Teknoblog Mobil

MeeGo’yu da içine alacak Linux tabanlı mobil işletim sistemi Tizen 2012’de geliyor

0
PAYLAŞ

tizen-logo-280911MeeGo‘nun geleceğiyle ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Linux Vakfı, bu işletim sisteminin Tizen adını taşıyan yeni bir Linux tabanlı, açık kaynak kodlu işletim sistemiyle yer değiştireceğini açıkladı.

Samsung ve Intel bu platformun geliştirilmesine öncülük edecek, ayrıca üyeleri arasında Panasonic Mobile Communications, NTT DoCoMo ve SK Telecom gibi Uzak Doğu şirketlerinin bulunduğu LiMo Vakfı’nın katkılarını da unutmamak gerek. Tizen HTML5 ve WAC tabanlı uygulamaları destekleyecek, aralarında akıllı telefon, tablet, akıllı telefon, netbook ve araç içi bilgi ve eğlence sistemlerinin de bulunduğu geniş yelpazede cihazlarda çalışacak.

MeeGo’nun geleceği de Tizen ile kesişiyor. MeeGo kullanıcılarının Tizen’e geçişinin sağlanması ve MeeGo için geliştirme çalışmaları yapanlara Tizen’e geçişte yardımda bulunulması planlanıyor. Yeni işletim sisteminin ilk sürümünün 2012’nin ilk çeyreğinde çıkması bekleniyor. Tizen yüklü ilk cihazlar ise gelecek yılın ortalarında gelmeye başlayacak.

İlgili – Tizen
İlgili – MeeGo