Microsoft HoloLens 3 planlarını rafa mı kaldırdı?

google news abone ol

Karma gerçeklik konusunda ortaya sağlam bir strateji koymayı başaramayan Microsoft’ta HoloLens’in geleceği de belirsiz görünüyor. Business Insider sitesinin haberine göre, Microsoft son aylarda HoloLens 3 ile ilgili planlarını rafa kaldırdı. Siteye konuşan kaynaklardan biri, bunun HoloLens için yolun sonu olduğuna inanıyor.

Microsoft’un yeni bir karma gerçeklik başlığı geliştirmek için Samsung ile iş birliği yapacağı da iddialar arasında yer alıyor. Bu anlaşmanın karma gerçeklik biriminde bir iç bölünme oluşturduğu belirtiliyor.

Microsoft sözcüsü Frank Shaw ise HoloLens için yolun sonunun geldiği iddiasını reddetti. Başlığın şirketin karma gerçeklik ve metaverse gibi gelişen kategorilere dair planlarında önemli bir yeri olduğunu söyleyen Shaw, “HoloLens’e ve HoloLens’in geleceğine inanmaya devam ediyoruz” ifadesini kullandı. Samsung ile iş birliği konusunda ise Microsoft’tan herhangi bir açıklama gelmedi.

The Business Insider’a konuşan karma gerçeklik birimi çalışanları, hangi alana odaklanılacağı konusunda birim içinde farklı görüşlerin olduğunu belirtti. Bazı çalışanların donanım alanındaki faaliyetlerin yoğunlaştırılmasını, bazı çalışanların da yazılıma odaklanılmasını istediği belirtildi.

Microsoft’un metaverse konusunda hedeflerinin büyük olduğu biliniyor. Yazılım devi, Activision-Blizzard’ı satın aldığını duyururken de oyunların metaverse için platform geliştirmeye yardımcı olacağını belirtmişti. Bu nedenle Microsoft HoloLens 3 ve genel olarak HoloLens’ten kısa vadede vazgeçmesi pek mantıklı görünmüyor.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Oppo Enco X2 İncelemesi

Oppo Enco X2 inceleme yazısında aktif gürültü engelleme özellikli ve Dynaudio teknolojili ses deneyimi sunan kablosuz kulaklık ile ilgili yorumlar var.

Kanye West Parler’ı satın almaktan vazgeçti

Kanye West Parler'ı satın almaktan vazgeçti. Ünlü rapçi Twitter hesabının askıya alınmasının ardından kendisini Twitter'ın karşısında "ifade özgürlüğü" odaklı bir alternatif olarak tanımlayan Parler'ı...

Disney oyuncuları daha genç veya yaşlı gösterebilen yapay zekâ sistemi geliştirdi

Disney yapay zekâ ile oyuncuların ekranda gerçekten daha yaşlı veya genç görünmelerini mümkün hâle getiriyor. Şirketin araştırmacıları tarafından geliştirilen sistemde görsel efekt uzmanlarına daha...

Elon Musk yakında insan beynine bilgisayar yerleştirecek

Elon Musk, çarşamba günü düzenlenen "göster ve anlat" başlıklı bir Neuralink etkinliğinde, Elon Musk, beyin-bilgisayar arayüzü üzerinde çalışmalar yapan şirketin cihazlarından birini önümüzdeki altı ay...

ÖNE ÇIKANLAR