Manşetler

Microsoft Edge iOS ve Android versiyonları resmen yayınlandı

microsoft edgeMicrosoft geçen ay Edge internet tarayıcısının iOS ve Android versiyonları için beta sürümlerini yayınlamıştı. Test kullanıcılarının bu yeni internet tarayıcısına erişebilmeleri için kayıt yaptırmaları gerekiyordu. Ne var ki, Microsoft iOS ve Android versiyonlarını herkesin erişimine açarak bu zorunluluğu ortadan kaldırdı.

Microsoft Edge internet tarayıcısının mobil versiyonunun en kullanışlı tarafı, Windows 10 PC’de başlatılan web gezintisini mobil cihazda sürdürme imkanı sunacak olmasıdır. Tabii ki, bunun tam tersi de geçerli oluyor.

Edge’in iOS ve Android versiyonlarına eklenen “PC’de devam et” seçeneği sayesinde, eğer bir web sayfası mobil cihazda düzgün şekilde görüntülenmiyorsa, ya da fare veya klavye ile dolaşmak istiyorsanız, bunun için gezintiyi PC’ye aktarmanız mümkün olacak.

Buna ek olarak Edge yer imleri, geçmiş, okuma listesi ve e-kitaplar gibi unsurlara da her cihazdan erişim fırsatı veriyor. Ne yazık ki, sekme eşzamanlama özelliği henüz mobil sürüme gelmedi. Bu da sekmeleri veya sekme geçmişini PC veya telefon arasında paylaşamayacağınız anlamına geliyor. Microsoft gelecekte sekme eşzamanlama ve iPad desteğini de getirmeyi planlıyor. Ancak bunlar için gelecek yılı beklemek gerekecek.

Microsoft mobil internet tarayıcısını beta sürümünden çıkardı çıkarmasına ama, iOS versiyonu henüz Türkiye mağazasında yer almıyor. Yine de, yurt dışı mağazalara erişimi olanlar Apple App Store veya Google Play Store‘dan uygulamayı indirebilirler.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER