Meta genç kullanıcılar için farklı kişiliklere sahip yapay zekâlı sohbet botları hazırlıyor

Meta, genç kullanıcılar için yapay zekâ tabanlı bir sohbet botu hazırlıyor. The Wall Street Journal’ın haberine göre, bu sohbet botu şirket içinde “Gen AI Personas” adıyla anılıyor. Sosyal medya devinin bu sohbet botunun duyurusunu 27 Eylül’de başlayacak Connect etkinliğinde yapabileceği de konuşulanlar arasında yer alıyor. Sohbet botunun farklı kişilikleri olacağı ve bu sayede genç kullanıcı kitlesiyle daha iyi iletişim içinde olacağı belirtiliyor. Daha “renkli” olarak tanımlanan bu sohbet botları şirket tarafından daha önce Instagram’da test edilmişti.

The Wall Street Journal’ın haberine göre, şirketin test ettiği sohbet botlarından bir tanesi, popüler çizgi film Futurama’daki Bender’dan esinlenmiş “arsız robot” karakterine sahip. Bir diğeri ise Alvin the Alien’dan ilham almış. Bir şirket çalışanı, bu botun çok fazla kişisel bilgi toplamaya çalışmasından endişe ettiğini belirtirken; başka sohbet botlarının da problemli ifadeleri olduğu söyleniyor. Bu botlardan birinin “Bir kızla birlikteyken her şey deneyimle ilgilidir. Ve eğer sana kusuyorsa, bu kesinlikle bir deneyimdir” şeklinde konuştuğu belirtiliyor.

Sosyal medya devinin bu botlardan onlarca oluşturmayı planladığı belirtiliyor. Şirketin aynı zamanda bir sohbet botu oluşturma aracı geliştirdiği ve bu sayede ünlü isimlerin hayranları için kendi sohbet botlarını hazırlayabileceği de haberde paylaşılanlar arasında yer alıyor. Şirketin üretkenlik odaklı başka botlar hazırlamayı planladığı belirtiliyor.

Meta başka yapay zekâ çalışmaları da yürütüyor

Meta’nın son zamanlarda yaptığı diğer yapay zekâ çalışmaları arasında GPT-4’ten daha güçlü bir dil modeli geliştirmek ve Horizon Worlds’te kullanılabilecek bir yapay zekâ modeli de bulunuyor.

Instagram yöneticisi Meghana Dhar, Meta’nın sohbet botlarını uzun süre etkileşimde tutmayı ve böylelikle botlarla reklam sunma fırsatını artırmayı hedeflediğini belirtti. Dhar, Z kuşağının yeni teknolojileri çok daha kolay benimsediğini de dile getirdi.

Sinan Küstür
Sinan Küstür
Medya, Kültür ve Kimlik üzerine yüksek lisans yaptı. Teknolojiye olan ilgisini ve eğitiminin sunduğu donanımı Teknoblog çatısı altında sunuyor.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun