Teknoblog Sektörel Macworld 2009 Açılış Konuşması, Apple yeniliklerini tanıtıyor - Canlı Yayın

Macworld 2009 Açılış Konuşması, Apple yeniliklerini tanıtıyor – Canlı Yayın

EN SON HABERLER

iOS ve iPhone’u kopyalayan yazılıma Apple’dan dava

Corellium adlı bir şirket bir yılı aşkın zamandır bilgisayar korsanlarına sanal iPhone hizmeti sunuyordu. Belirli bir fiyat karşılığında, bilgisayarınızda...

Huawei Mate 30 Pro modelinin kavisli ekranı ve arka tasarımı görüldü

Huawei Mate 30 serisi ile ilgili dedikodular son zamanlarda daha sık görülmeye başlandı. En son sızıntı ise telefonun ön...

iOS 13 beta sürümünde yeni Apple Watch malzeme seçenekleri gizli

Apple'ın en son watchOS beta sürümü şirketin yeni Apple Watch modelleriyle ilgili bazı detayları da ortaya çıkardı. Birkaç gün önceki...

2020 model Galaxy A91 ile ilgili tartışmalı kamera dedikodusu

Samsung yakın zamanda 108 megapiksel ve 64 megapiksel telefon kamera sensörlerinin duyurusunu gerçekleştirmişti. Ancak bu sensörlerin tanıtımının dışında Güney...

20 kat yakınlaştırma yeteneğiyle Oppo Reno 2 sürprizi

Oppo yeni bir Reno cihaz serisi duyurmaya hazırlandığının işaretini verdi. Bu sefer Reno amiral gemisi telefon serisinin ikinci neslini...

Uzun zamandır beklenen Macworld Expo 2009 kapılarını açtı, birazdan resmi açılış yapılacak. Açılış konuşmasını Apple adına Phil Schiller yapacak. Açılış konuşmasında nelerin olup bittiğini bu sayfadan sizlere aktaracağız.

Tavsiye edilir: İngilizce takip ve canlı fotoğraflar için gdgt.comEngadget

20.37 – “Canlı Yayın”ı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

20.36 – Evet, herşey bu kadar… Steve Jobs yoktu. Dedikodulara malzeme olan iPhone Nano tanıtılmadı, yeni iMac diye birşey gösterilmedi. Şok edici, heyecan verici, hayran bırakıcı birşey yoktu.

20.32 – Apple’ın konferansı artık sona yaklaşıyor. Her sene olduğu gibi bu sene de şimdi müzik zamanı… Tony Bennett…

20.31 – Yeni iTunes özellikleri bugünden itibaren kullanıma açılıyor.

20.30 – iPhone üzerinden iTunes mağazasına erişim de iyileştiriliyor. Artık sadece WiFi üzerinden değil, 3G üzerinden de iTunes mağazasına erişip şarkı indirmek mümkün olacak. iPhone’a indirdiğiniz iTunes şarkılarını bilgisayarınız ile senkronize etmenize de izin verilecek.

20.29 – 2009’un ilk çeyreği sonuna kadar iTunes’taki 10 milyon şarkı DRM korumasız hale gelecek, yani iTunes’tan indirilen şarkılar iPod dışındaki ortamlarda da çalınabilecek.

20.27 – Şimdi de iTunes ile ilgili açıklama geliyor. iTunes’un başarısından söz edildi. iTunes ile ilgili üç açıklama yapılacak. iTunes’tan şimdiye kadar 6 milyar şarkı satıldı, burada 10 milyon şarkı bulunuyor ve kredi kartlı 75 milyon kullanıcı hesabı bulunuyor.

20.26- 17 inç MacBook Pro reklamı katılımcılara gösterildi.

20.25 – MacBook’larını yeni MacBook Pro ile değiştirmek isteyenler için bir program sunulacak. Sadece tek bir ürün konfigurasyonu mevcut olacak. 2799$’lık bu konfigurasyonda 2.66 GHz işlemci, 4GB RAM, 320 GB HDD bulunacak. Bu model Ocak ayı sonunda satışa çıkacak.

20.23 – Mükemmel batarya süresi… Ayrık grafik kartı barındıran modellerde 7 saate kadar, entegre yongaset barındıran modellerde 8 saate kadar çalışma süresi sunuluyor.

20.21 – Şu anda yeni çevre dostu batarya tanıtılıyor. Batarya süresi daha uzun, bu da daha az batarya çevreyi kirletecek demek.

20.18 – MacBook Pro’nun pille çalışma süresi 8 saate kadar çıkıyor. Pili 1000 defa şarj edilebiliyor. Phil Schiller’e göre daha uzun kullanım süreli bir batarya yapmak için onu büyük tasarlamak gerekiyormuş… Ayrıca bu kadar büyük bataryayı yerleştirmek de bir problemmiş… Sökülebilir bir batarya çok fazla israf edilen yere sebep oluyor.

20.16 – Yeni MacBook Pro’da yeni jenerasyon Core 2 Duo işlemciler bulunuyor. 8GB’a kadar arttırılabilir RAM, yeni NVIDIA GeForce 9400M ve 9600M GT grafik kartı seçenekleri… 320 GB HDD standart. Ayrıca 256 GB’a kadar kapasite sunan SSD barındıran modeller de bulunacak. Üç USB çıkışı, Firewire 800, yeni cam trackpad de ek özellikler…

20.15 – 17 inç MacBook Pro’nun ekranının özellikleri: 1920×1200 piksel çözünürlük, 140 derece yatay, 120 derece dikey görüntüleme açısı, 700:1 kontrast oranı…

20.13 – Yeni 17 inç MacBook Pro – Dünyanın en ince ve en hafif 17 inç ekranlı dizüstü bilgisayarı…

20.10 – İşte daha önce de sözünü ettiğimiz gibi: 17-inç MacBook Pro!

20.09 – “Show Shared Document” adlı yeni bir nesne paylaşılan bütün dokümanları ve kiminle paylaşıldığını gösteriyor. iWork.com ücretsiz kullanılabiliyor ve bugünden itibaren açılıyor.

20.07 – iWork.com ile çevrimiçi dosya paylaşımı yapmak da mümkün. Bilgisayarda Pages ile hazırlanan bir dosya iWork.com’a yüklenip paylaşıma açılabilir. Bu dosya herhangi bir Mac ya da PC’de görüntülenebilir.

20.05 – iWork de iWork.com ile internete taşınıyor. Sistem şu anda beta aşamasında. Apple da Google’a çevrimiçi ofis arenasında rakip olmayı planlıyor. Şu anda iWork.com demosu yapılıyor.

20.03 – iLife ve iWork paket halinde Mac Box Set adıyla Ocak ayı sonunda satışa çıkacak. Satış fiyatı ise 169$.

20.02 – iWork’ün satış fiyatı bireysel kullanıcılar için 79$, aile paketi 99$ ve yeni Mac satın alanlar için 49$. iWork bugün itibariyle satışa sunuluyor.

19.59 – iWork paketinde yer alan Pages 09 tanıtılıyor.

19.55 – Yeni “Keynote Remote” tanıtılıyor. Bu uygulama iPhone ya da iPod touch üzerinde çalışıyor ve kablosuz ağ bağlantısı üzerinden Mac’inizi kontrol etmenizi sağlıyor.

19.51 – iLife 09’un Ocak ayının sonlarına doğru çıkması bekleniyor. Bireysel paket 79$, aile paketi 99$.

19.50 – Sanatçıların vereceği dersler ücretli olacak. Her bir dersin ücreti 4.99$. Dersler internet üzerinden satın alınabilecek. Ayrıca sanatçılar şarkıların hikayelerini de kendi ağızlarından anlatacaklar.

19.48 – Gitar çalmasını öğretmede yardımcı olacak sanatçılardan bazıları: John Fogerty, Colbie Caillat, Patrick Stump, Sting? Piyano da ise yardım edecekler: Sara McLaughlin, Ryan Tedder, Norah Jones…

19.46 – Gitar ve piyano, notalar ve bir şarkı… Dokuz derste gitar, dokuz derste piyano çalmasını Garaga Band ile öğrenebilirsiniz. Ayrıca bazı sanatçılar kendi şarkılarını kendileri öğretiyor.

19.43 – Şimdi de yeni Garage Band tanıtılıyor. Yeni Özellik: Enstrüman çalmasını öğren. Bir öğreticiniz, bir enstrümanınız ve bir kontrol mekanizmanız var: Çalıştığınız bölümlerle ilgili olarak kendinizi test edebiliyorsunuz.

19.39 – Görüntü sabitleme ve klip üzerinde ince ayarlar yapma özellikleri gösteriliyor. Video çalma hızı değiştirilebiliyor, video klibe efektler eklenebiliyor. (Örn: Eski filmler.)

19.35 – Gelişmiş klip editörü tanıtılıyor. Videodan ses ayıklamak mümkün, ayrıca video klibe dış ses eklemek de mümkün.

19.33 – Şu anda iMovie 09 tanıtımı yapılıyor. Tek bir tıklama ile iMovie temalar yaratabiliyor. İki ve üç boyutlu seyahat haritaları hazırlayarak gezdiğiniz yerler gösterebiliyorsunuz. Otomatik video sabitleştirme özelliği sayesinde kalitesiz videolar bile daha güzel hale getiriliyor.

19.30 – iPhoto 09 tanıtımı bitti. Şimdi iMovie 09 zamanı.

19.25 – “Places – Konumlar” özelliğinde harita üzerinde bir yer seçildiğinde, o yerde çekilmiş bütün fotoğraflar karşınıza çıkıyor.

19.23 – iPhoto aynı kişinin bulunduğu bütün fotoğrafları yığın şeklinde gösteriyor. Yüz tanıma özelliğini kullanarak otomatik yakınlaştırma yapıyor.

19.21 – Şu ana kadar iPhoto 09 ile ilgili anlatılanları özetleyen bir gösterim yapılıyor.

19.20 – iPhoto 09’a yeni baskı temaları eklenmiş. Bunlardan bir tanesi de seyahat kitabı teması. GPS etiklemelerinin yapıldığı bir haritada bulunuyor.

19.19 – Oluşturulan fotoslayt gösterileri iTunes’a eklenebiliyor, iPhone ve iPod touch’a yüklenebiliyor.

19.17 – iPhoto 09’da Facebook ve Flickr ile senkronizasyon yapabilme özelliği de bulunuyor. Eğer etiketlendiyseniz, bu fotoğrafları kendi fotoğraf kütüphanenize indirebilirsiniz.

19.13 – iPhoto 09’da konuma göre de fotoğraf düzenlemesi ve sınıflandırması yapılabiliyor. Burada “geotagging” denilen coğrafi etiketlemeden yararlanılıyor. İşin içine burada da GPS giriyor. iPhoto fotoğraflardaki GPS etiketlerini okuyabiliyor.

19.11 – iLife 09 tanıtımı başlıyor. Phil Schiller: “iLife Mac’lerin tercih edilmesindeki en önemli sebeplerden bir tanesi.”  Yeni iPhoto 09’un tanıtımı yapılıyor. Yeni sürümde favori kişilere göre fotoğraf düzenleme, yüz tanıma gibi özellikler bulunuyor…

19.07 – Phil Schiller, Apple mağazalarının güzelliklerinden bahsettikten sonra biraz daha konuya giriyor. Bugünkü konuşmanın ana teması Mac. Adı üstünde bu Macworld… Geçen mali yılda 9.7 milyon Mac satılmış. Pazar gelişimi açısından Mac %37.7 gelişim gösterirken, PC’lerde bu oran %15.2.

19.05 – Phil Schiller, Apple için heyecanlı zamanların geçtiğini söylüyor. Çin’de, Avustralya’da ve Almanya’da açılan Apple mağazaları için çalışanlarına özel teşekkürlerini iletiyor.

19.03 – Phil Schiller sahneye çıktı ve izleyicileri selamlayarak konuşmasına başlıyor.

19.02 – Herkes yerine oturdu. Etkinliğin birazdan başlaması bekleniyor. Ve ışıklar söndü.

19.00 – Ve Macworld Expo açılış konuşması başlıyor.

18.55 –  Davetliler konuşmanın yapılacağı salona girmeye başladı. Al Gore, Cook ve Bertrand gelenler arasında. Steve Jobs henüz ortalıkta görünmedi.

YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

14,281BeğenenlerBeğen
11,779TakipçilerTakip Et
4,846TakipçilerTakip Et
39,139AboneAbone Ol

MANŞETLER

video

macOS Catalina Hızlı Bakış: Sidecar ve diğer yenilikler – Video

macOS Catalina da WWDC 2019'da Apple'ın ön gösterimini gerçekleştirdiği yeni işletim sistemi sürümleri arasında yer alıyordu. Sonbaharda çıkması planlanan...
video

Galaxy Note 10+, OnePlus 7 Pro, Galaxy Note 9, iPhone XS Max pil testi ile karşı karşıya – Video

Samsung'un yeni 2019 model amiral gemisi telefonları, Galaxy serisi içindeki en yüksek şarj hızını sunuyor. Galaxy S10 5G modeli 25W desteğine sahipken, Galaxy Note...

Snapchat’in yeni Spectacles gözlükleri daha pahalı ve gelişmiş

Snap, artırılmış gerçeklik destekli güneş gözlüklerinin yeniden tasarlanmış versiyonunu tanıttı. Spectacles 3, yepyeni bir tasarım ve derinlik algılama imkanı sunan HD kamera ile birlikte...

Samsung’dan Galaxy A serisine taze kan: Galaxy A10s

Galaxy A10, Samsung'un geniş A serisinde giriş seviyesini temsil ediyor. Sadece tek bir arka kamerası bulunan telefon, uygun fiyatlı bir telefondan beklenen tüm özellikleri...

Video günlükçülerin dikkatine! Yeni DJI Osmo Mobile 3 daha kullanışlı ve rahat taşınıyor

DJI Osmo Mobile 3, yakın zamandaki sızıntılarının ardından artık resmiyet kazanması beklenen bir üründü. Nihayet DJI, resmi açıklamayı yaptı. Akıllı telefonlara özel gimbal cihazının...

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR