MediaTek’in önümüzdeki dönem yol haritası için yeni iddia

MediaTek ilk 5 nm yongası için çalışmaya devam ediyor. Şirket, öncelikle çarşamba günü Dimensity 1200 ve 1100’ü duyurmaya hazırlanıyor. Ancak bu işlemciler, 6 nm süreciyle üretiliyor. Ünlü duyumcu Digital Chat Station tarafından paylaşılan yol haritasına göre, 6 nm yongalar ilk olarak Oppo ve Vivo tarafından kullanılacak. Ancak Redmi yöneticilerinin de bu doğrultuda ipuçları paylaştığını belirtmekte fayda var.

MediaTek’in bir sonraki önemli duyurusunun önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde yapılacağı söyleniyor. 5 nm mimarisiyle üretilecek bu yonganın Dimensity 2000 adıyla resmiyet kazanacağı belirtiliyor. Oppo ve Vivo’nun da Dimensity 2000’i kullanacağı, ancak Honor’un da bu işlemcinin alıcılarından biri olacağı ifade ediliyor. Bu hafta içinde resmiyet kazanacak Honor V40’ta da Dimensity 1000+ işlemcinin bulunduğunu belirtmekte fayda var.

Dimensity 2000, büyük ihtimalle Dimensity serisinin yüksek performanslı Cortex-X çekirdeğinin kullanıldığı ilk işlemci olacak. X2 adını taşıması beklenen çekirdek, Cortex-A79 CPU ve Mali-G79 GPU çekirdekleriyle bir arada gelecek. ARM’nin henüz bu çekirdeklerin resmi duyurusunu yapmadığını belirtmekte fayda var.

mediatek 5 nm A79’un büyük ihtimalle bu yıl içinde tanıtılması beklenen Matterhorn çekirdeği olacağı söyleniyor. A79’da A78’e kıyasla küçük bir performans artışı sağlanacağı belirtiliyor. Matterhorn’un bellek güvenlik ihlâllerini algılayabilecek yeteneklerinin de olacağı ifade ediliyor.

MediaTek 5 nm yonga planları konusunda şimdilik bilgi vermiş değil. Şirketin çarşamba günü gerçekleştireceği etkinlikte bu konuya değinip değinmeyeceği merak ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Galaxy A52s 5G dört farklı renk seçeneğiyle görüldü

TikTok hikaye özelliğini test etmeye başladı

Twitter, Fleets adını verdiği hikaye özelliğinin fişini çekse de, bu format sosyal ağlar arasındaki popülaritesini koruyor. TikTok, The Verge sitesine gönderdiği e-postayla hikaye özelliğini...

Oppo yeni ekran altı kamera teknolojisini ve bir sonucunu sergiledi – Video

Oppo, ekran altı kamera teknolojisinin geldiği en son noktayı sergiledi. Şirket, teknolojinin en son sürümünde, ekranın bütünlüğünden ödün vermeden bir selfie kamerasının ekranın altına...

WhatsApp Bir Kez Görüntüle özelliğini kullanıma sundu

WhatsApp duyurusu daha önce yapılan Bir Kez Görüntüle özelliğini kullanıcılarla buluşturmaya başladı. Söz konusu özellik aktif edildiğinde gönderilen fotoğraf ve videolar alıcı tarafından bir...