MediaTek Dimensity 1100 işlemci üstünde çalışıyor

MediaTek ikinci nesil 5G işlemcileri için hazırlık yapmaya başladı. Bu işlemcilerden biri olan Dimensity 1200 ile ilgili bilgiler daha önce internete sızmıştı. MediaTek bir taraftan da Dimensity 1100 isimli başka bir işlemci için hazırlanıyor.

Dimensity 1100’ün Dimensity 1200 ile aynı donanıma sahip olması bekleniyor. Ancak bu işlemcinin çekirdeklerinin daha düşük hızda çalışacağı belirtiliyor. Her iki işlemci de 6 nm mimarisiyle üretiliyor.

Dimensity 1100’de dört Cortex-A78 çekirdeği bulunuyor. Söz konusu çekirdeklerin 2.6 GHz hızında çalışacağı belirtiliyor. Verimli olmasıyla öne çıkan Cortex-A55’in ise 2.0 GHz hızında Mali-G77’nin tercih edilmesi muhtemel görünüyor.

Dimensity 1200’de 168 Hz olan ekran desteğinin Dimensity 1100’de 144 Hz olacağı söyleniyor. Full HD+ çözünürlük desteği konusunda ise bir değişiklik söz konusu değil. Şimdiye kadar 168 Hz ekranlı bir telefon görmediğimiz için bu durum Dimensity 1100 için bir sorun gibi görünmüyor.

108 megapiksel kamera desteği,  LPDDR4x RAM ve UFS 3.1 depolama alanı desteği de Dimensity 1100’ün özellikleri arasında bulunuyor. Henüz sızan bir benchmark testi sonucu olmadığı için Dimensity 1100’ün performansı konusunda bir şey söylemek mümkün değil.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
HTC Wildfire E Ultra Google Play Console'da görüldü

MediaTek Dimensity 1100 ile tanışmak için çok uzun bir süre beklemek gerekmeyecek. MediaTek, 20 Ocak’ta düzenleyeceği etkinlikte yeni işlemcilerini duyurmaya hazırlanıyor. İşlemcinin kullanıldığı ilk telefon ise Redmi K40 serisinin üyelerinden biri olabilir. Redmi K40 serisinin bir üyesinin Snapdragon 888 işlemciyle geleceği daha önce doğrulanmıştı. Digital Chat Station, bir modelde de Dimensity 1100 veya 1200’ün kullanabileceğini belirtiyor.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Call of Duty Mobile ikinci yaşını yeni haritayla kutluyor

İlk olarak COD: Black Ops 4'te tanıtılan ve içerisinde Malikâne, Nuketown ve İnşaat Alanı haritalarını da barındıran ve serinin gelmiş geçmiş en geniş haritası...

Netflix The Crown ile Emmy ödüllerinde şov yaptı

Netflix, popüler yapımlarından The Crown ile 2021 Emmy ödüllerinde adeta şov yaptı. Şirket toplamda 44 ödül kazanırken, bu ödüllerden 11 tanesini The Crown getirdi....

Okul için teknolojik ürün tavsiyeleri – Video

Okullar açıldı, yüz yüze eğitim başladı. İlkokul, ortaokul ve lise kademelerinin ardından üniversitelerde de eğitim-öğretim dönemi başlıyor. Okullar açılmış olsa da, alışverişler devam ediyor,...