Meta Horizon Worlds web versiyonunu hazırlıyor

Meta, Horizon Worlds isimli sanal dünyasına girişi bir sanal gerçeklik başlığına bağlı hâle getirmeyecek gibi görünüyor. Horizon Worlds’te yapılacak dijital ürün satışlarından yüzde 47.5 komisyon alınacak olmasına gelen eleştirileri yanıtlayan Meta’nın teknoloji şefi (CTO) Andrew “Boz” Bosworth, önemli bir ipucu verdi.

Horizon Worlds’ün web versiyonunu sunmayı planladıklarını söyleyen Bosworth, bu versiyonda yüzde 25 komisyon oranı uygulayabileceklerini belirtti. Meta yöneticisi, bunun Roblox gibi rakiplerinin uyguladığı komisyon oranının çok daha altında olduğunu sözlerine ekledi.

Bosworth web versiyonunun nasıl çalışacağı ve ne zaman kullanıma sunulacağı konusunda bilgi vermedi. Bu versiyonda ölçeği küçültülmüş bir deneyimin sunulması muhtemel görünse de, henüz net bir açıklama gelmiş değil.

Meta CTO’su yüzde 47.5’lik oranının ise “farklı bir ekosistem inşası” için gerekli olduğunu savundu. Meta söz konusu orana yüzde 30’luk komisyonu Quest Store’dan ve kalan bedelin de yüzde 25’ini Horizon Worlds üzerinden alarak ulaşıyor. Bosworth, bu matematiğin Quest Store’un yerini başka bir mağazanın alması durumunda da uygulanabilir olabileceğini belirtti.

Bu açıklamanın gelen tepkileri azaltıp azaltmayacağı belirsizliğini koruyor. Meta’nın tek komisyon alan Apple ve Google’dan farklı olarak çift komisyon alması nedeniyle içerik oluşturucularının memnuniyetsizliğinin kolay kolay geçmesi beklenmiyor.

Sinan Küstür
Sinan Küstür
Medya, Kültür ve Kimlik üzerine yüksek lisans yaptı. Teknolojiye olan ilgisini ve eğitiminin sunduğu donanımı Teknoblog çatısı altında sunuyor.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun