Teknoloji

Microsoft Edge bulanık videoları daha net gösterecek bir teknolojiyi sunacak

microsoft edge

Microsoft, düşük kaliteli bir videonun çözünürlüğünü artırmak için Video Super Resolution (VSR), yani Süper Video Çözünürlüğü adlı özelliğini tanıttı. VSR, makine öğreniminden yardım alarak Edge internet tarayıcısında videonun kalitesini yükseltiyor. Bu özellik şu anda “deneysel” bir özellik olarak kullanıma sunuldu.

Edge Insiders blogunda detaylandırılan Microsoft’un VSR teknolojisi, “bloklu sıkıştırma yapılarını kaldırabilir” ve YouTube gibi platformlardaki videolar için metin netliğini iyileştirebilir. Özellik henüz test aşamasında bulunuyor ve kullanılabilirliği şu anda Microsoft’un Insider programında Canary Edge kanalını çalıştıran kullanıcıların yarısıyla sınırlıdır.

Eğer Edge internet tarayıcısını kullanıyorsanız ve bu özelliği denemek isterseniz, dikkat etmeniz gereken birkaç ön koşul vardır. Microsoft VSR’ın yalnızca 720p veya daha düşük video çözünürlüklerinde çalışacağını söylüyor. Bu arada videonun hem yüksekliğinin hem de genişliğinin 192 pikseli aşması da şart koşuluyor. PlayReady veya Widevine gibi dijital haklar yönetimi (DRM) teknolojisi ile korunan videolar da teknolojinin kapsamış dışına kalıyor. Netflix, Disney Plus ve bunun gibi en popüler akış platformlarının tümü telif hakkı koruması için DRM teknolojisinden yararlandığından, bu özelliğin kapsamı dışında kalabilir.

Microsoft, VSR’dan yararlanacak cihazın ayrıca bir Nvidia RTX 20- / 30- / 40- serisi grafik kartı veya RX5700’den RX7800’e kadar bir AMD Radeon serisi GPU içermesi gerektiğini söylüyor. Bu destek, desteklenen bu GPU’ların farklı sürümlerini çalıştıran oyun dizüstü bilgisayarlarını da kapsıyor. Tüm bunlarla birlikte cihazın bir güç kaynağına bağlı olması ve kullanıcıların Edge’i dizüstü bilgisayarın ayrık GPU’sunda manuel olarak çalışmaya zorlamak için Windows ayarlarını değiştirmeleri gerekiyor. Microsoft, VSR’nin 720p çözünürlükleri Full HD 1080p’ye yükseltip yükseltemeyeceğinden bahsetmiyor.

Bu, Edge kullanıcıları için gelen ilk video yükseltme özelliği sayılmaz. Geçen yılın haziran ayında Microsoft, Edge internet tarayıcısı üzerinden oynanan Xbox oyunlarının daha net ve keskin görünmesini sağlamak için tasarlanan Xbox Cloud Gaming için Clarity Boost uzamsal yükseltmeyi kullanıma sunmuştu.

İlginizi çekebilir

Microsoft’un VSR teknolojisi benzersiz değil. Intel de benzer şekilde Chromium tabanlı internet tarayıcıları için bir video yükseltme özelliği geliştirmişti. Nvidia ise, 2019’dan beri Shield TV cihazlarında şirketin kendi yapay zeka yükseltme teknolojisi olan RTX Super Resolution’ı (RTX VSR) sunuyor. Bu teknoloji iyi karşılandı ve RTX Super Resolution yakın zamanda Google Chrome ve Microsoft Edge tarayıcılarında da kullanıma sunuldu, ancak bu özellik GeForce RTX 40 ve 30 serisi GPU’lara sahip bilgisayarlarla sınırlı bulunuyor. Ayrıca Nvidia, Süper Resolution’ın oyun oynarken veya GPU’ya bağımlı üretkenlik odaklı uygulamaları çalıştırırken kullanılmasının “performansta hafif bir düşüşe” neden olabileceğini söyledi. Microsoft, VSR için bu tür performans etkilerinden henüz bahsetmedi.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER