ABD’de Microsoft-Activision anlaşması için inceleme başlıyor

google news abone ol

Microsoft kısa süre önce Activision Blizzard’ı 68.7 milyar dolar karşılığında satın alacağını açıklamıştı. Bu anlaşmanın dünya çapında rekabet ve ticaret kurumları tarafından oldukça sıkı şekilde inceleneceği de tahmin ediliyordu. Beklenenin gerçekleşmesi fazla zaman almadı. Bloomberg’in haberine göre, Microsoft tarihinin en büyük satın alma işlemi için inceleme başlıyor.

Ancak incelemeyi beklenenin aksine ABD Adalet Bakanlığı yerine ABD Federal Ticaret Komisyonu(FTC) yapacak. ABD’de bu tarz anlaşmaların hangi kurum tarafından inceleneceğine genellikle ABD Adalet Bakanlığı ve FTC arasında yapılan müzakerelerin sonunda karar veriliyor.

FTC’nin özellikle Microsoft’un Activision’a sahip olmasının yazılım devinin rakiplerine olan etkisini değerlendireceği söyleniyor. Activision’ın katalogundaki içeriklere erişimin sınırlandırılmasının Microsoft’un Sony ve Nintendo gibi rakiplerini olumsuz anlamda etkileyebileceğini söylemek yanlış olmayacaktır.

Activision’ın katalogunda Call of Duty, World of Warcraft ve Candy Crush gibi popüler oyunlar bulunuyor. Microsoft’un gelecekte bu oyunların Xbox ve Windows PC’lere özel versiyonlarını çıkarıp çıkarmayacağı ise şu an için belirsizliğini koruyor. Bu noktada Sony’nin konsol satışlarında hâlâ Microsoft’un önünde olduğunu ve Activision’ın gelirlerinin büyük kısmının PlayStation’dan geldiğini belirtmekte fayda var.

Microsoft, Activision Blizzard’ı satın alma sürecinin 2023’ün haziran ayı itibarıyla tamamlanmasını bekliyor. Ancak bu sürecin şirket için zorlu geçmesi öngörülüyor. FTC, Lina Khan’ın başkanlığında satın almalar ve birleşmeler konusunda daha katı bir yaklaşım izliyor. Nvidia’nın ARM’ı satın almasının engellenmesi için FTC tarafından açılan dava, bu katı yaklaşımın net bir örneği olarak değerlendirilebilir.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

DJI Mini 3 drone yakında resmiyet kazanacak

DJI Mini 3 drone'unun Pro olmayan versiyonunu yakında tanıtmaya hazırlanıyor. Bu drone'a ait olduğu söylenen fotoğraflar Twitter'da paylaşılıyor. Söz konusu fotoğraflarda hem Mini 3'ü...

Elon Musk: Apple yeniden Twitter’a “tam kapasiteyle” reklam veriyor

Elon Musk'ın açıklamasına göre, Apple Twitter'a yeniden "eskisiyle aynı" miktarda reklam vermeye başladı. SpaceX, Tesla ve Twitter CEO'su söz konusu bilgiyi bir Spaces odasında...

ÖNE ÇIKANLAR