Microsoft sahte Windows Mağaza uygulamalarının peşinde

toshiba-satellite-p50-inceleme-00022

Microsoft’un Windows ve Windows Phone uygulama mağazaları yıllar boyunca sahte ve dolandırıcılık amaçlı uygulamalarla ilgili olarak çeşitli sorunlar yaşadı, ancak yazılım üreticisi en sonunda bu soruna kökten çözüm bulmuşa benziyor. Genellikle ücretsiz olarak sunulan yararsız uygulamalar için insanları ödeme yapmaya iten çeşitli dolandırıcı uygulamalarla ilgili haberlerin çıkışının ardından, Microsoft’un Windows Uygulamalar ve Mağaza genel yöneticisi Todd Brix şirketin gelecekte politikalarını daha sıkı şekilde uygulayacağını kaydetti.

Bu yılın başlarında uygulama sertifikasyon gereksinimlerinde çeşitli değişiklikler yapılmıştı. Brix’in söylediğine göre, Microsoft Windows Mağaza üzerinde bir inceleme yürüterek yönergelere uyumlu davranmayan uygulamaları buluyor. Microsoft’un şartlarına göre isimlerin açık, ikonların da başka uygulamalarınkiyle karıştırılmayacak şekilde farklı olması gerekiyor.

Son zamanlarda mağazada çeşitli sahte VLC uygulamalarına rastlanmıştı, her bir sahte uygulama Windows kullanıcılarını para ödemeleri noktasında kandıracak şekilde tasarlanmıştı. Bu uygulamaların geçmişte nasıl sertifikasyon sürecini geçtiği bilinmiyor, ancak Microsoft şimdilerde geliştiricilerle irtibata geçerek kurallara aykırı davranan mevcut uygulamalarda değişiklik yapılmasını talep ediyormuş.

Geliştiricilerin büyük çoğunluğu değişiklikleri yapmaya razı oluyor, ancak Brix’in söylediğine göre bir kısım daha az anlayışlı davranıyor ve sonuç olarak da Microsoft şimdiye kadar 1500’den fazla uygulamanın kaldırma işlemini gerçekleştiriyor. Brix, Mağaza incelemesinin sürdüğünü ve yapılması gereken daha fazla iş olduğunun farkına vardıklarını söylüyor. Hiçbir yaklaşımın mükemmle olmadığını, bu nedenle kullanıcıları Windows Mağaza’da gördükleri herhangi bir sorunu kendilerine bildirmeleri konusunda teşvik ettiklerini de ekliyor.

Uygulama mağazalarıyla ilgili sorun yaşayan tek şirket Microsoft değil. Google Play ve Apple App Store da geçmişte klonlanmış veya sahte uygulamalarla ilgili sorunlar yaşamıştı.

Microsoft hesapları şimdi tamamen şifresiz kullanılabiliyor

Microsoft parolasız bir geleceğe kapı açmak amacıyla bundan böyle Microsoft hesaplarından parolaları kaldırmanıza izin veriyor. Yazılım devi çarşamba gününden itibaren kullanıcıların parola yerine Microsoft...

Xiaomi 11T Pro, 11T ve 11 Lite 5G NE tanıtıldı

Xiaomi bir süredir beklenen yeni akıllı telefonları 11T ve 11T Pro'yu tanıttı. Şirketin tescilli 120W HyperCharge hızlı teknolojisiyle gelen Xiaomi 11T Pro, ikili arasında...

iPhone 13 serisi Sinematik mod ile profesyonel kamera cebe girecek

Salı akşamı gerçekleştirilen iPhone 13 tanıtım etkinliğinde Apple, çok yakında piyasaya çıkacak tüm iPhone'lar için ilginç bir yeni özellik duyurdu. Bu özellik Sinematik mod...

Eğitim için tablet önerileri – Video

MediaMarkt için hazırladığımız tablet önerileri videosunda, farklı ekran büyüklüklerine ve teknik özelliklere sahip olan, fiyatları da modelden modele değişiklik gösteren çeşitli tablet önerileri sıralıyoruz.