MediaTek yeni işlemcileriyle akıllı oyun telefonlarının fiyatını indirmeyi hedefliyor

MediaTek, Helio G35 ve G25 adını taşıyan yeni işlemcilerini duyurdu. Akıllı oyun telefonları için geliştirilen bu işlemciler, oyun telefonlarının maliyetini 100 doların altına çekmek gibi iddialı bir hedefle yola çıkıyor.

12nm. bir işlemci olan Helio G35’te sekiz çekirdek bulunuyor. Tamamı Cortex A53 olan bu çekirdekler, 2.3 GHz hızında çalışabiliyor. Buna ek olarak, işlemciyi 6 GB 1600MHz LPDDR4x RAM ile sunmak da mümkün. Depolama tarafında ise tek seçenek eMMC 5.1 formatı.

Helio G35’in Imagination tarafından üretilen PowerVR GE8320 görsel işlemci birimi, 680 MHz hızında çalışabiliyor. MediaTek, HyperEngine isimli teknolojisiyle CPU, GPU ve bellek performansını sıcaklık ve güç tüketimine göre otomatik olarak optimize edebiliyor. PowerVR GE8320, daha önce Helio P35’te de kullanılmıştı.

Aynı mimarinin kullanıldığı Helio G25, daha düşük hızlarla çalışıyor. CPU hızı 2.0 GHz olan işlemcide GPU hızı ise 650 MHz’ye iniyor. G35’te 1080p+ olan çözünürlük desteği ise G25’te 720p+’a iniyor.

MediaTek’in yeni işlemcileri Çoklu Kare Gürültü Azaltma, elektronik görüntü sabitleme ve hareketli deklanşör telafisi gibi kamera özelliklerini de destekliyor. Eğer telefonda derinlik sensörü mevcutsa, Helio G35 ve G25 bokeh efekti oluşturulmasını sağlıyor.

G35’te maksimum çözünürlük desteği 25 megapiksel olarak belirlenmiş. Ancak işlemci 13 megapiksellik iki kamera sensörünü de destekleyebiliyor. G25’te ise maksimum çözünürlük desteği 21 megapiksele iniyor. Bu destek 13 ve 8 megapiksel çözünürlüklü iki sensör arasında paylaştırılabiliyor. Her iki işlemci de 1080p 30fps video kaydını destekliyor.

MediaTek’in yeni işlemcileri bağlantı çözümleri konusunda aynı noktada duruyor. Hem G35 hem de G25 iki 4G bağlantısı üzerinden VoLTE ve ViLTE desteği sunuyor. Bluetooth 5.0 ve FM radyo desteği de işlemcilerin kimlik kartında yazanlar arasında bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Honor Play 5'in tanıtım tarihi belli oldu

MediaTek Helio G35 işlemcinin kullanıldığı ilk telefonlar Realme C11 ve Redmi 9C oldu. Redmi 9A ise Helio G25 ile geliyor. Üç telefon da bu ay içinde piyasaya çıkacak.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Turkcell’in BiP ve diğer dijital servislerinde veri gizliliği ve güvenliğine bakışı

Turkcell, Türkiye'deki kullanıcılara ve onların internet üzerinde gerçekleştirdikleri aktivitelere ait olan verilerin ülke sınırları içinde muhafaza edilmesi konusuna büyük önem veriyor. Yöneticilerinin bu konuya...

Görüntülü konuşma için en iyi uygulamalar

Yeni koronavirüs salgını görüntülü konuşma uygulamalarını hayatımızın en önemli parçalarından biri hâline getirdi. Hem işte hem de özel hayatta, bilgisayardan veya mobil cihazlardan gerçekleştirdiğimiz...

Asus ZenFone 8 ve ZenFone 8 Flip tanıtıldı

Asus, bu yılki ZenFone serisiyle biraz farklı bir dönüş yapıyor. ZenFone 8 Flip, büyük ekranı ve açılır kamera mekanizması ile önceki yılların telefonlarına çok...