macOS Monterey için henüz eksik olan özellikler: Public Beta veya Intel Mac’lerde bunlar yok

google news abone ol

Apple, ilk macOS Monterey public beta, yani herkese açık beta sürümünü bu hafta içinde yayınladı. Böylelikle sonbaharda destekleyen cihazı bulunan birçok Mac kullanıcısının tanışacağı yenilikleri şimdiden test etme imkanınız var.

Kullanıcılar macOS 12 ile gelecek birçok yeniliği bu herkese açık beta sürümünde görebiliyor, ancak eksik olan önemli bir özellik var. O özellik de Evrensel Denetim, yani Mac’in izleme dörtgeni veya faresini diğer Mac bilgisayarlarında veya iPad’lerde kullanma imkanı. Apple’ın geçen ayki WWDC 2021 açılış konuşması yayınında bunun bir sunumunu görmüştük. Bu özellik Apple’ın cihazların birlikte çalışmasını sağlayan Devamlılık ve Handoff gibi diğer özelliklerinden de yararlanıyor.

Ayrıca Evrensel Denetim, Sidecar adı verilen ve Mac ile birlikte iPad’i ikinci ekran olarak kullanmaya izin veren özellikle de benzerlikler taşıyor.

Daha önce kayıtlı Apple geliştiricileri de, sahip oldukları betalar dahilinde Evrensel Kontrol özelliğine erişemediler. Ancak muhtemelen bu yılın ilerleyen zamanlarında, macOS 12 Monterey genel dağıtıma çıkmadan önce bu özelliği test etme imkanı doğacaktır.

Apple M1 işlemcili Mac’lere özel macOS Monterey özellikleri

Apple’ın bahsetmediği bir şey daha var; o da macOS Monterey’in Apple Silicon kullanıcılarına (Intel tabanlı Mac’ler yerine Apple M1 işlemcili Mac’lere sahip olanlar) oldukça fazla ek özellik sunacağıdır.

Bu, Mac sahiplerini yeni M1 tabanlı modellere çekmek için açık bir neden olsa da, Intel işlemcili bazı yeni Mac’lerin hâlâ piyasada ve sahiplerinin sayısının da yüksek olduğu için Apple bu konuda fazla konuşmamış olabilir. Üstelik Intel Xeon işlemcili iMac’lerin ve Mac Pro’ların da yolda olduğu söyleniyor.

Apple’ın macOS Monterey ilk bakış sayfalarında, macOS Monterey çalıştıran Intel tabanlı Mac’lerde bulunmadığını belirttiği tüm özellikleri bulabilirsiniz. Bu özelliklerin çoğu M1’in nöral motorunu kullanıyor olmalıdır. İşte o özellikler:

macOS Monterey ile gelecek olan Portre Modu

iPhone’daki Portre modundan ilham alınarak geliştirilen ve gücünü M1 çipten alan bu yeni video efekti, arka plana değil size odaklanıyor.

Fotoğraflarda Canlı Metin

Mac’iniz şimdi herhangi bir görseldeki metinle etkileşime geçmenize imkan veriyor. Bir adrese tıklıyorsunuz, adres Harita’da açılıyor. Görseldeki telefon numaralarını arayabiliyor, kaydedebiliyor ve bu numaralara mesaj gönderebiliyorsunuz. Metni kopyalayıp yapıştırabiliyorsunuz. Tıpkı diğer tüm metinlerde yaptığınız gibi. Üstelik görsellerdeki kişisel ayrıntılar ve bilgiler asla aygıtınızdan dışarı çıkmıyor.

Tamamen yeni bir şehir deneyimi

Yolların, mahallelerin, binaların, ağaçların çok daha ayrıntılı görüntüleriyle şehirleri keşfedin. Golden Gate Köprüsü gibi etkileyici yapıları üç boyutlu olarak hem açık hem de koyu mod haritalarda ziyaret edin.

İnteraktif yerküre

Dünya’nın doğal güzelliklerine kapsamlı ve interaktif yerküreden bakın. Sıradağları, çölleri, yağmur ormanlarını, okyanusları ve daha fazlasını zenginleştirilmiş detaylarla keşfedin.

macos monterey
macOS Monterey ile birlikte M1 Mac’lere gelecek interaktif yerküre özelliği

Cihazda dikte

Klavye diktesi, cihazınızı kullandıkça iyileşir ve zamanla kişiselleşir. Cihaz üzerinde dikte, tüm işlemleri tamamen çevrimdışı gerçekleştirerek gizliliğinizin korunmasına yardımcı olur. Aramada dikte, sunucu tabanlı dikte kullanır.

Sürekli dikte

Cihaz üzerinde dikte ile, herhangi bir uzunluktaki metni herhangi bir zaman aşımı olmaksızın dikte edebilirsiniz (önceden 60 saniye ile sınırlıydı).

Nöral ağ tabanlı metinden konuşmaya çeviri için daha fazla dil desteği

En yeni nöral metin-konuşma sesleri artık daha fazla dilde mevcuttur: İsveççe (İsveç), Danca (Danimarka), Norveççe (Norveç) ve Fince (Finlandiya).

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple’ın yeni iPhone 14 telefonları daha pahalıya gelebilir

Apple ile ilgili ürünler konusunda isabetli tahmin ve öngörüleriyle bilinen analist Ming-Chi Kuo'ya göre Apple, yakında çıkacak olan iPhone 14'ü iPhone 13'ten daha pahalıya...

Galaxy Watch 5 ve Watch 5 Pro duyuruldu; önemli yenilikler var

Samsung'un yeni akıllı saatleriyle ilgili haberler uzun süredir etrafta dolaşıyordu. Güney Koreli şirketin bugün düzenlediği Unpacked etkinliğinde Galaxy Watch 5 ve Watch 5 Pro...

Galaxy Z Flip 4 rafine tasarım ve özelliklerle tanıtıldı

Samsung'un katlanabilir telefon portföyünün iki parçasından biri olan Z Flip serisinin en yeni üyesi Galaxy Z Flip 4 resmiyet kazandı. Katlanabilir ekranlı telefon ilk...

Samsung Galaxy Z Fold 4 tanıtıldı: Her açıdan ince dokunuşlar var

Samsung'un yeni katlanabilir telefonu Galaxy Z Fold 4 uzun süredir devam eden sızıntıların ve paylaşımların ardından bugün resmen gözler önüne çıktı. Samsung Galaxy Z...

Snapchat Aile Merkezi ile anne ve babalara çocuklarının arkadaşlarını gösterecek

Snapchat, anne ve babaların genç çocuklarının kimlerle sohbet ettiğini takip etmelerini sağlayan bir ebeveyn kontrol portalını kullanıma sundu. Aile Merkezi olarak adlandırılan yeni uygulama...

WhatsApp’ın çevrimiçi durumu gizleme dahil yeni gizlilik özellikleri kullanıma sunuluyor

WhatsApp, TechCrunch'ın haberine göre, kısa süre önce beta sürümünde gösterdiği çevrimiçi durumu göstermeyi engelleme seçeneği de dahil olmak üzere birkaç önemli gizlilik özelliğini kullanıma...

Huawei MatePad Paper İncelemesi

Huawei MatePad Paper Huawei Online Mağaza'dan satın alın SATIN AL Elektronik mürekkep, yani e-ink teknolojisi yıllardır ortalıkta olmasına rağmen, şimdiye kadar büyük şirketlerin bu tür ekranlara sahip...