değinecek. Ayrıca şirketin Surface Neo cihazı için de Windows 10X emülatörü yayınlaması bekleniyor.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

İLGİLİ HABERLER