MagSafe nedir, iPhone 12 uyumlu MagSafe aksesuarları neler?

Kablosuz şarj etrafında yeni bir ekosistem oluşuyor

Apple, iPhone 12 serisinin tanıtımını gerçekleştirdiği yayında 5G ve MagSafe olmak üzere iki özelliğin üzerinde durmuştu. Herkes 5G’nin gelecek nesil mobil iletişim şebekelerine verilen isim olduğunu biliyor. Peki, MagSafe nedir? Apple’ın tanımlayacağı şekilde anlatacak olursak MagSafe, tamamen yeni bir aksesuar ekosistemine kapı açacak. Bu yazıda yeni teknoloji ile ilgili bilmek istediklerinizi aktarıyoruz.

MagSafe nedir?

Aslına bakarsanız, MagSafe’in iki farklı anlamı var. Uzun yıllar önce MacBook Pro veya MacBook Air dizüstü bilgisayar kullanmış olanlar bu terime aşinadır.

Mac için MagSafe nedir?

Apple 2006 yılında MacBook Pro için MagSafe adını verdiği özel teknolojisini tanıtmıştı. Bu MacBook, MacBook Air ve MacBook Pro’lar için çıkarılmış ve özünde manyetik kuvvetten yararlanan bir güç bağlantısıydı. Geliştirilme fikri ise şuna dayanıyordu: Eğer bir kişinin ayağı MacBook’u şarj eden güç kablosuna takılırsa, MagSafe konnektörü bilgisayara bağlı olduğu konnektörden ayrılıyor ve bu durumda bilgisayarın yere düşmesinin ve zarar görmesinin önüne geçiliyordu.

Ancak Apple, 2016 yılından itibaren dizüstü bilgisayarlarında güç beslemesini USB-C bağlantıları üzerinden sunmaya başlayınca MagSafe terimi de Apple’ın dizüstü bilgisayarlarında anlamını yavaş yavaş yitirdi.

iphone için magsafe nedir

iPhone için MagSafe nedir?

MagSafe’in en yeni versiyonu ise iPhone 12 mini, iPhone 12, iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max modelleri için geliştirilmiş bir bağlantı ve şarj sistemi oluyor. Apple, iPhone’un kablosuz şarj bobinini alarak buna yeni bileşenler eklemiş ve ortaya Qi kablosuz şarj desteğini de sunmayı sürdüren yeni bir geliştirilmiş kablosuz şarj yöntemi çıkarmış. Aynı zamanda farklı türde aksesuarlarla da bu teknolojinin kullanımına izin veriyor.

iPhone için MagSafe ile birlikte manyetometre ve tek bobinli NFC okuyucusu sisteme ekleniyor. Mıknatıslar sayesinde iPhone’un kablosuz şarj cihazıyla düzgün biçimde hizalanması sağlanıyor. Daha öncesinde, standart bir Qi kablosuz şarj cihazıyla kullanım sırasında telefon mükemmel biçimde hizalanmazsa, şarj işlemi normale göre daha yavaş gerçekleşebiliyordu. Ancak MagSafe şarj sistemi sayesinde yerleşim mükemmel oluyor ve bu sayede vadedilen 15W güç beslemesi elde ediliyor.

Eğer iPhone 12 telefonunuz ile Qi şarj sistemini kullanırsanız, Apple yine 7.5W ile sınırlı olacağınızı söylüyor. Bu durumda iPhone 11 gibi daha eski nesil iPhone’lardakiyle aynı seviyede bir şarj hızı kullanılacak.

Aksesuarlar için MagSafe nedir?

İki tür MagSafe aksesuarı bulunuyor: MagSafe şarj aletleri ve MagSafe uyumlu kılıflar, cüzdan kılıflar, montaj parçaları, vb.

Apple, MagSafe’i kendi şarj aksesuarlarına entegre edeceğini çoktan duyurdu. Ayrıca iPhone 12 serisi için çıkarılmış silikon, şeffaf ve deri kılıflarında da MagSafe desteği bulunuyor. Bu sayede cihazınız kılıfta olsa bile MagSafe şarj aksesuarları düzgün şekilde kullanılabilecektir. Üçüncü taraf aksesuar üreticileri de kendi ürünlerinde MagSafe teknolojisini destekleyebilecekler. Bu da yepyeni aksesuarların kapısını açacak.

MagSafe uyumlu aksesuarlar

MagSafe Apple tarafından geliştirilen bir teknoloji olduğu için ilk aksesuarların da Apple’dan gelmesi normal.

MagSafe şarj aksesuarları

Apple iPhone için MagSafe Kablosuz Şarj Aygıtı ve iPhone ve Apple Watch için MagSafe Duo Kablosuz Şarj Aygıtı gibi ürünleri tanıttı.

magsafe iphone apple watch
iPhone ve Apple Watch’u aynı anda şarj eden MagSafe aygıtı

MagSafe kılıfları, cüzdan kılıfları ve cepleri

Apple silikon ve şeffaf kılıfların MagSafe destekli versiyonlarını da tanıttı. Kılıflar manyetik kuvvet sayesinde telefonlara daha kolay biçimde oturuyor. iPhone kılıfı tanıyor ve takıldığını ekranda gösterdiği bir animasyonla sergiliyor. Ayrıca MagSafe destekli deri kılıf da gelecek. iPhone 12 özel cep kılıfına yerleştirildiğinde ise, cep bunun farkına varıyor ve küçük gözünden saatini gösteriyor. Ayrıca saatin rengi de cep kılıfın rengiyle uyumlu oluyor.

magsafe iphone cep kılıfı

Son olarak Apple, iPhone 12’nin veya MagSafe uyumlu bir kılıfın arkasına kolaylıkla tutunan deri cüzdan cebi de çıkardı. Söylediğimiz gibi, deri kılıflar için de MagSafe desteği üzerinde çalışıyor. Kısacası, gelecekte iPhone serisi için çıkacak olan ürünlerde MagSafe bir standart hâlini alacak.

Diğer MagSafe aksesuarları

Üçüncü taraf aksesuar üreticileri MagSafe’i farklı şekillerde kullanabilirler. Belkin, iPhon ve Apple Watch’un üstte, AirPods’un ise tabanda şarj edilmesini sağlayan 3’ü 1 arada yerleştirme standını çoktan tanıttı. Aynı zamanda MagSafe kullanan araç içi montaj aygıtını da gösterdi.

Şarj aygıtları, kılıflar, cepler, cüzdanlar, yerleştirme istasyonları ve montaj aygıtlarının yanı sıra, daha farklı türde MagSafe aksesuarları da görebiliriz.

Teknoblog Mobil Uygulamalar

Güncel teknoloji haberleri Teknoblog iPhone ve Android uygulamalarıyla her an elinizin altında.

YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DJI FPV Drone ile drone yarışlarındaki iddiasını ortaya koyacak

Geçen yılın yaz aylarında drone üreticisi DJI, birinci kişi görüşü (FPV) sunan hızlı bir drone ile drone yarışlarına dalmanın işaretlerini vermişti. Gerçekte ise yaptığı...

Samsung One UI 3 dağıtım takvimini açıkladı

Samsung Android 11 üstüne kurulan One UI 3 kullanıcı arayüzünü bir süredir test ediyor. Testlerin sonunun yaklaştığına dair işaretlerin ortaya çıkmasından kısa bir süre...

Spotify 2020 Özetin ile kullanıcılarına favorilerini hatırlatıyor

Spotify, 2020 boyunca en çok dinlenen müzik ve podcast'lerini açıkladıktan sonra merakla beklenen kişiselleştirilmiş 2020 Özetin deneyimini kullanıma sunmakta vakit kaybetmedi. 2020 Özetin deneyimi;...

Snapdragon 888 duyuruldu; 5G desteğinde önemli gelişme var

Qualcomm, Snapdragon Tech Summit etkinliğinde Snapdragon 888 mobil işlemcisinin duyurusunu gerçekleştirdi. Şirket, gelecek nesil amiral gemisi akıllı telefon işlemcisiyle ilgili ilk bilgileri paylaştı. Snapdragon...

Oppo Reno 4 İncelemesi

Oppo yılın her iki yarısına birer Reno serisi sığdırmayı bir gelenek hâline getiriyor. Geçtiğimiz mayıs ayında Reno 3 serisinin üyelerini gördükten beş ay sonra...

Huawei Watch Fit İncelemesi

Huawei Watch Fit Huawei Online Mağaza'dan satın alın SATIN AL Akıllı telefon üreticilerinin büyük bir kısmı akıllı saat pazarında da boy gösteriyor. Pek çok şirket, telefonların uzantısı...

Apple Watch SE İncelemesi

Apple, daha önce iPhone'larda uyguladığı satış stratejisini Apple Watch'ta da uygulayarak yeni bir model çıkardığında bir önceki yılın modelini de satışta tutmaya devam ediyor....

Bilgilendirici ve kaliteli teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Teknoblog.com'a hızlı ulaşın

Ana Ekrana Ekle
×