Mark Zuckerberg simgeleşmiş Vietnam fotoğrafının sansürlenmesi nedeniyle suçlanıyor

aftenposten facebook mark zuckerbergFacebook ve gazeteciler arasındaki ilişki dalgalı bir seyir izlemeye devam ediyor. Sosyal paylaşım sitesine eleştiren gazeteler kervanına son olarak Norveç’in önemli gazetelerinden Aftenposten katıldı.

Aftenposten, birinci sayfasında genel yayın yönetmeninin imzasıyla yayınlanan bir yazıyla Mark Zuckerberg ve Facebook’u sansürcülükle suçladı. Espen Egil Hansen, Facebook’un dünyanın en büyük bilgi yayma, münazara ve sosyal iletişim platformu haline geldiğine dikkat çekti. Sosyal paylaşım sitesinin bu konumunu hak ettiğini söyleyen Hansen, CEO Zuckerberg’i ise “Dünyanın en güçlü editörü” olarak tanımladı.

Bu kuvvetli sitemin geliş zamanlaması ise oldukça dikkat çekici. Facebook’un gazetecilik konusundaki güvenilirliği her geçen gün biraz daha aşağıya iniyor. Bu durumda sitenin “Trending Topics” bölümünde yalan haberler üretilmeye devam etmesi önemli rol oynuyor.

Hansen’i söz konusu yazıyı kaleme almaya iten olay ise Facebook’un gazeteyi bir fotoğrafı sayfasından çıkarmaya zorlaması oldu. Tartışma yaratan fotoğraf, Vietnam Savaşı’nın en simgesel karelerinden biri olarak biliniyor. Fotoğrafçısı Nick Ut’a Pulitzer kazandıran fotoğraf, “Napalm kız” adıyla anılıyor.

Aftenposten’in genel yayın yönetmeni, söz konusu haberde yedi ünlü savaş fotoğrafına yer verildiğini belirtti. Sosyal paylaşım sitesinden önce fotoğrafın kaldırılmasına yönelik bir talep geldiğini söyleyen Hansen, daha verilen süre tamamlanmadan Facebook’un fotoğrafı ve yazının tamamını kaldırdığını dile getirdi. Gazeteci, haberi yazan muhabirin Facebook’a yeni haber girmesinin engellendiğini de sözlerine ekledi.

Mark Zuckerberg Hansen’in hedef tahtasına oturdu

Hansen, kaleme aldığı yazıda Facebook’un eylemlerine odaklanmak yerine CEO Mark Zuckerberg’i hedefe yerleştirdi. Zuckerberg’in gücünü kötüye kullandığını söyleyen Aftenposten genel yayın yönetmeni, Facebook CEO’sunun elindeki güç hakkında adamakıllı düşündüğüne inanmadığını sözlerine ekledi.

Facebook’un Aftenposten’in makalesine yönelik tutumunun da devam ettiği söyleniyor. The Guardian’da yer alan habere göre, Facebook Norveçli politikacılar tarafından aynı fotoğrafla yapılan destek paylaşımlarını da kaldırıyor.

Microsoft CEO’su TikTok görüşmeleri hakkında konuştu

Şimdi hatırlamak oldukça güç olsa da, Microsoft 2020'nin ağustos ayında TikTok'un bir kısmını satın almak için teklif vermişti. Eski ABD Başkanı Donald Trump'ın TikTok'u...

TikTok aylık aktif kullanıcı sayısı 1 milyarı geçti

TikTok pazartesi günü yaptığı açıklamada, aylık 1 milyar aktif kullanıcıyı geçtiğini söyledi. Ağustos 2018'de yola çıkan ve ana şirketi Çin merkezli ByteDance'in veri toplama...

Skype yepyeni bir tasarım ve deneyimlerle yenileniyor

Skype'ın son beş yılda çok fazla miktarda tasarım değişikliğinden geçti. Ancak Microsoft hâlâ bir şeyleri yeniden denemeye ve düzeltmeye devam ediyor. Yazılım üreticisi, "gelişmiş,...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun