MediaTek akıllı telefon işlemci pazarının yeni lideri

Küresel yonga seti pazarında hakimiyet, tedarik sorunlarını yönetmeye kadar indirgendi. Tayvanlı efsanevi yarı iletken şirketi MediaTek, tedarik kısıtlamalarını, en büyük rakibi olan Qualcomm’dan daha iyi biçimde yönetiyor. Ve 2021 2. Çeyrek rakamları da bunu gösteriyor.

MediaTek, akıllı telefon işlemci/yonga üstü sistem (SoC) pazarında yüzde 43’lük rekor bir pay elde etti. Counterpoint araştırma firmasına göre MediaTek, RFIC’ler (radyo frekansı entegre devreler), güç yönetimi IC’leri (PMIC) ve TSMC’nin istikrarlı üretim verimleri de dahil olmak üzere, daha alt düzeyde seyreden tedarik kısıtlamasından yararlandı. 4G SoC sevkiyatları, MediaTek’in listenin tepesine tırmanmasına daha da yardımcı oldu. Karşılaştıracak olursak, şirketin 2020 ikinci çeyrek payı yüzde 26 idi. Geçen yılın aynı çeyreğinde yüzde 24 paya sahip olan Qualcomm, bu çeyrekte sadece yüzde 28’e yükseldi.

Genel olarak, 5G uyumlu akıllı telefonların hızlı büyümesinin yönlendirdiği yonga seti sevkiyatları, 2021 yılının ikinci çeyreğinde yıllık bazda yüzde 31 arttı. 5G akıllı telefon sevkiyatları, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla neredeyse dört kat artış gösterdi.

Qualcomm için iyi haber, 5G temel bant işlemci pazarına yüzde 55 payla hakim olması. Counterpoint araştırma raporunda, “Apple iPhone 12 serisindeki 5G temel bant modem yonga setinden ve amiral gemisi 8 serisinden uygun fiyatlı 4 serisine kadar eksiksiz 5G SoC yonga setlerine yönelik önemli talepten kazanç sağladı.” ifadesi yer aldı. Qualcomm, bileşen tedarik stratejisini yeniden düzenliyor ve bu, şirketin önümüzdeki çeyrekte iyi durumda olmasını sağlayacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Microsoft'tan okyanus atıklarıyla üretilmiş çevre dostu fare

Bu arada Apple, akıllı telefon yonga üstü sistem pazarında elde ettiği ikinci çeyrekte yüzde 14’lük payla üçüncü sırasını korudu. Diğer yandan UNISOC ise yüzde 9’luk pay ile geride kalan çeyrekte dördüncü sırayı aldı. UNISOC, akıllı telefon AP yonga seti sevkiyatlarını 2020’nin ilk yarısına kıyasla iki katından fazla artırdı. Bu yıl şirket, müşteri listesini genişletmeyi başardı ve Honor, Realme ve Motorola gibi büyük OEM’lerle anlaşma yaptı.

Samsung Exynos ise, akıllı telefon portföy stratejisini değiştirmenin tam ortasında olduğu için yüzde 7’lik payla beşinci sıraya geriledi.

iPhone 14 tamamen yeni tasarımla gelebilir

iPhone 13 serisi henüz birkaç gün önce piyasaya çıktı. Ancak bu, gelecek yılın iPhone'ları için dedikoduların etrafta dolaşmaya başlamasını engellemiyor. 9to5Mac'in haberine göre; Bloomberg'in...

Netflix Tudum etkinliğinden öne çıkan duyurular ve fragmanlar

Netflix, cumartesi günü ilk Tudum etkinliğini gerçekleştirdi. Pek çok şeyin gösterimi bu üç saatlik canlı yayında yer aldı. 70'den fazla dizi ve 28 film...

The Witcher 2. Sezon fragmanı ve 3. sezon müjdesi geldi

Netflix'in Tudum etkinliğinde çok sayıda Geralt of Rivia içeriği vardı. The Witcher'ın yaklaşan ikinci sezonu, yayıncının büyük gösterisinde önemli bir varlıktı. Hayranlar, Continent'te yaşamın...

Riot Games’in ilk Netflix dizisi Arcane’in fragmanı yayınlandı

Riot Games’in ilk dizisi olan Arcane, 7 Kasım’da çıkacak. Merakla beklenen dizinin ilk fragmanı, Netflix’in global etkinliği Tudum’da paylaşıldı. Dizi, League of Legends Dünya...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun