MediaTek en yeni amiral gemisi işlemcisi Dimensity 9200’ü duyurdu

google news abone ol

MediaTek Dimensity 9200 adını taşıyan en yeni amiral gemisi işlemcisini duyurdu. Şirket bu işlemciyle yeni nesil üst segment telefonların kalbine girmeyi ve kullanıcılara yüksek performans sunmayı hedefliyor.

Üst düzey performansı verimlilikle birlikte sunmayı amaçlayan MediaTek, kullanıcıları güç ve pil ömrü arasında tercihte bulunmaktan kurtaracağını belirtiyor. 4 nm tasarımına sahip olan çip, Dimensity 9000’e kıyasla yüzde 25 daha az güç tüketiyor. Bu iki işlemcinin performansının benzer olduğunun da altı çiziliyor.

Dimensity 9200’de görsel yükü Immortalis-G715 grafik işlemcisi üstleniyor. 11 çekirdeği bulunan bu işlemci, donanım tabanlı ışın izleme desteğine sahip. MediaTek’ten verilen bilgiye göre, 2023’ün ilk yarısı itibarıyla Android oyunlarının ışın izleme desteğinden yararlanması mümkün hâle gelecek.

Yeni grafik işlemcisi, Dimensity 9000’in grafik işlemcisine kıyasla yüzde 32’lik performans artışı vadediyor. Güç tüketiminde ise yüzde 45’lik bir düşüş kaydedildiği belirtildi.

mediatek dimensity 9200MediaTek Dimensity 9200, bağlantı seçenekleri konusunda oldukça geniş bir destek yelpazesiyle geliyor. mmWave ve sub 6Ghz 5G desteği sunan işlemci, Wi-Fi 7 ve Bluetooth 5.3 desteğini de beraberinde getiriyor. Bluetooth 5.3 ile birlikte Bluetooth LE ses ve Auracast destekleri  de kullanıcılara sunuluyor.

MediaTek Dimensity 9200 işlemcili ilk cihazlar yıl bitmeden çıkacak

MediaTek Dimensity 9200’de görüntü işleme konusuna da özellikle odaklanmış gibi görünüyor. Görüntü sinyali işlemcisi yapay zekâ ile görüntüleri analiz ediyor, süjeleri ve çevreyi algılayarak fotoğraftaki renkleri ayarlıyor. Dimensity 9200, sıfır gecikme ile HDR fotoğraflar çekmeyi mümkün kılıyor. RGBW görüntü sensörü işlemcisi ise parlaklığı yüzde 30, ekstra detay seviyesini ise yüzde 20 oranında artırıyor.

MediaTek Dimensity 9200 işlemci taşıyan ilk telefonların 2022 sona ermeden piyasaya çıkması bekleniyor. 2023 ile birlikte Dimensity 9200 işlemcili çok sayıda cihazı piyasada bulmak mümkün olacaktır.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Spotify’ın 2022 Özeti hazır: Türkiye 2022’de rap dinlemeye devam etti

Bir yılın sona ermekte olduğunun en önemli işaretlerinden birisi de çevrimiçi platformların ve teknoloji şirketlerinin yıla bakış atan özetlerini paylaşması. Bu özetlerin en meşhurlarından...

Disney+ Yılbaşı Gecesi filminin resmi afişini paylaştı

Disney+ Yılbaşı Gecesi ile Türk yapımı orijinal içeriklerine bir yenisini daha eklemeye hazırlanıyor. Yılbaşından hemen önce izleyicilerle buluşacak olan filmin afişi Disney+ tarafından paylaşıldı. Yapımcılığını...

Twitter yanlış COVID-19 bilgileriyle mücadelesini sonlandırdı

Twitter COVID-19 hakkındaki yanlış bilgilerle mücadelesini en azından şimdilik sonlandırmış gibi görünüyor. Mikro blog servisinin kullanıcıları ve CNN, şirketin şeffaflık sitesindeki COVID'le ilgili yanlış...

İşte 2022’nin App Store Awards kazananları

Apple bugün, 2022 yılının App Store ödülü kazananlar listesinin yanı sıra ücretsiz ve ücretli kategorilerde yılın en çok indirilen uygulama ve oyunların sıralamalarını da...

ÖNE ÇIKANLAR