Microsoft eski Edge için sunduğu desteği bitirdi, mutlaka güncelleme yapın

Microsoft Edge interet tarayıcısı için sunulan destek dün itibarıyla sona erdi. Ancak desteği sona eren tarayıcı, yeni olan Chromium tabanlı tarayıcı değil. Internet Explorer 11’in yerini almış olan orijinal Edge için sunulan destek bitti. Artık Microsoft bu internet tarayıcısını Legacy Edge, diğer bir deyişle Eski Edge olarak adlandırıyor.

Yazılım devi geçtiğimiz ağustos ayında bu emektar internet tarayıcısı için sunduğu desteği sonlandıracağını açıklamıştı. Beklenen gün de sonunda geldi. Bundan böyle Legacy Edge için güvenlik güncellemeleri çıkmayacak. Eğer hâlâ bu eski internet tarayıcısını kullanıyorsanız, ya Chromium tabanlı yeni Edge internet tarayıcısına geçmeli ya da başka alternatifleri değerlendirmelisiniz.

Windows 10 çıkmadan “Spartan” kod adını taşıyarak geliştirilen Legacy Edge sürümü, işletim sisteminin dağıtıma çıkmasıyla birlikte onun varsayılan internet tarayıcısı olmuştu. Edge adı, Microsoft’un Chromium tabanlı yeni internet tarayıcısında yaşamayı sürdürüyor. 2019 yılı boyunca beta sürecinde geliştirilen bu tarayıcı da Ocak 2020’de yayınlanmıştı. Sonuç olarak eski Edge, yeni Edge’in çıkışından sonra geçen bir yıl boyunca yaşamaya devam etti.

Öte yandan Microsoft, Legacy Edge sürümünün nisan ayında çıkacak Windows 10 güncellemesiyle birlikte otomatik olarak kaldırılacağını söyledi. Bunun yerine yeni Edge sistemlere yüklenecek.

Ailenizin ve etrafınızdakilerin teknoloji destekçisi konumundaysanız, onların bilgisayarlarında yeni Edge’in yüklü olup olmadığını kontrol etmeniz iyi olacaktır. Eğer yeni internet tarayıcısı bilgisayarlarında yoksa, Microsoft’un web sitesinden indirebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Telegram Google Play Store'da 1 milyar indirme sayısını geçti

Eski Edge internet tarayıcısının ortadan kalkmasının hem acı hem de tatlı yanları bulunuyor. Birçok açıdan yeni Edge, daha iyi durumda bulunuyor. Bununla birlikte Microsoft’un, geçmişi Internet Explorer’ın ilk versiyonlarına kadar giden özel web sayfası işleme motorlarını da tamamen tarihe karıştırıyor. Ne var ki, bunların performansını dikkate aldığımızda, fazla özlenmeyeceğini söyleyebiliriz. Sonuç olarak Eski Edge tamamen tarihe karıştı ve onun yerini yeni Edge tamamen alıyor.

Apple Watch Series 7 söküm işleminde dikkat çekici detaylar – Video

Apple Watch Series 7'nin Türkiye'nin de aralarında bulunduğu çeşitli ülkelerde satışa sunulmasıyla birlikte, iFixit ekibi bu yeni Apple akıllı saatinin söküm işlemlerine zaman kaybetmeden...

Razer Zephyr RGB yüz maskesi satışa sunuldu

Duyurusu uzun süre önce yapılan Razer Zephyr akıllı yüz maskesi sonunda satışa sunuldu. RGB aydınlatmalı maskenin ABD'deki fiyat etiketinde 99.99 dolar yazıyor. 150 dolar...

Google Android üzerinde iş ve özel yaşamı ayırmayı kolaylaştıracak

Google, Android için sunduğu iş profili özelliğini daha fazla cihaza getirmeyi planlıyor. Söz konusu özellik, iş uygulamalarını ve kişisel uygulamaları ayırıyor. Kullanıcılar dilediklerinde bir...

Artık her Twitter kullanıcısı Sohbet Odası açabilir

Twitter; Spaces, yani Sohbet Odaları'nı ilk olarak Kasım 2020'de, kendi ses merkezli sohbet odaları özelliği olarak, Clubhouse'un başarısını gölgede bırakma girişimi olarak başlatmıştı. Ancak...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun