Dosya

MagSafe nedir, iPhone uyumlu MagSafe aksesuarları neler? – Video

magsafe nedir

Apple, iPhone 12 serisinin tanıtımıyla birlikte MagSafe adlı yeni bir özelliğin de duyurusunu yapmıştı. Peki, MagSafe nedir? Apple’ın tanımladığı şekilde anlatacak olursak MagSafe, tamamen yeni bir aksesuar ekosistemine kapı açacak. Bu yazıda yeni teknoloji ile ilgili bilmek istediklerinizi aktarıyoruz.

MagSafe nedir?

Aslına bakarsanız, MagSafe’in iki farklı anlamı var. Uzun yıllar önce MacBook Pro veya MacBook Air dizüstü bilgisayar kullanmış olanlar bu terime aşinadır.

Mac için MagSafe nedir?

Apple 2006 yılında MacBook Pro için MagSafe adını verdiği özel teknolojisini tanıtmıştı. Bu MacBook, MacBook Air ve MacBook Pro’lar için çıkarılmış ve özünde manyetik kuvvetten yararlanan bir güç bağlantısıydı. Geliştirilme fikri ise şuna dayanıyordu: Eğer bir kişinin ayağı MacBook’u şarj eden güç kablosuna takılırsa, MagSafe konnektörü bilgisayara bağlı olduğu konnektörden ayrılıyor ve bu durumda bilgisayarın yere düşmesinin ve zarar görmesinin önüne geçiliyordu.

Ancak Apple, 2016 yılından itibaren dizüstü bilgisayarlarında güç beslemesini USB-C bağlantıları üzerinden sunmaya başlayınca MagSafe terimi de Apple’ın dizüstü bilgisayarlarında anlamını yavaş yavaş yitirdi.

iphone için magsafe nedir

iPhone için MagSafe nedir?

MagSafe’in en yeni versiyonu ise iPhone 12, 13 ve 14 serisi modelleri için geliştirilmiş bir bağlantı ve şarj sistemi oluyor. Apple, iPhone’un kablosuz şarj bobinini alarak buna yeni bileşenler eklemiş ve ortaya Qi kablosuz şarj desteğini de sunmayı sürdüren yeni bir geliştirilmiş kablosuz şarj yöntemi çıkarmış. Aynı zamanda farklı türde aksesuarlarla da bu teknolojinin kullanımına izin veriyor.

Qi2 nedir?

Qi2, Kablosuz Güç Konsorsiyumunun yeni açık kablosuz şarj standardıdır ve orijinal Qi standardının üzerine önemli iyileştirmeler getirir. En dikkat çeken yenilik, Apple’ın MagSafe teknolojisine dayanan Manyetik Güç Profili (MPP) ‘dir. (Apple, Qi2 standardının geliştirilmesinde rol aldı.) Bu, Qi2 markalı cihazların şarj cihazlarıyla mükemmel hizalanmayı garanti etmek için bir mıknatıs halkası eklemelerine ve daha hızlı şarj hızlarına olanak sağlamasıdır.
Mevcut, manyetik olmayan kablosuz şarj Genişletilmiş Güç Profili (EPP) de Qi2 ile uyumlu hale getirildi. Bu, mıknatıslar içermeyen cihazların Qi olarak markalandırılacağı ve Qi2 şarj cihazlarıyla hala çalışabileceği anlamına gelir. Qi2 ayrıca tamamen geriye dönük uyumludur, yani eski bir Qi Android telefonunu ya da MagSafe iPhone’u bir Qi2 şarj cihazında şarj edebilirsiniz. Ayrıc, Qi2 cihazlarını şarj etmek için herhangi bir Qi şarj cihazını kullanabilirsiniz, ancak bu durumda daha yavaş hızlarda şarj olacaklardır.

iPhone için MagSafe ile birlikte manyetometre ve tek bobinli NFC okuyucusu sisteme ekleniyor. Mıknatıslar sayesinde iPhone’un kablosuz şarj cihazıyla düzgün biçimde hizalanması sağlanıyor. Daha öncesinde, standart bir Qi kablosuz şarj cihazıyla kullanım sırasında telefon mükemmel biçimde hizalanmazsa, şarj işlemi normale göre daha yavaş gerçekleşebiliyordu. Ancak MagSafe şarj sistemi sayesinde yerleşim mükemmel oluyor ve bu sayede vadedilen 15W güç beslemesi elde ediliyor.

Apple’ın belirttiğine göre, iPhone 12 mini ile 12W güç beslemesi elde edilirken, diğer iPhone 12 serisi modelleriyle 15W güç çıkışıyla şarj mümkün oluyor.

Eğer iPhone 12, 13 veya 14 telefonunuz ile Qi şarj sistemini kullanırsanız, Apple yine 7.5W ile sınırlı olacağınızı söylüyor. Bu durumda iPhone 11 gibi daha eski nesil iPhone’lardakiyle aynı seviyede bir şarj hızı kullanılacak. Öte yandan, Apple’ın çıkardığı MagSafe Duo ve MagSafe şarj aletleriyle başka Qi kablosuz şarj destekli akıllı telefonları ve aksesuarları şarj edebilirsiniz. Ancak bu cihazların şarj süresi normale göre daha uzun olabilir.

Aksesuarlar için MagSafe nedir?

İki tür MagSafe aksesuarı bulunuyor: MagSafe şarj aletleri ve MagSafe uyumlu kılıflar, cüzdan kılıflar, montaj parçaları, vb.

magsafe nedir

Apple, MagSafe’i kendi şarj aksesuarlarına entegre edeceğini çoktan duyurdu. Ayrıca iPhone 12, 13 ve 14 serisi için çıkarılmış silikon, şeffaf ve deri kılıflarında da MagSafe desteği bulunuyor. Bu sayede cihazınız kılıfta olsa bile MagSafe şarj aksesuarları düzgün şekilde kullanılabilecektir. Üçüncü taraf aksesuar üreticileri de kendi ürünlerinde MagSafe teknolojisini destekleyebilecekler. Bu da yepyeni aksesuarların kapısını açacak.

MagSafe uyumlu aksesuarlar

MagSafe Apple tarafından geliştirilen bir teknoloji olduğu için ilk aksesuarların da Apple’dan gelmesi normal.

MagSafe şarj aksesuarları

Apple iPhone için MagSafe Kablosuz Şarj Aygıtı ve iPhone ve Apple Watch için MagSafe Duo Kablosuz Şarj Aygıtı gibi ürünleri tanıttı.

magsafe iphone apple watch
iPhone ve Apple Watch’u aynı anda şarj eden MagSafe aygıtı

MagSafe Duo şarj aygıtı özellikle Apple Watch sahipleri için ideal. Bunun sayesinde aynı anda hem iPhone’u hem de Apple Watch’u şarj edebilir, hem zamandan hem de yerden tasarruf edebilirsiniz. Akıllı saat ve telefon için ayrı güç adaptörleri ve kablolar taşımak yerine tek bir güç adaptörü ve kablo yeterli olacaktır. MagSafe Duo Şarj Aleti’nin kutusundan Lightning-USB-C kablosu çıkıyor. Eğer iPhone 12, 13 veya 14 serisi telefonunuz için bir 20W güç adaptörü satın aldıysanız, bunu kullanabilirsiniz.

MagSafe kılıfları, cüzdan kılıfları ve cepleri

Apple silikon ve şeffaf kılıfların MagSafe destekli versiyonlarını da tanıttı. Kılıflar manyetik kuvvet sayesinde telefonlara daha kolay biçimde oturuyor. iPhone kılıfı tanıyor ve takıldığını ekranda gösterdiği bir animasyonla sergiliyor. Ayrıca MagSafe destekli deri kılıf da satışa çıktı.

magsafe nedir

iPhone özel cep kılıfına yerleştirildiğinde ise, cep bunun farkına varıyor ve küçük gözünden saatini gösteriyor. Ayrıca saatin rengi de cep kılıfın rengiyle uyumlu oluyor.

magsafe iphone cep kılıfı

Son olarak Apple, iPhone 12, 13 veya 14’ün veya MagSafe uyumlu bir kılıfın arkasına kolaylıkla tutunan deri cüzdan kılıf da çıkardı. Kısacası, gelecekte iPhone serisi için çıkacak olan ürünlerde MagSafe bir standart hâlini alacak.

magsafe nedir

Apple’ın MagSafe aksesuarları için fiyatlar

MagSafe teknolojisini destekleyen ve yukarıdaki videoda gördüğünüz aksesuarların fiyatları aşağıdaki gibi sıralanıyor:

  • iPhone 15 Pro ve 15 Pro Max için MagSafe özellikli Mikro Dokuma Kılıf: 2.329 TL
  • iPhone 15 ve 15 Pro için MagSafe özellikli Şeffaf Kılıf: 2.039 TL (iPhone 14, 13 ve 12 aksesuarları için de aynı fiyatlar geçerli)
  • iPhone 15 Pro ve 15 Pro Max için MagSafe özellikli OtterBox Figura Series Kılıf: 1.999 TL
  • iPhone 15 ve 15 Pro için MagSafe özellikli Silikon Kılıf: 2.039 TL (iPhone 14, 13 ve 12 aksesuarları için de aynı fiyatlar geçerli)
  • iPhone için MagSafe özellikli Mikro Dokuma Cüzdan: 2.329 TL

Diğer üreticilerden MagSafe aksesuarları

Üçüncü taraf aksesuar üreticileri MagSafe’i farklı şekillerde kullanabilirler. Belkin, iPhone ve Apple Watch’un üstte, AirPods’un ise tabanda şarj edilmesini sağlayan 3’ü 1 arada yerleştirme standını çoktan tanıttı. Aynı zamanda MagSafe kullanan araç içi montaj aygıtını da gösterdi. Bu aksesuarları da Apple’on online mağazasında bulabilirsiniz.

Şarj aygıtları, kılıflar, cepler, cüzdanlar, yerleştirme istasyonları ve montaj aygıtlarının yanı sıra, daha farklı türde MagSafe aksesuarları da görebiliriz.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER