Microsoft Office Online uygulamalarının adını değiştiriyor

Microsoft Office Online web uygulamalarının adını Office olarak değiştirerek basitleştiriyor. Yazılım üreticisi, pazarlama ve teknik içeriğindeki tüm değişiklikleri gerçekleştirdikten sonra bu yeni terminolojiyi mümkün olan en kısa zamanda kullanacağını açıkladı.

Şirketin kıdemli ürün pazarlama yöneticisi Bill Doll, ürünlerinin uygulamalara birden daha fazla platformda erişim sunduğu için, platforma özel alt markaları kullanmanın anlamının kalmadığını dile getiriyor.

Öte yandan Microsoft, “Word Online” ya da “Excel Online” kullanımını da sonlandırıyor. Böylelikle tüm web uygulamaları basit biçimde Word, Excel, PowerPoint gibi isimler taşıyacak. Microsoft, gelecekte bu uygulamalar için yine “web için Office” benzeri bir tanımlama yapılabileceğini, ancak bunun sadece Office’i Windows, Mac, iOS, Android ve web gibi platformlarda ayrıştırmak için olacağını kaydetti.

Office web uygulamaları gelecekte daha güçlü olacak

Yeni marka politikası biraz kafa karıştırıcı gibi görünüyor. Ancak Microsoft’un, özellikle web için, Office’e yönelik daha geniş kapsamlı hedefleri düşünüldüğünde mantıklı görünüyor. Microsoft geçen yıl Windows 10 için dokunmatik ekran dostu Office uygulamalarını duraklatmıştı ve bunun yerine web uygulamalarının geliştirilmesine yoğunlaşmıştı. Ayrıca Microsoft, Fluid Framework adını taşıyan ve Office’in internet tarayıcısında kullanımını iyileştiren bir çatı da geliştiriyor. Bunun kapsamında yeni bir esnek belge formatı, yazı dönüştürme ve birden fazla kişiyle ortak çalışma imkanı bulunuyor.

Fluid Framework, Office ve Windows’un geleceği olacak gibi görünüyor. Microsoft şimdilerde bu temeli Office’in web versiyonları için kullanıyor. Gelecekte bu uygulamalar çok daha güçlü hâle gelecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Android 13 için belirlenen tatlı kod adı Tiramisu olabilir

Microsoft’un Office web uygulamaları için gerçekleştirdiği isim değişiklikleri Exchange Online, SharePoint Online, Project Online ve Office Online Server gibi ürünleri etkilemiyor. Bunlar Online takısını taşımayı sürdürecek. Değişiklik sadece Office uygulamaları için geçerli olacak.

F1 Macaristan GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

İki hafta önce Britanya'da olaylı ve heyecanlı bir yarışa sahne olan Formula 1'de, belki de takvimin en sıkıcı yarışlarından birine sıra geldi. Geçişin bir...

Windows 11 için ilk beta sürümü yayınlandı

Microsoft, Windows Insider Programına kayıtlı olanlar için Windows 11'in ilk beta sürümünü yayınladı. Bugüne kadar, Windows 11'e erişmek için Microsoft'un "son derece teknik deneyimli...