Microsoft’tan Bing’in sohbet özelliğine soru sayısı sınırlaması

Microsoft Bing arama motorunun yapay zekâ ile çalışan sohbet botuyla yapılan konuşmalara bazı sınırlamalar getirdi. Şirket bu kararı sohbet botunun kullanıma sunulduktan sonra kısa süre içinde birkaç kez “raydan çıkması” nedeniyle aldı. Bu “raydan çıkma” durumunda yapay zekânın insanları aşağıladığı, onlara yalan söylediği ve duygusal olarak manipüle ettiği görüldü. Dolayısıyla artık yapay zekâya seans başına beş ve günde 50 soru sorulabilecek.

Bing ekibinden verilen bilgiye göre, insanların çoğu yapay zekâdan almak istedikleri bilgiyi beş soru sorduktan sonra alabiliyor. Oturumların sadece yüzde 1’lik kısmında cevaba 50’den fazla mesajın ardından ulaşılıyor. Artık kullanıcılar bir oturumda beş soru sorduktan sonra Bing yeni bir konuyla yeni bir seansın başlatılmasını isteyecek.

Microsoft’tan daha önce yapılan açıklamada, Bing’in sohbet botuyla girilen diyaloglar uzadıkça ve sorulan soru sayısı 15’in üstüne çıktığında verilen yanıtların tekrara düşebileceği ve kullanıcılara yardımcı olmayacak cevapların gelebileceği belirtilmişti. Şirket, beş sorunun ardından sohbete yeniden başlamanın yapay zekâ modelinin kafasının karışmasını engelleyeceğinin altını çiziyor.

Microsoft Bing sohbet botunun “tonunu” iyileştirmek için çalışıyor

Microsoft arama motoruna yerleştirdiği yapay zekâ botunun “tonunu” iyileştirmek için çalışmaya devam ediyor. Bu sınırlamaların ne kadar devam edeceği ise belirsizliğini koruyor. Şirketten yapılan açıklamada, geri bildirimler doğrultusunda soru sınırının yukarıya çekilebileceği belirtildi.

Microsoft Bing’in sohbet özelliği her gün gelişmeye devam ediyor. Teknik problemleri düzelten yazılım devi, bir taraftan da arama özelliğini ve yanıtları iyileştirmek için haftalık olarak yamalar sunuyor. Şirketten daha önce yapılan açıklamada, insanların sohbet özelliğini “genel eğlence” veya “dünyayı keşfetmek” amacıyla kullanılmasının öngörülmediği ifade edilmişti.

Sinan Küstür
Sinan Küstür
Medya, Kültür ve Kimlik üzerine yüksek lisans yaptı. Teknolojiye olan ilgisini ve eğitiminin sunduğu donanımı Teknoblog çatısı altında sunuyor.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun