Microsoft Edge Chrome’dan kullanıcı kapmayı başardı

Bundan çok uzun yıllar önce en popüler internet tarayıcısı Microsoft’un Internet Explorer’ıydı. Ancak son yıllarda Internet Explorer kullanıcılarının büyük kısmını Google Chrome’a kaptırmıştı. Bu durumun farkına biraz geç de olsa varan Microsoft, yeni nesil internet tarayıcısı Edge’i Chromium motoruyla yenilemişti. Söz konusu değişikliğin etkisi görülmeye başladı. Microsoft Edge, geçtiğimiz ay kullanıcı sayısını artırken Chrome’un da pazar payını aşağıya çekmeyi başardı.

Konuya ilişkin veriler, araştırma şirketi NetMarketShare tarafından paylaşıldı. NetMarketShare, kullanıcıların internette gezinmek için hangi tarayıcıları kullandığını takip ediyor. Şirketin kullandığı yöntem, sadece belli internet siteleri için veri topluyor. Ancak örnek kümesinin büyüklüğü, anlamlı verilere ulaşmayı sağlıyor.

Son sayılara göre, Microsoft Edge’in pazar payı yüzde 10.22’ye ulaştı. Bir ay önce internet tarayıcısının pazar payı yüzde 8.84’tü. Edge’in pazar payı 2019’un dördüncü çeyreğinde yüzde 5.60 seviyesindeydi. Edge, internet tarayıcıları arasında ikinciliğe yerleşse de; yüzde 69.25 pazar payına sahip Google Chrome’un hâlâ bir hayli gerisinde.

Microsoft Edge’i yüzde 7.22 ile Mozilla Firefox takip ediyor. Dördüncü sırada ise yüzde 5.57 ile Internet Explorer bulunuyor. Apple’ın internet tarayıcısı Safari ise yüzde 3.40 ile beşinci sırada.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Android 11 ile sunulan izin sıfırlama özelliği eski sürümlere geliyor

Google, Microsoft Edge kullanıcılarını Chrome’a çekebilmek adına alışılagelmiş korkutma taktiklerini uyguluyor. Şirket kullanıcıların karşısına güvenlik için Chrome’u tercih etmeleri gerektiğini belirten mesajlar çıkarıyor. Microsoft da Windows kullanıcılarını Edge’e bağlı tutmak için benzer formüllerden yararlanıyor.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Slack hikaye benzeri paylaşım özelliğini kullanıma sunuyor

Salesforce'un Slack'i satın alma süreci geçtiğimiz aylarda tamamlanmıştı. Popüler kurumsal iletişim platformu, yeni özelliklerini çatı şirketinin Dreamforce etkinliğinde duyurdu. Slack testlerine daha önce başladığı...

iOS 15 ve iPadOS 15 ile henüz çıkış yapmayan yeni özellikler

Apple'ın iOS 15 ve iPadOS 15 güncellemeleri çıktı, ancak WWDC 2021'de duyurulan özelliklerin tümü bu yeni güncellemelerle birlikte ilk günden sunulmuyor. SharePlay, geliştirilmiş AirPods...

Netflix’ten Kenya’daki Android kullanıcıları için ücretsiz paket

Netflix, Kenya'da yaşayan Android telefon sahiplerine bazı içeriklerine ücret ödemeden erişme imkanı sunuyor. Bu doğrultuda kullanıcılar herhangi bir ücret ödemeden Netflix'in ücretli abonelerinin izleyebildiği...