Meta VR ve AR işletim sistemi geliştirme projesinde kararlı

google news abone ol

Facebook’un çatı şirketi Meta, VR (sanal gerçeklik) ve AR (artırılmış gerçeklik) başlıklarında kullanılacak özel bir işletim sistemi geliştirme planından vazgeçtiği iddiasını yalanladı. İddianın gündeme geldiği haberde şirketin neden böyle bir karar aldığı ve gelecek planları konusunda bilgi verilmezken; Meta işletim sistemi planlarında değişikliğe gittiği iddiasını reddetti.

The Information’ın haberine göre; Meta, XROS adını verdiği projenin geliştirme çalışmalarını askıya aldı. Şirketin XR ismini AR ve VR için bir “şemsiye terim” olarak gördüğü belirtildi. İşletim sistemi çalışmalarının durması, Meta’nın Quest serisi VR cihazlarında Android tabanlı bir platformu kullanmaya devam edeceği anlamına geliyor. Bu bir kolaylık gibi görünse de, Meta’yı başka bir şirkete bağımlı kılıyor.

The Information’ın haberinde XROS’in geliştirme çalışmalarının 2017’de başladığı ve 300’den fazla kişinin projede çalıştığı belirtildi. XROS’in Meta CEO’su Mark Zuckerberg ve teknoloji şefi Andrew Bosworth’ün bahsettiği “gerçeklik işletim sistemi” olduğu düşünülüyor. Zuckerberg, 2021’in haziran ayında yaptığı bir açıklamada “mikro-kernel tabanlı bir işletim sistemi” geliştirmekte bahsetmiş ve bunun Meta’ya donanımın her katmanını kontrol etme imkanını vereceğini belirtmişti.

Meta CEO’su proje üzerinde çalışan ekibin hatırı sayılır bir ilerleme sağlayacağını dile getirmiş ve beklenen duyurunun çok zaman geçmeden gelebileceğini ifade etmişti. XROS’in iptalinin Meta’nın yeni AR gözlüğü geliştirme planlarını nasıl etkileyeceği ise şu an için belirsizliğini koruyor.

XROS’in geliştirme sürecinin projeyi yöneten Mark Lucovsky’nin ayrılmasından kısa süre sonra durdurulduğu söyleniyor. Daha önce Microsoft’ta da görev yapan Lucovsky, Google bünyesinde benzer bir AR işletim sistemi geliştirmek için çalışıyor. Lucovsky, The Information’a yaptığı açıklamada ayrılık kararında eski Facebook çalışanı Frances Haugen’in şirket hakkındaki iddialarının ve Meta’nın metaverse merkezli yeni yaklaşımının etkili olduğunu dile getirmişti.

Meta VR ve AR cihazları için işletim sistemi geliştirme çalışmalarını durdurduğu iddiasını yalanladı. Şirket tarafından The Verge sitesine gönderilen açıklamada şu ifadeler yer alıyor: “Bir gerçeklik işletim sistemi geliştirme konusundaki çalışmalarımızı durdurmuş veya ölçeğini küçültmüş değiliz. Ekibimiz ilerleme kaydetmeyi sürdürüyor. Biz de yatırımlarımıza devam ediyoruz. Metaverse vizyonumuzu gerçekleştirmemize yardımcı olacak AR gözlüğü ve giyilebilir ürün gibi cihazlar için platform geliştirmeyi sürdürüyoruz.”

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Disney oyuncuları daha genç veya yaşlı gösterebilen yapay zekâ sistemi geliştirdi

Disney yapay zekâ ile oyuncuların ekranda gerçekten daha yaşlı veya genç görünmelerini mümkün hâle getiriyor. Şirketin araştırmacıları tarafından geliştirilen sistemde görsel efekt uzmanlarına daha...

Elon Musk yakında insan beynine bilgisayar yerleştirecek

Elon Musk, çarşamba günü düzenlenen "göster ve anlat" başlıklı bir Neuralink etkinliğinde, Elon Musk, beyin-bilgisayar arayüzü üzerinde çalışmalar yapan şirketin cihazlarından birini önümüzdeki altı ay...

Avrupa Birliği’nden Twitter’a Dijital Servisler Yasası uyarısı

Avrupa Birliği Twitter'ı ve yeni sahibi Elon Musk'ı kurallarına uyulması konusunda uyardı. Avrupa Birliği'nin Dijital Servisler Yasası'ndan sorumlu komiseri Thierry Breton, mikro blog servisinin...

ÖNE ÇIKANLAR