Microsoft Cortana’yı Office’e getiriyor

microsoft-cortana-040215

Microsoft dijital asistanı Cortana’yı Office’e taşımaya hazırlanıyor. Yazılım devi halihazırda sesli komutları ve Cortana’yı kullanarak dokümanları açabilen, düzenleyebilen ve paylaşabilen “Work Assistant” isimli bir uygulamayı test ediyor. Microsoft’un uygulaması şu an için bir prototipten fazlası olmasa da, şirkete yakın kaynaklar tarafından The Verge sitesine yapılan açıklamada Cortana’nın yakında hem masaüstünde hem de mobil platformlarda Office’e entegre edileceği belirtildi.

Söz konusu entegrasyonun kurulması durumunda Microsoft’un dijital asistanının, en azından basit özellikleriyle, iOS ve Android’e gelişinin önü de açılmış olacak. Şirketin son dönemde Office’in iOS ve Android’deki kullanımını yaygınlaştırmak için gerçekleştirdiği hamleler göz önüne alınınca Cortana’nın da bu hamlelere dahil olması muhtemel gözüküyor. Microsoft’tan Julie Larsson-Green geçtiğimiz kasım ayında yaptığı bir açıklamada Cortana’nın diğer işletim sistemlerine geçiş yapabileceğini doğrulamıştı. Office entegrasyonu şirketin dijital asistanla ilgili planları arasında yer alıyor.

Microsoft’un dijital asistanının Office’e gelişi, akıllara 90’lı yıllar boyunca uygulamada kullanıcılara eşlik eden ve hafiften sinir bozan asistan Clippy’yi getiriyor. Clippy belge oluştururken birden ortaya çıkan ve gürültüsü yaptığı işten yüksek bir yardım aracı olsa da, Cortana’nın kullanıcılara gerçekten katkı sağlaması muhtemel gözüküyor. Cortana’nın gelişimini sürdüren Microsoft, dijital asistanını Windows 10’a ve yeni internet tarayıcısı Spartan’a da taşımıştı.

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Android 12 büyük tasarım yenilikleri ve güvenlik özellikleri ile geliyor

Google'ın 2014'ten bu yana en radikal kullanıcı arayüzü değişikliği Android 12 ile birlikte duyuruldu. Android 12'nin yepyeni bir tasarım diliyle geleceği bir süredir konuşuluyordu...

MediaMarkt’tan futbol heyecanını artıracak fırsatlar

Süper Lig geçtiğimiz hafta sonu bitti, şampiyon ve ligden düşen takımlar belli oldu. Diğer ülke ligleri de yavaş yavaş neticeye kavuşuyor. Neyse ki, futbol...