Teknoblog Sektörel Microsoft Rusya’daki skandala sivil toplum kuruluşlarının yazılım lisansını uzatarak karşılık veriyor

Microsoft Rusya’daki skandala sivil toplum kuruluşlarının yazılım lisansını uzatarak karşılık veriyor

PAYLAŞIN

Kendinizi bir dakikalığına Microsoft’un yerine koyun. Rus devleti sizin ürününüzü karşıt grupların sesini kısmak için bir araç olarak kullansa ne hissedersiniz? Geçtiğimiz Ocak ayında Baykal Çevresel Dalgası adlı karşıt bir grubun bilgisayarlarına Microsoft’un korsan yazılımlarını aramak gerekçesiyle el konmuştu. Grubun amacı Baykal Gölü’nü kirleten kağıt fabrikasının tekrar açılmasına engel olmaktı.

Yukarıdaki gibi mide bulandırıcı olayların gerçekleşmemesi amacıyla, Microsoft sivil toplum kuruluşları için tek taraflı yazılım lisansı sağlayacağını duyurdu. Bu lisans Rusya’daki ve diğer ülkelerdeki sivil toplum ve medya kuruluşlarını da kapsayacak. Bu lisansın süresi en az 2012’ye kadar geçerli olacak. Microsoft’un yöneticilerinden Brad Smith “Açık olmak istiyoruz. Fikir eserlerinin politik amaçlara ya da kişisel emellere alet edilmesine kesinlikle karşıyız ve bu durumu nefretle karşılıyoruz.” şeklinde konuştu.

İlgili – Microsoft

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sahte Windows Movie Maker uygulaması dolandırıcılık amacıyla kullanılıyor

Siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı ve soyadınızı giriniz