Mark Zuckerberg Facebook yöneticilerinin Android’e geçmesini istemiş

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, üst düzey yönetimde yer alan herkesin sadece Android işletim sistemli telefonlar kullanmasını istemiş. Zuckerberg’in bu isteğini Android’in dünya genelinde en çok kullanılan işletim sistemi olmasına dayandırdığı belirtilse de, perde arkasında başka bir nedenin yattığı iddia ediliyor.

The New York Times‘ta yer alan habere göre; söz konusu karar, Apple CEO’su Tim Cook’un Facebook’a yönelik eleştirilerinin ardından alındı. Cook, MSNBC’ye verdiği bir röportajda Facebook’u “trafiği kişisel hayatta işleyen bir servis” olarak tanımlamış ve eleştirmişti.

Cook, mart ayında gerçekleşen röportajda “Cambridge Analytica skandalıyla boğuşan Mark Zuckerberg’in yerinde olsanız ne yapardınız?” şeklindeki bir soruya “Ben bu duruma düşmezdim” şeklinde yanıt vermişti. Kısa süre sonra Recode sitesine konuşan Zuckerberg ise Cook’un “fazlasıyla düşünmeden konuştuğunu” belirtmişti.

Cook’un sert eleştirilerinin Zuckerberg’in kararına doğrudan etki yapıp yapmadığı konusunda bir şey söylemek pek kolay değil. Ancak Amerikalıları Android kullanmaya teşvik etmek yine de mantıklı bir karar gibi görünüyor. Android, ABD dışında dünyanın neredeyse tamamında en popüler mobil işletim sistemi konumunda.

Facebook’un çalışanlarını Android’e yönelten tek teknoloji şirketi olmadığını da belirtmek gerekiyor. Snap gibi şirketler de çalışanlarını Android kullanmaları konusunda teşvik ediyor. Amerikalı teknoloji profesyonellerinin Android’i daha az kullanmaları, kullanıcılara sunulan Android uygulamalarında eksiklerin olmasına yol açabiliyor. Uygulama geliştirme ve kullanıcı deneyimi konusunda Android ve iOS arasında ciddi farklar gözlemlenebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Samsung kârını artırdı, katlanabilir cihazlara olan bağlılığını yineledi

Mark Zuckerberg üst düzey yöneticilerinden Android telefonlar kullanmalarını istese de, henüz bu istek tam olarak karşılanmamış gibi görünüyor. The Verge sitesinde yer alan habere göre; şirketin blockchain şefi David Marcus ve artırılmış ve sanal gerçeklikten sorumlu başkan yardımcısı Andrew “Boz” Bosworth gibi isimler hâlâ iPhone’larını kullanmaya devam ediyor. Bu isimlerin iPhone kullandıklarını ele verenin Twitter aktiviteleri olması da işe ironik bir boyut katıyor.

Windows 11 için ilk beta sürümü yayınlandı

Microsoft, Windows Insider Programına kayıtlı olanlar için Windows 11'in ilk beta sürümünü yayınladı. Bugüne kadar, Windows 11'e erişmek için Microsoft'un "son derece teknik deneyimli...

Sony PS5 için ilk beta sürümünü yayınladı, beklenen M.2 SSD desteği geliyor

Sony'nin PS5 sistem yazılımı beta programı bugün uygulanmaya başlıyor. Beta sürümü uzun zamandır beklenen M.2 SSD yuvasına erişim de sağlıyor. İlk PS5 beta sürümü...