Mark Zuckerberg Facebook’un yeni VR hedefini açıkladı

Facebook’un önümüzdeki dönemde çıkaracağı sanal gerçeklik (VR) başlıkları, kullanıcıların yüz ifadelerini yakalayarak dijital avatarları daha gerçekçi hâle getirecek. Konuyla ilgili açıklamayı Facebook CEO’su Mark Zuckerberg yaptı.

The Information’ın podcast’ine katılan Zuckerberg, sanal ve artırılmış gerçeklik için gelecek on yıllık dönemde nelerin olabileceği konusundaki fikirlerini paylaştı. Facebook CEO’su geleceğin Oculus VR cihazlarıyla ilgili konuşmayı da ihmal etmedi.

Zuckerberg, şu ifadeleri kullandı: “Gelecek versiyonlarla ilgili en heyecanlandığım şeylerden birisi el ve yüz takibi yapabilecek olmaları. Eğer sosyal varlık konusunda heyecanlıysanız bir cihazın yüzünüzü gerçekçi şekilde yansıtacak tüm sensörlere sahip olmasını ve böylelikle güçlü şekilde iletişim kurabilmeyi istersiniz.”

Zuckerberg, donanım değişikliklerinin avatar oluşturma sürecinin en önemli odak noktalarından biri olduğunu belirtti. Facebook CEO’su sözlerine şöyle devam etti: “Sanal gerçeklikte hâlihazırda en iyi sosyal deneyimi oluşturmak için bir cihaza mümkün olduğunca çok sensör sığdırmaya odaklanmış durumdayız. Bugün VR ile gelinen noktayı düşündüğümüzde deneyim öne çıkıyor. Gerçekten bazı çok iyi oyunlar ve farklı deneyimler mevcut. Ancak insanların gerçekçi avatarlarını oluşturabildikleri ve avatarlarıyla doğal bir göz teması kurabildikleri bir noktaya gelinmesini istiyorum.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Instagram servis kesintilerini uygulama içi bildirimlerle duyuracak

Facebook şimdiye kadar VR avatarlarının farklı versiyonlarını çıkarmıştı. Mark Zuckerberg, yeni nesil VR avatarlarının da bu yıl içinde kullanıcılarla buluşacağını açıkladı. Facebook uzun vadede ise bu avatarların çok daha gerçekçi versiyonlarını oluşturmayı hedefliyor. Şirket bunun için makine öğrenmesinden faydalanmayı planlıyor.

iPhone 13 Pro İncelemesi

Apple geçen yıl olduğu gibi bu yıl da dört farklı iPhone modeliyle tüketicilerin karşısına çıktı. Bunlardan ikisi "normal" olarak nitelendirebileceğimiz; ekran, işlemci, pil, yazılım...

Apple’ın yeni MacBook çipleri M1 Pro ve M1 Max adlarını taşıyabilir

Apple'ın "Unleashed" etkinliğinin başlamasından bir günden az bir zaman kala dedikodular devam ediyor. MacRumors tarafından verilen habere göre, Bloomberg'den Mark Gurman, yaygın olarak beklenen...

Apple Watch Series 7 Ön İnceleme – Video

Apple'ın Eylül etkinliğinde tanıtılan Apple Watch Series 7 cuma günü itibarıyla Türkiye'de de, dünya ile aynı anda satışa sunuldu. Apple'ın en yeni akıllı saati...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun