MediaTek’ten orta segment telefonlar için yeni işlemci: Dimensity 6100+

MediaTek Dimensity 6100+ adını taşıyan yeni orta segment işlemcisini tanıttı. Dimensity 6100+, Sub-6 5G desteğiyle geliyor. mmWave 5G desteği ise işlemcinin özellikleri arasında yer almıyor.

Dimensity 6100+, iki adet Cortex-A76 ve altı adet de Cortex-A55 çekirdeğine sahip. 10-bit 90 ve 120 Hz ekranları destekleyen MediaTek’in yeni işlemcisi, 108 megapiksel çözünürlüğe kadar “AI tabanlı” kameraları destekliyor. 2K 30 fps video kaydı da Dimensity 6100+’ın destek listesindeki maddelerden biri.

İşlemcinin bir diğer özelliği ise “UltraSave 3.0+” teknolojisi. Bu teknoloji, rakip çözümlere kıyasla yüzde 20 daha az “5G güç tüketimi” vadediyor. Rakip çözümlerin ne olduğu konusunda ise bilgi verilmiş değil.

Yapay zekâ destekli “AI-Bokeh” özelliğiyle büyüleyici portre ve selfie’ler vadeden MediaTek, Arcsoft ile birlikte çalışarak Arcsoft’un “AI-color” teknolojisini ana akım cihazlara getiriyor. Şirket böylelikle kullanıcıların kreatif yeteneklerini daha iyi sergileyebileceğini belirtiyor.

MediaTek Dimensity 6100+ işlemcili ilk cihazlar ne zaman çıkacak?

MediaTek Dimensity 6100+ işlemcili ilk telefonların 2023’ün üçüncü çeyreğinde kullanıcılarla buluşması planlanıyor. Yani önümüzde şimdiden başlayıp eylül ayının sonuna kadar devam eden bir dönem bulunuyor. İlk olarak hangi markaların Dimensity 6100+’a telefonlarında yer vereceği konusunda şimdilik bilgi verilmedi

Sinan Küstür
Sinan Küstür
Medya, Kültür ve Kimlik üzerine yüksek lisans yaptı. Teknolojiye olan ilgisini ve eğitiminin sunduğu donanımı Teknoblog çatısı altında sunuyor.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun