Microsoft Flight Simulator videosu oyun dünyasındaki değişimi gösteriyor

Microsoft sanal ortamdaki Ignite konferansını başlatırken bir Microsoft Flight Simulator videosu yayınladı. Söz konusu video, 1982’de oyuncularla buluşan oyunun neredeyse 40 yıllık yolculuğunda yaşadığı değişimleri gösteriyor. Ancak videonun gösterdiği değişimin Microsoft Flight Simulator’ın dışında oyun endüstrisinin geneli için geçerli olduğu da söylenebilir.

Microsoft’un videosu, IBM uyumlu PC’ler için 1982’de çıkan Flight Simulator 1.0 ile başlıyor. Bu oyunda oyuncular bir Cessna 182’yi New York, Seattle, Los Angeles ve Şikago üzeirnde uçurabiliyordu. Videonun başlangıcı, bilgisayarların ses kartlarının da yıllar içinde nasıl değiştiğini anlamaya yardımcı oluyor.

Flight Simulator 2.0 ise 1984’te yayınlanmıştı. Grafiklerin iyileştirildiği bu oyunla birlikte joystick desteği de oyunculara sunulmuştu. 1988’de çıkan Flight Simulator 3.0 ile uçak sayısı artırılmış ve ekranları özelleştirmek mümkün hâle gelmişti. Flight Simulator 4.0 ise gelişigüzel hava durumu ve dinamik çevre gibi oyun deneyimini iyileştirecek özellikleri sunmuştu. Bu versiyonla birlikte Flight Simulator ilk defa Mac üzerinde oynanabilmişti.

Flight Simulator 5.0 ise 1993’te çıkmış ve yeni doku desteğiyle serideki gerçeklik dozunu biraz daha artırmıştı. 5.1 sürümü de gerçeklik trendini devam ettirmişti. Flight Simulator’ın Windows 95 versiyonu ise kare hızını artırmış ve uçak filosunu genişletmişti. Flight Simulator 2000 ise 1999 bitmeden oyuncularla buluşmuştu.

Microsoft’un videosunda 2001 çıkışlı Flight Simulator 2002’ye gelindiğinde grafik kalitesindeki artış daha iyi fark ediliyor. Üç boyutlu sanal kokpit, o dönemde görenleri ilk bakışta etkilemiş ve gerçek bir pilot gibi hissettirmişti.

2006 çıkışlı Flight Simulator X ile seri uzun bir sessizlik dönemine girmişti. Bu versiyonda oyunu ilk kez DVD olarak sunan şirket, oyuncuların karşısına yeni uçaklar ve genişleme paketleriyle çıkmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Redmi Note 11 serisi için 120W şarj desteği doğrulandı

Microsoft Flight Simulator, bu uzun aranın ardından 2020’de yeniden oyun severlerle buluştu. Azure’un yapay zekâsından destek alan oyun, gerçek zamanlı hava durumu ve geniş uçak filosuyla oyuncuların karşısına çıkmıştı. Flight Simulator için hazırlanan özel video, 40 yılda yaşanan teknolojik ilerlemeyi daha iyi anlamaya yardımcı oluyor.

Sony Xperia Pro-I en gelişmiş kamera deneyimini telefona taşıyor

Sony, Xperia Pro-I adını taşıyan en yeni telefonunu gözler önüne çıkardı. Telefonun adındaki I harfi İngilizcede "görüntü" anlamına gelen "image" kelimesini temsil ediyor. Xperia...

Vodafone Her Şey Yanımda ile e-ticarette zirveyi hedefliyor

Vodafone, dört yıl önce hayata geçirdiği Yanıma uygulaması kapsamındaki hizmetlerine bir yenisini daha ekledi. Tüm kategorilerde hizmet veren Her Şey Yanımda isimli çevrimiçi alışveriş...

YouTube Shorts fonu şimdi Türkiye’ye açıldı

YouTube, Ekim ayından itibaren kısa video içerik üretimini teşvik etmek amacıyla YouTube Shorts Fonu’nu Türkiye’de de kullanacağını açıkladı. Shorts formatında yaratıcı ve benzersiz videolar üreten içerik...

Anker’den MagSafe uyumlu yeni MagGo serisi ve ilk üyeleri

MagSafe Battery Pack, MagSafe Cüzdan Kılıf veya MagSafe Duo Şarj Cihazı gibi birkaç Apple sertifikalı MagSafe aksesuarından farklı alternatif arayanlar için Anker gibi üçüncü...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun