Microsoft Windows ve Xbox’taki düşüşlere rağmen gelirlerini artırdı

google news abone ol

Microsoft 2022 mali yılının dördüncü çeyreğine ait finans raporunu açıkladı. Şirket 51.9 milyar dolar gelir ve 16.7 milyar dolar net gelir duyurdu. Gelirde yüzde 12’lik bir artış kaydedilse de, net gelirdeki artış oranı sadece yüzde 2’de kaldı. Buna ek olarak; genel gelir artışına rağmen, Microsoft’un Windows ve Xbox gibi önemli birimlerinin gelirleri azaldı.

PC pazarı pandemiyle birlikte uçuşa geçse de, son çeyreklerde sert bir düşüş yaşıyor. Gartner’ın raporuna göre; pazar geride kalan çeyrekte neredeyse yüzde 13 oranında küçüldü. Bunun son 9 yıllık dönemdeki en keskin düşüş olduğu belirtilirken; jeopolitik gerilim, enflasyon ve tedarik zincirinde süregelen sıkıntılar en önemli nedenler olarak gösteriliyor.

Microsoft’un PC üreticilerinden Windows için aldığı gelir de bu düşüşe paralel olarak azaldı. Yüzde 2’lik bir düşüş açıklayan yazılım devi, PC pazarındaki bozulmanın ve üretim durdurma kararlarının bu durumda etkili olduğunu belirtti.

Şirketin CEO’su Satya Nadella, çeyrek sonuçlarının değerlendirildiği toplantıda konuyla ilgili olarak şu ifadeleri kullandı: “PC’ler içn geçtiğimiz çeyrekte pazar koşulları zorluydu. Buna rağmen, pandemi öncesi dönemden daha fazla PC sevkiyatı gerçekleştirildi ve biz de bundan payımızı aldık.”

PC pazarı zayıflasa da, Surface için işler kurumsal tarafta iyi gidiyor. Geride kalan çeyrekte çok dikkat çeken bir Surface modeli tanıtılmamasına rağmen, gelirlerde yüzde 10’luk bir artış kaydedildi. Microsoft geçtiğimiz ay 11. nesil Intel işlemciye sahip yeni Surface Laptop Go‘yu tanıtmıştı. Şirketin bu serinin yeni ağır toplarını sonbaharda tanıtması öngörülüyor. Surface bu yıl 10. yaşını kutladığı için önemli yeniliklerin beklendiği de söylenebilir.

Intel’in PC çiplerinin fiyatlarını artırmaya hazırlandığı bir süre önce açıklanmıştı. Bunun PC pazarına olan etkisinin Microsoft’a kadar uzanabileceğini de hatırlatmakta fayda var.

Xbox tarafında ise cihaz gelirleri yüzde 11, içerik ve servis gelirleri ise yüzde 6 oranında azaldı. Servis gelirlerindeki düşüşü hem birinci hem de üçüncü taraf oyunların oynama sürelerinin düşmesine ve parasallaştırmanın azalmasına bağlayan şirketin toplam oyun geliri de yıllık bazda yüzde yüzde 7 oranında geriledi.

Satya Nadella, cihaz gelirlerindeki düşüşe rağmen şirketin yeni nesil konsollarda üst üste üç çeyrektir Kuzey Amerika pazarının lideri olduğuna dikkat çekti. 2022 mali yılının genelinin Xbox için şimdiye kadar en iyi dönem olduğunu da ayrıca belirtmek gerekiyor. Xbox 2022 mali yılında Microsoft’a 16.1 milyar dolar kazandırıdı. Şirket Xbox’ın hem donanım hem de içerik ve servis taraflarındaki düşüşün 2023 mali yılının ilk çeyreğinde de sürmesini bekliyor.

Office gelirleri Microsoft’u güldürmeye devam ediyor

Microsoft’un Office, bulut ve sunucu ürünleri tarafındaki gelirleri ise yine artmaya devam etti. Office ticari ürünleri ve bulut servisleri gelirleri yüzde 9 oranında artarken, bireysel tüketici tarafındaki artış oranı da yine yüzde 9 oldu. Microsoft 365 Consumer abone sayısı 59.7 milyona ulaştı.

Sunucu ürünleri ve bulut servisleri tarafında gelirler yıllık bazda yüzde 22 oranında yükseldi. Azure ve diğer bulut servislerinin gelirlerindeki artış oranı yüzde 40’ı buldu.

Microsoft’un yüzünü güldüren işlerinden birisi de LinkedIn oldu. Reklam talebine bağlı olarak kurumsal sosyal ağın gelirleri yüzde 26 oranında arttı. Şirketin arama ve haber reklamları tarafındaki yıllık gelir artış oranı ise yüzde 15 olarak gerçekleşti.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Galaxy Watch 5 ve Watch 5 Pro duyuruldu; önemli yenilikler var

Samsung'un yeni akıllı saatleriyle ilgili haberler uzun süredir etrafta dolaşıyordu. Güney Koreli şirketin bugün düzenlediği Unpacked etkinliğinde Galaxy Watch 5 ve Watch 5 Pro...

Galaxy Z Flip 4 rafine tasarım ve özelliklerle tanıtıldı

Samsung'un katlanabilir telefon portföyünün iki parçasından biri olan Z Flip serisinin en yeni üyesi Galaxy Z Flip 4 resmiyet kazandı. Katlanabilir ekranlı telefon ilk...

Samsung Galaxy Z Fold 4 tanıtıldı: Her açıdan ince dokunuşlar var

Samsung'un yeni katlanabilir telefonu Galaxy Z Fold 4 uzun süredir devam eden sızıntıların ve paylaşımların ardından bugün resmen gözler önüne çıktı. Samsung Galaxy Z...

Snapchat Aile Merkezi ile anne ve babalara çocuklarının arkadaşlarını gösterecek

Snapchat, anne ve babaların genç çocuklarının kimlerle sohbet ettiğini takip etmelerini sağlayan bir ebeveyn kontrol portalını kullanıma sundu. Aile Merkezi olarak adlandırılan yeni uygulama...

WhatsApp’ın çevrimiçi durumu gizleme dahil yeni gizlilik özellikleri kullanıma sunuluyor

WhatsApp, TechCrunch'ın haberine göre, kısa süre önce beta sürümünde gösterdiği çevrimiçi durumu göstermeyi engelleme seçeneği de dahil olmak üzere birkaç önemli gizlilik özelliğini kullanıma...

Huawei MatePad Paper İncelemesi

Huawei MatePad Paper Huawei Online Mağaza'dan satın alın SATIN AL Elektronik mürekkep, yani e-ink teknolojisi yıllardır ortalıkta olmasına rağmen, şimdiye kadar büyük şirketlerin bu tür ekranlara sahip...

iOS 16 Beta 5 ile birlikte uzun bir aradan sonra pil yüzdesi göstergesi yeniden görünüyor

Apple pazartesi akşamı iOS 16'nın beşinci geliştirici beta sürümünü yayınladı. Bu sürümle bir dizi değişiklik geliyor, ancak Twitter'daki paylaşımlar dikkatinizi çektiyse, herkesin ilgisini çekenin...

Huawei Nova Y70 İncelemesi

Huawei Nova Y70 inceleme yazısında ve videosunda, uzun pil ömürlü ve gençlere özel telefonla ilgili yorumlar ve detaylar yer alıyor.