Microsoft Edge VPN servisini yavaş yavaş tüm kullanıcılara sunuyor

Microsoft Edge’e VPN özelliğinin geleceği bir süredir biliniyordu. Görünüşe göre şirket, Insider programına kayıtlı olmayan kullanıcılar için de bu işlevi sunmaya başlıyor. Uzun zaman önce duyurulan ve ardından test kullanıcıları için piyasaya sürülen Microsoft Edge VPN, kullanıcıların web’de gezinirken gizli kalmalarına olanak tanıyor. Ancak dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta bulunuyor.

Microsoft ayda yalnızca 1 GB’lı veri trafiğine izin veriyor, yani özellik sınırsız trafikle gelmiyor. Şu anda Insiders kullanıcıları için sınır 15 GB, ancak VPN herkes için kullanıma sunulduğunda Microsoft bunu 1 GB’a düşürecek.

Alman Dr. Windows sitesi, Microsoft’un kararlı kanalda Microsoft Edge VPN’i kullanıma sunmaya sessizce başladığını ve resmi bir duyurunun çok yakında geleceğini söyledi.

Microsoft’un VPN hizmeti, web’de gezinirken gizliliğinizi korumak için üç farklı mod sunan Edge Secure Network tarafından destekleniyor. “Tüm Siteler” ayarı, geride herhangi bir veri bırakmak istemeyen tüm kullanıcılar için önerilen ayardır. Öte yandan, trafiğin çoğunu da tüketecek olan ayardır.

“Güvenli Ağ” ise, cihazınızın IP adresini maskeleyerek, verilerinizi şifreleyerek ve Cloudflare tarafından desteklenen güvenli bir ağ üzerinden coğrafi olarak aynı yerde bulunan bir sunucuya yönlendirerek bilgilerinizi korumanıza yardımcı oluyor, böylece kötü niyetli aktörlerin gerçek bilgilerinizi, konumunuzu ve ne yaptığınızı görmesi zorlaşır. Ayrıca, internet servis sağlayıcınızın, hangi web sitelerini ziyaret ettiğinizle ilgili ayrıntılar gibi göz atma verilerinizi toplamasını da engeller ve çevrimiçi varlıkların IP adresinizi profil oluşturmak ve size hedefli reklamlar göndermek için kullanmasını önlemeye yardımcı olur.

Şu anda Microsoft Edge VPN servisini denemek isterseniz, Insider programına kayıt olabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
VPN kullanma ihtiyacı olanlar için bazı seçenekler