Microsoft Edge Chrome’dan kullanıcı kapmayı başardı

Bundan çok uzun yıllar önce en popüler internet tarayıcısı Microsoft’un Internet Explorer’ıydı. Ancak son yıllarda Internet Explorer kullanıcılarının büyük kısmını Google Chrome’a kaptırmıştı. Bu durumun farkına biraz geç de olsa varan Microsoft, yeni nesil internet tarayıcısı Edge’i Chromium motoruyla yenilemişti. Söz konusu değişikliğin etkisi görülmeye başladı. Microsoft Edge, geçtiğimiz ay kullanıcı sayısını artırken Chrome’un da pazar payını aşağıya çekmeyi başardı.

Konuya ilişkin veriler, araştırma şirketi NetMarketShare tarafından paylaşıldı. NetMarketShare, kullanıcıların internette gezinmek için hangi tarayıcıları kullandığını takip ediyor. Şirketin kullandığı yöntem, sadece belli internet siteleri için veri topluyor. Ancak örnek kümesinin büyüklüğü, anlamlı verilere ulaşmayı sağlıyor.

Son sayılara göre, Microsoft Edge’in pazar payı yüzde 10.22’ye ulaştı. Bir ay önce internet tarayıcısının pazar payı yüzde 8.84’tü. Edge’in pazar payı 2019’un dördüncü çeyreğinde yüzde 5.60 seviyesindeydi. Edge, internet tarayıcıları arasında ikinciliğe yerleşse de; yüzde 69.25 pazar payına sahip Google Chrome’un hâlâ bir hayli gerisinde.

Microsoft Edge’i yüzde 7.22 ile Mozilla Firefox takip ediyor. Dördüncü sırada ise yüzde 5.57 ile Internet Explorer bulunuyor. Apple’ın internet tarayıcısı Safari ise yüzde 3.40 ile beşinci sırada.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
LG Android 12 ve 13 güncellemelerini alacak telefonlarını açıkladı

Google, Microsoft Edge kullanıcılarını Chrome’a çekebilmek adına alışılagelmiş korkutma taktiklerini uyguluyor. Şirket kullanıcıların karşısına güvenlik için Chrome’u tercih etmeleri gerektiğini belirten mesajlar çıkarıyor. Microsoft da Windows kullanıcılarını Edge’e bağlı tutmak için benzer formüllerden yararlanıyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

HP Envy 14 (2021) İncelemesi

Dizüstü bilgisayar denilince akla gelen ilk markalardan biri olan HP'nin farklı fiyat noktalarına yayılmış çeşitli ürün serileri bulunuyor. Envy serisi, orta segment Pavilion ile...

F1 İtalya Emilia-Romagna GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Formula 1 2021 sezonu üç haftalık bir aranın ardından Avrupa yarışlarıyla kaldığı yerden devam ediyor. Geçen yıl da sıra dışı takvimde sonbaharda düzenlenen bir...