Ulaşım

Martı’nın mobil uygulaması ve internet sitesi için mahkemeden erişim engeli kararı

martı

Anadolu Ajansı’nın haberine göre; İstanbul 14. Asliye Ticaret Mahkemesi, İstanbul Otomobilciler Esnaf Odası’nın açtığı davada Martı: Scooter & TAG mobil uygulamasına ve platformun internet sitesine erişim engeli getirdi.

İstanbul Otomobilciler Esnaf Odası tarafından mahkemeye sunulan dava dilekçesinde Martı’nın mobil uygulamasıyla yasa dışı korsan taşımacılığı gerçekleştirdiği öne sürüldü ve taksi esnafı için haksız rekabet oluşturan eylemlerin tespit edilmesi ve engellenmesi istendi.

Şirketin mobil uygulaması üzerinden sunduğu TAG (Tek Araçla Gidelim) hizmetinde taksici olmayan kişilerin ticari amaçla taşımacılık yaptığı iddia edilirken, şirketin elektrikli motosikletlerinin de izin ve ruhsat bilgilerinin bulunmadığı belirtilmişti.

TAG hizmeti Martı tarafından “hatır taşımacılığı” adı altında masrafların paylaşıldığı bir servis olarak lanse ediliyor. TAG hizmetine sürücüler TAG Sürücü uygulaması üzerinden erişiyor. Kullanıcılar ise ana uygulama aracılığıyla erişim sağlıyor. Elektrikli scooter ve motosikletler ise şehirlerde toplu taşıma araçlarına ve özellikle taksilere bir alternatif olarak değerlendiriliyor.

Martı’nın mobil uygulamasına ve internet sitesine ne zaman erişim engeli gelecek?

İstanbul Otomobilciler Esnaf Odası’nın ihtiyati tedbir talebini kabul eden mahkeme, platformun mobil uygulamasına ve internet sitesine erişim engeli getirilmesine hükmetti. Karar yazısının Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na ulaşmasının ardından erişim engelinin başlaması bekleniyor. Ancak bunun öncesinde gelecek bir itirazın süreci değiştirebileceğini belirtmekte fayda var.

İLGİLİ HABERLER