MediaTek Qualcomm’u geçti, dünyanın en büyük akıllı telefon işlemci satıcısı oldu

Akıllı telefon fiyat ortalamasının yükselmesi ve özellikle giriş segmentindeki rekabetin artması MediaTek’e fazlasıyla yarıyor gibi görünüyor. MediaTek, Qualcomm’u geçerek pazar payı bakımından dünyanın en büyük akıllı telefon yonga set satıcısı hâline geldi.

Counterpoint adlı araştırma şirketi tarafından yayınlanan yeni bir rapor, bu yeni durumu ortaya koyuyor. Qualcomm, 5G destekli yonga setlerde en büyük pazar payını haklı bir şekilde elinde bulundururken, Counterpoint’in verileri 2020’nin üçüncü çeyreğinde 100 milyondan fazla MediaTek işlemcili akıllı telefon satıldığını gösteriyor. Şirket böylelikle geçen yılın aynı dönemine göre kabaca yüzde 5’lik artış göstermiş oldu.

Counterpoint’in raporunda MediaTek’in en son kazanç raporuna da bazı atıflarda bulunuluyor. Şirket, geride kalan üç aylık dönem içinde 97 milyar 275 milyon yeni Tayvan doları gelir elde etmişti ve bir önceki yılın aynı çeyreğine göre neredeyse yüzde 50’lik bir artış kaydetmişti. Tayvanlı şirket, konuyla ilgili olarak yayınladığı basın bülteninde bu büyümeyi pazar payında elde ettiği dikkate değer kazançlara bağlamıştı. Counterpoint verileri de bunu yansıtıyor.

Counterpoint, özellikle 100-250 dolar fiyat bandındaki telefonlarda MediaTek’in gösterdiği performansa vurgu yapıyor. Ayrıca Hindistan, Çin ve Latin Amerika pazarlarında da büyümeyi sürdürmesine dikkat çekiyor. Tüm bu faktörler bir araya geldiğinde MediaTek yongaları toplam pazarın yüzde 31’lik dilimini elde ediyor. Böylelikle Qualcomm’un yüzde 29’luk pazar payı geride bırakılıyor.

Counterpoint araştırma direktörü Dale Gai, “Ayrıca MediaTek ABD’nin Huawei’ye yönelik yasağı nedeniyle oluşan boşluğu değerlendirebildi.” dedi. “TSMC tarafından üretilen uygun fiyatlı MediaTek çipleri, birçok OEM için Huawei’nin yokluğunun bıraktığı boşluğu hızla doldurmak için ilk seçenek oldu. Ayrıca Huawei, daha önce yasaktan önce önemli miktarda yonga seti satın almıştı.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Android 13 için belirlenen tatlı kod adı Tiramisu olabilir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Google Wear OS 3 adını açıkladı, güncellenecek cihazları ve tarihi paylaştı

MediaTek işlemcileri Türkiye’de de giderek daha fazla akıllı telefonda karşımıza çıkıyor. Özellikle tüketicilerin büyük ilgi gösterdiği 3000 TL altı fiyattan satılan Android telefonların çok büyük bir kısmında MediaTek işlemcilerini görüyoruz.

Bu arada MediaTek, 5G destekli işlemcileriyle de bu yeni nesil teknolojiyi daha ucuz fiyatlı telefonlara getirmek için adımlar atıyor. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde yeni nesil mobil ağlar yaygınlaştıkça, şirket bunun yansımalarını daha açık şekilde görecektir. O zamana kadar uygun fiyatlı giriş ve orta segment telefonlarla pazar payını artırmayı sürdürecektir.

Google arama gelirleri rekor kırdı, YouTube gelirleri patladı

Google, geride kalan üç aylık dönemde 17,9 milyar dolarlık rekor bir kâr elde etti ve bu finansal tablolar sayesinde, COVID-19'a rağmen yükselen diğer teknoloji...

Instagram 16 yaşından küçükler için hesapları varsayılan olarak gizli yapıyor

Facebook'a ait Instagram, uygulamayı gençler için daha güvenli hale getirmek için tasarladığı çeşitli değişiklikleri kullanıma sunuyor. Artık, hizmete kaydolan ve 16 yaşından (veya belirli...

iPhone 12 satışları Apple’a durgun dönemde rekor gelir ve kâr getirdi

Apple'ın rekor kıran kazanç raporları dizisi açıklanan en son çeyrek raporuyla birlikte devam ediyor. Şirket, geride kalan Nisan-Haziran 2021 döneminde 81,43 milyar dolar gelir...