Microsoft Office 2016 ön izleme sürümünü yayınladı

office-2016-on-izleme-050515

Microsoft’un Office ekibi büyük çıkış için hazır gibi görünüyor. Üretkenlik paketinin gelecek versiyonu Office 2016 tonlarca yeni özellik taşıyacak, bunların bir kısmı kullanıcıların daha rahat etmesini sağlarken bir kısmı da daha geleneksel yaklaşım içinde olan kullanıcılar için rahatsızlık verici olacak.

Gelecek sürümün en önemli özelliklerinden bir tanesi ortak düzenleme işlevi olacak. Buna ek olarak yeni işlevlerin çoğu Microsoft’un OneDrive bulut depolama servisiyle yoğun entegre olmuş şekilde çalışacak, bunun izlerini Office paketinin çoğu noktasında hissetmek mümkün olacak.

office-2016-on-izleme-050515-2

Ortak düzenleme işlevleri Office Online uygulamalarında bir süredir bulunuyordu, ancak Office 2016 ile birlikte ilk kez masaüstü uygulamalara da giriş yapmış olacak. Ortak düzenleme işlevi başlangıçta sadece Word 2016 için kullanılabilir olacak, diğer yazılımlara daha sonra gelecek. Bu işlev sayesinde kullanıcılar bir doküman üstünde kimin çalıştığını ve ne gibi düzenlemeler yaptığını gerçek zamanda görebilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Galaxy A30s Android 11 ile güncelleniyor

Bu işlev dokümanların buluta bağlanmasına bağlı şekilde çalışacak. Bu nedenle Office 2016’da dokümanlar varsayılan olarak OneDrive’a kaydediliyor ve oradan paylaşılabiliyor. Bu durum bulut depolamayı önemsemeyen veya yeni konseptlerden hoşlanmayan kullanıcılar için pek önemli görünmeyebilir. Onlar için de yerel depolama birimine kaydetme özelliğine geri dönüş imkanı sunuluyor. OneDrive ile entegre şekilde çalışan bir diğer özellik de Outlook’da e-posta ekleri olacak. E-posta ekleri Microsoft’un bulutunda saklanacak ve basit bağlantılarla bunları e-posta iletileri içinde paylaşmak mümkün olacak.

Bu işlevlerden bazılarına aşina olabilirsiniz, çünkü bunlar Google Dokümanlar ve Gmail gibi Google servislerinde de kullanılıyor. Bu durum Microsoft’un Google’a yetişmeye çalıştığı izlenimi uyandırsa da, Microsoft masaüstü uygulamalarında ortak çalışma ve düzenleme imkanı sunarak Google’ın bir adım ötesine geçmiş oluyor. Ayrıca Microsoft için eksik özellikleri tamamlamak, Google’a karşı rekabette avantaj elde etmek anlamına da geliyor.

office-2016-on-izleme-050515-3

Tabii ki, Office 2016’nın tek öne çıkan noktaları bunlar değil. Microsoft uygulamalarını daha kıllı yapmaya çalışıyor. Örneğin Tell Me adı verilen özellik sayesinde kullanıcılar yapmak istediklerini basit şekilde yazıyor ve Office uygulamaları da bunları gerçekleştirmek için kullanılabilecek komutları ön plana çıkarıyor. Ayrıca Exchange ve Outlook’ta bulunan Clutter adlı bir özellik makine öğrenme mekanizmasından yararlanarak kullanıcı için nelerin önemli olduğunu anlıyor, düşük öncelikli iletileri ve dokümanları daha sonra kontrol için arkaya itiyor.

Office 2016’nın ön izleme sürümü ilk kez yayınlanıyor. Microsoft’un ilerleyen aylarda yeni ön izleme sürümleriyle değişiklikleri sunmaya devam etmesini ve ilerleyen aylarda da, muhtemelen sonbaharda Office 2016’nın final sürümünü yayınlaması bekleniyor.

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

Beats Studio Buds kablosuz kulaklık tanıtıldı, Türkiye fiyatı belli oldu

Son dakika sızıntılarının ardından Beats, bugün ikinci tam kablosuz kulaklık çifti olan yeni Beats Studio Buds'ı duyurdu. 149,99 dolarlık yurt dışı fiyatına sahip olan...

Microsoft Windows 10 desteğinin bitiş tarihini açıkladı

Microsoft, Windows 10 için verdiği desteği 14 Ekim 2025'te sonlandıracağını açıkladı. Bu tarih, işletim sisteminin çıkışından 10 yıl sonrasına tekabül ediyor. Microsoft, Windows 10'un...

Babalar Günü için hediye önerileri – Video

Babalar Günü için çok az bir zaman kaldı. 20 Haziran, yani önümüzdeki pazar kutlanacak olan Babalar Günü için henüz bir hediye düşünmediyseniz, alışverişe çıkmadan...

Google Workspace ve Google Sohbet şimdi herkesin kullanımına açıldı

Google bugün, Google hesabı olan herkesin kullanabileceği, Workspace uygulama ve hizmet paketindeki bazı değişiklikleri duyurdu. Google, Workspace uygulamalarının üç milyardan fazla kullanıcısı olduğunu söylüyor,...

Hades 13 Ağustos’ta Xbox ve PlayStation’a geliyor

Supergiant Games'in roguelike oyunu Hades, 13 Ağustos'ta Xbox ve PlayStation konsollarına geliyor. Oyun Xbox One, Xbox Series X/S, PS4 ve PS5 için satışa sunulacak....