macOS Mojave’de Ekran Resmi nasıl kullanılır?

macOS Mojave ile birlikte Mac bilgisayarları, uzun zamandır eksikliğini duyduğu yerleşik ekran resmi alma aracına kavuştu. Ekran Resmi adı verilen uygulama sayesinde, ister ekranın belirli bir alanının, ister bir pencerenin, ister ekranın tamamının fotoğrafını çekebilir veya kaydını yapabilirsiniz.

Ekran Resmi uygulamasını aşağıdaki üç yolu takip ederek açabilirsiniz:

  1. Launchpad‘de, Diğer klasörü altında bulunan Ekran Resmi kestirmesine tıklayın.
  2. Spotlight‘ı açıp Ekran Resmi yazın ve Enter’a basın.
  3. Shift-Command-5 tuşlarına aynı anda basın.

Bunun dışında, eskiden olduğu gibi Sol Shift-Command-Sağ Shift-3 tuşlarına aynı anda basarak da ekran resmi alabilirsiniz. Bu yöntemi kullandığınızda Ekran Resmi uygulaması açılmadan, doğrudan açık olan ekranın tamamının görüntüsü alınır. Daha sonra alınan resmin ön izlemesini sağ alt köşede görebilir, ekran görüntüsü üzerinde düzenlemeler yapabilirsiniz.

Ekran Resmi uygulaması açıldığında, ekranın belirli bir alanının taralı olduğunu göreceksiniz. Ekran görüntüsünü alacağınız alanın sınırlarını belirleyerek görüntü çekimi yapabilirsiniz. Bunun dışında ekranın tamamını ya da aktif uygulama penceresini seçmeniz de mümkün.

Ekran görüntüsü almanın yanı sıra ekran kaydı da yapabilirsiniz. Üstelik mikrofon kullanarak ses kaydı da gerçekleştirebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
MediaTek Dimensity 9000 ile gözünü üst sınıf akıllı telefonlara dikiyor

Öte yandan ekran resmini aldıktan sonra, sağ alt köşede beliren küçük ön izleme resmine tıklatarak göz atma aracını açabilir, buradan ekran görüntüsü üzerinde not alma, çizim yapma veya diğer düzenleme işlerini gerçekleştirebilirsiniz. Daha sonra ekran görüntüsünü başkalarıyla paylaşabilir, bilgisayara kaydedebilir veya kaydetmeden çöp kutusuna gönderebilirsiniz.

Apple Türkiye online mağazasında ürün satışlarını durdurdu

Apple, Türkiye online mağazasında ürün satışını durdurdu. Hâlihazırda Apple'ın çevrimiçi mağazasındaki tüm ürünler stok dışı görünüyor. Ürünlerin konfigürasyonu tamamlandıktan sonra sepete ekleme aşamasına gelindiğinde...

Spotify Netflix içerikleri için özel bölüm oluşturdu

Spotify, Netflix dizi ve filmleriyle ilgili içerikler için özel bir bölüm oluşturdu. Bu özel bölümde Netflix dizi ve filmlerinin soundtrack'lerini, bunlar için hazırlanmış çalma...

MediaMarkt’ın çeşitli Şahane Cuma fırsatlarına bakıyoruz – Video

Tüketicilerin beklediği Şahane Cuma zamanı geldi. MediaMarkt akıllı telefondan tablete, TV'den beyaz eşyaya, bilgisayardan ev aletlerine birçok farklı kategoride, yüzlerce üründe çeşitli indirim fırsatları...