Microsoft Linux Vakfı’na katılıyor

Google da .NET Vakfı'na katılıyor

microsoft linux Eski Microsoft CEO’su Steve Ballmer bundan 15 yıl kadar önce Linux için “kanser” tabirini kullanmıştı. Ancak o zamandan beri köprünün altından çok su aktı. İmparatorluğunu kapalı kaynak kodlu ve kendi malı olan yazılımı üzerine kuran yazılım devi Microsoft Linux Vakfı’na katılıyor.

Bu, 10 yıl önce hayal bile edilemeyecek olan bir gelişmeydi. Ancak Microsoft son yıllarda açık kaynak felsefesini kucaklamaya başlamıştı. Öyle ki, şirket Github’daki en aktif açık kaynak katılımcı organizasyonu hâline gelmişti.

Ars Technica’nın haberine göre, Microsoft son birkaç yıldır Linux’a da katkıda bulunuyordu. Linux Vakfı’nın idari direktörü Jim Zemlin, şirketin vakfa katılımından dolayı memnuniyetini gizlemiyor. Yönetici Microsoft’un dönüştürücü mobil ve bulut deneyimlerini daha fazla insana ulaştırmak için açık kaynak camiasıyla daha iyi işbirliği kurabileceğini söylüyor.

Microsoft, Satya Nadella’nın şirkete getirdiği kültür değişimini gerçek anlamda kucaklıyor. Yazılım üreticisi PowerShell, Visual Studio Code ve Microsoft Edge’in JavaScript motorunun kaynak kodlarını son zamanlarda herkesin erişimine açmıştı. Ayrıca Microsoft Canonical ile de işbirliği yaparak Ubuntu’yu Windows 10’a getirmek için çalışmış, aynı zamanda mobil uygulama geliştirme çalışmalarına yardım etmek için Xamarin’i satın almıştı. Hatta şirket Xamarin’in SDK’sını ve geliştirici araçlarının kaynak kodunu açmış, SQL Server’ı da Linux’a getirmişti.

Microsoft Linux Vakfı üyeliğinin yanı sıra Google’dan da sürpriz bir haber geldi. Google da, Microsoft’un Java’ya rakip olarak çıkardığı .NET platformu programlama dillerinin gözetimini ve denetimini üstlenen .NET Vakfı’na katılıyor. Google .NET’i destekleme konusunda çok fazla ilgi göstermiyor veya Microsoft’un yeni UWP platformu için uygulamalar sağlamıyor. Buna rağmen .NET’i Google Cloud Platformu içinde desteklemeyi planlıyor.

Microsoft’un açık kaynak odaklı haberi tam da Visual Studio Mac sürümünün çıkışıyla aynı zamanda geldi. Microsoft bu yazılımı hafta başında kazara da olsa açık etmişti. Bu yazılım, yıl başında satın alınmış olan Xamarin Studio üzerine inşa edildi. Windows ve Mac üzerinde çalışan yazılımcılar yeni yazılım sayesinde aynı projeleri paylaşabilecekler ve bunlara katkıda bulunabilecekler.

Teknoblog Mobil Uygulamalar

Güncel teknoloji haberleri Teknoblog iPhone ve Android uygulamalarıyla her an elinizin altında.

YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sony’den PS5 için PlayStation Plus Collection detayları

Sony, yayınladığı yeni bir blog yazısında PlayStation Plus Collection'ın nasıl çalışacağıyla ilgili daha fazla detay paylaştı. Bu servis 12 Kasım tarihinden itibaren yurt dışında,...

Apple Clips video uygulamasına dikey video desteği geldi

Apple Clips video uygulaması en sonunda çok talep edilen bir özelliğe kavuştu. Bugün yayınlanan 3.0 güncellemesiyle birlikte, Clips 16:9, 4:3 ve kare formatlarında çekim...

Oppo Reno 4 Pro İncelemesi

Oppo Reno 4 Pro inceleme yazısında ve videosunda Türkiye'de satışa çıkan yeni Android telefon ile ilgili yorumlar, özellikler yer alıyor.

Oppo Reno 4 Pro İncelemesi

Oppo Reno 4 Pro inceleme yazısında ve videosunda Türkiye'de satışa çıkan yeni Android telefon ile ilgili yorumlar, özellikler yer alıyor.

Realme Watch İncelemesi

Akıllı saat pazarı son yıllarda istikrarlı biçimde büyümeye devam ediyor. Artık hemen hemen her akıllı telefon üreticisinin ürün portföyünde bir akıllı saat de mevcut....

TV+ Ready İncelemesi

Teknolojinin gelişmesi TV izleme alışkanlıklarını da değiştirmeye başladı. Birçok evde TV hâlâ çanak antenlere bağlı uydu alıcıları ile izlense de, geniş bant internetin yaygınlaşmasıyla...

Oppo Reno 4 Lite İncelemesi

Oppo akıllı telefon pazarının son dönemlerdeki en hareketli oyuncularından biri durumunda. Portföyüne düzenli olarak yeni cihazlarla genişleten şirket, özellikle Reno serisinde üst segment ve...

Bilgilendirici ve kaliteli teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun