Microsoft’un dijital asistanı Cortana iOS ve Android’e geliyor

microsoft-cortana-040215

Microsoft, dijital asistanı Cortana’yı bağımsız bir uygulama olarak iOS ve Android kullanıcılarına sunmaya hazırlanıyor. Yazılım devi dijital asistanını başka mobil platformlara taşıyabileceğini daha önce açıklamıştı. Reuters tarafından yayınlanan son haberde ise Cortana’nın iOS ve Android işletim sistemli akıllı telefon ve tabletlerde de kullanılabileceği belirtiliyor. Halihazırda Cortana’yı Windows 10’a getirmek için hazırlıklarını sürdüren Microsoft’un Cortana’yı PC ile eş zamanlı olarak iOS ve Android’e taşıması bekleniyor.

Reuters’e konuşan Microsoft Research direktörü Eric Horvitz, şirketin Cortana’yı yıl içinde daha geniş bir kapsamla yayınlayacağını doğruladı. Horvitz yenilenen Cortana’nın sonbaharda kullanıcılarla buluşmasını planladıklarını ifade etti. Cortana’nın yapay zekadan veri çeken yeni versiyonu Microsoft içinde “Einstein” kod adıyla anılıyor. Reuters’ın haberinde Einstein’a dair fazla detay bulunmasa da, Microsoft’un yeni sürümle birlikte Cortana’nın farkındalık seviyesini yükseltmeyi ve otomasyonla yürütülen görev sayısını artırmayı planladığı düşünülüyor.

Microsoft’un Cortana’yı iOS ve Android’e taşıma kararını “sürpriz” olarak nitelemek pek mümkün değil. Şirket bir süredir en iyi Windows özelliklerini rakip platformlara taşıyarak servis ve uygulamalarını geliştirmeyi sürdürüyor. Halihazırda sadece Windows Phone’un bir parçası olan Cortana, kısa bir süre sonra Windows 10’da da yerini alacak. Ancak kısıtlı bir kullanıcı kitlesinin Microsoft’un makine öğrenmesi konusundaki planlarını gerçeğe dönüştürmesini zorlaştırıyor. Bu nedenle Microsoft’un Cortana’nın kapsama alanını genişletme isteği kulağa daha anlamlı geliyor.

İLGİLİ HABERLER