EğlenceManşetler

Microsoft’tan ilginç Call of Duty savunması

microsoft copilot ai

Microsoft geçtiğimiz yılın ocak ayında Activision Blizzard‘ı 68.7 milyar dolar karşılığında satın almak için anlaşmaya vardığını açıklamıştı. O dönemde şirketten yapılan paylaşımlarda şirketin Call of Duty, Warcraft ve Candy Crush gibi ikonik oyunları portföyüne eklediğine dikkat çekilmişti.

Ancak bir süre sonra hem oyuncular hem de resmi kurumlar, yazılım devinin Call of Duty serisini PlayStation’dan çekeceğinden endişe duymaya başlamıştı. Bu gelişmelerin ardından Microsoft’un avukatları Call of Duty’nin önemini ve değerini unutmuş gibi görünüyor.

ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC) şirketin Activision Blizzard’ı satın almasını engellemek için bir dava açmıştı. Bu davanın ön duruşması 3 Ocak’ta görülecek. Duruşma öncesinde yazılım devinin FTC’nin iddialarına karşı mahkemeye sunduğu 37 sayfalık yanıt belgesini inceleyen araştırmacı ve yazar Matt Stoller, ilginç bir bölüme dikkat çekti.

Söz konusu bölüme göre, şirket Call of Duty’nin oyun endüstrisi için neden bu kadar önemli olduğu konusunda bir fikir sahibi değil. Activision’ın oyun için ayırdığı bütçeyi ve standart çıkış takvimi hakkında bilgilerinin olmadığını söyleyen Microsoft’un avukatları, ilk Call of Duty oyununun çıkış tarihinin bile şirket tarafından bilinmediğini öne sürdü. Basit bir aramayla ilk Call of Duty oyununun 29 Ekim 2003’te çıktığı bilgisine erişilebildiğini belirtmekte fayda var.

Buna ek olarak, Call of Duty oyunlarının yapım süreciyle ilgili bilgilerin de satış anlaşmasından önceki inceleme ve değerlendirme sürecinde Activision tarafından yazılım devine sunulmasının bir tür “zorunluluk” olduğunu söylemek gerekiyor. Dolayısıyla şirketin “bilmezden gelme” taktiği pek inandırıcı görünmüyor.

Microsoft verdiği tavizlerle Call of Duty serisinin önemini kabul etmişti

Microsoft Call of Duty serisinin önemini verdiği tavizlerle daha önce göstermişti. Sony’ye “PlayStation varoldukça Call of Duty PlayStation’da olabilir” şeklinde özetlenebilecek bir söz veren şirket, seriyi Nintendo konsollarına getirmek için de anlaşmaya varmıştı. Bütün bu tavizlerin Activision Blizzard anlaşmasının onayı için verildiğini tahmin etmek pek zor değil.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER