Mark Zuckerberg Facebook yöneticilerinin Android’e geçmesini istemiş

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, üst düzey yönetimde yer alan herkesin sadece Android işletim sistemli telefonlar kullanmasını istemiş. Zuckerberg’in bu isteğini Android’in dünya genelinde en çok kullanılan işletim sistemi olmasına dayandırdığı belirtilse de, perde arkasında başka bir nedenin yattığı iddia ediliyor.

The New York Times‘ta yer alan habere göre; söz konusu karar, Apple CEO’su Tim Cook’un Facebook’a yönelik eleştirilerinin ardından alındı. Cook, MSNBC’ye verdiği bir röportajda Facebook’u “trafiği kişisel hayatta işleyen bir servis” olarak tanımlamış ve eleştirmişti.

Cook, mart ayında gerçekleşen röportajda “Cambridge Analytica skandalıyla boğuşan Mark Zuckerberg’in yerinde olsanız ne yapardınız?” şeklindeki bir soruya “Ben bu duruma düşmezdim” şeklinde yanıt vermişti. Kısa süre sonra Recode sitesine konuşan Zuckerberg ise Cook’un “fazlasıyla düşünmeden konuştuğunu” belirtmişti.

Cook’un sert eleştirilerinin Zuckerberg’in kararına doğrudan etki yapıp yapmadığı konusunda bir şey söylemek pek kolay değil. Ancak Amerikalıları Android kullanmaya teşvik etmek yine de mantıklı bir karar gibi görünüyor. Android, ABD dışında dünyanın neredeyse tamamında en popüler mobil işletim sistemi konumunda.

Facebook’un çalışanlarını Android’e yönelten tek teknoloji şirketi olmadığını da belirtmek gerekiyor. Snap gibi şirketler de çalışanlarını Android kullanmaları konusunda teşvik ediyor. Amerikalı teknoloji profesyonellerinin Android’i daha az kullanmaları, kullanıcılara sunulan Android uygulamalarında eksiklerin olmasına yol açabiliyor. Uygulama geliştirme ve kullanıcı deneyimi konusunda Android ve iOS arasında ciddi farklar gözlemlenebiliyor.

Mark Zuckerberg üst düzey yöneticilerinden Android telefonlar kullanmalarını istese de, henüz bu istek tam olarak karşılanmamış gibi görünüyor. The Verge sitesinde yer alan habere göre; şirketin blockchain şefi David Marcus ve artırılmış ve sanal gerçeklikten sorumlu başkan yardımcısı Andrew “Boz” Bosworth gibi isimler hâlâ iPhone’larını kullanmaya devam ediyor. Bu isimlerin iPhone kullandıklarını ele verenin Twitter aktiviteleri olması da işe ironik bir boyut katıyor.

Android 12L güncellemesi duyuruldu; katlanabilir telefonlar için kapı açacak

Bu yılki Android Geliştirici Zirvesi etkinliğinde Google; tabletleri, katlanabilir cihazları ve ChromeOS çalıştıran cihazları içeren daha büyük ekranlı cihazlar için yakında çıkacak bir güncellemeyi...

Oppo A54s tanıtıldı: Helio G35 işlemci, 5000 mAh pil

Oppo A54 mart ayında tanıtılmış, bundan bir ay sonra da telefonun 5G versiyonu gözler önüne çıkmıştı. Bu gruba şimdi de Oppo A54s eklendi. Akıllı...

Samsung One UI 4 tasarımını Windows PC’lerine getiriyor

Samsung, One UI 4 mobil arayüz tasarımını Galaxy Book serisi Windows dizüstü bilgisayarlarına getiriyor. Yeni tasarım Samsung Notes, Samsung Gallery ve Samsung Settings gibi...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun