Teknoloji

Meta tüm diller arasında anında çeviri yapacak bir sistem üstünde çalışıyor

meta verified

Meta CEO’su Mark Zuckerberg, şirketin “Inside the Lab: Building for the metaverse with AI” isimli etkinliğinde Meta’nın gelecek planları konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Zuckerberg’in açıklamaları içinde dikkat çeken asıl nokta, Meta’nın evrensel bir konuşma çeviri sistemi üzerinde çalıştığını açıklaması oldu. Böylelikle şirketin dijital evreninde kullanıcıların yapay zekâ ile etkileşiminin farklı bir boyuta geçmesi amaçlanıyor.

Zuckerberg, konuyla ilgili olarak şu ifadeleri kullandı: “Buradaki büyük hedef, tüm kipler arasında bilgiyi bünyesine katacak evrensel bir model oluşturmak. Tüm bilgi, çok sayıda sensörle toplanacak. Böylelikle çok sayıda tahmin ve kararın önü açılacak. Aynı zamanda yeni mimari eğitim modelleri ve farklı öğrenme kapasiteleri bulunan algoritmalar oluşturmak da mümkün olacak.”

Zuckerberg aynı zamanda Facebook’un daha fazla kullanıcıyı internetle buluşturmak için çalışmalarını sürdüreceğini belirtti. Meta CEO’su bu çalışmaların Metaverse’e yansıyacağına inandığını da sözlerine ekledi.

Zuckerberg, sözlerine şöyle devam etti: “Bu özellikle insanlar farklı sanal dünyalar arasında teleport olmaya ve farklı geçmişlerden gelen kişilerle etkileşim kurmaya başladıklarında önemli olacak. Artık elimizde interneti geliştirme ve birbirimizle iletişim kurmanın yeni standardını belirleme şansı var. Konuştuğumuz dil veya nereden geldiğimiz burada önemli olmayacak. Eğer bunu doğru yaparsak, bu yapay zekânın küresel ölçekte insanları bir araya getirmesinin örneklerinden biri olacak.

Meta’nın planı iki katmandan oluşuyor. Bunlardan ilki, “No Language Left Behind” (Hiçbir Dil Arkada Bırakılmadı) isimli çeviri sistemi. Söz konusu sistem, çok fazla yazılı kaynak olmasa bile her dili anlayacak kapasiteye sahip olacak. Zuckerberg, yüzlerce dili çevirebilecek tek bir model oluşturduklarını ve bu modelin en üst seviyede sonuçlar vereceklerini dile getirdi.

Meta aynı zamanda bir AI Babelfish oluşturmak istiyor. Zuckerberg, tüm dillerdeki konuşmaları anında çevirebilecek bir sistem kurmayı hedeflediklerini ve böylelikle insanların dil bariyeri olmaksızın birbirleriyle iletişime geçebileceklerini belirtti. Zuckerberg’e göre, bu sistem insanlara uzun yıllardır bekledikleri bir süper gücü verecek ve bunun sağlayıcısı yapay zekâ olacak.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER