macOS Big Sur ile Netflix 4K HDR için Apple T2 Güvenlik çipi gerekiyor

macOS Big Sur, ilk kez Netflix videolarını 4K HDR formatında izlemeye imkan tanıyacak. Ancak bu destekten ancak sınırlı sayıda Mac bilgisayarın yararlanması mümkün olacak.

Apple Terminal tarafından verilen bilgiye göre Netflix içeriklerini 4K çözünürlükte izlemek için Big Sur desteğine sahip bir Mac’ten fazlası gerekecek. Netflix’in Yardım Merkezi içinde yeni güncellenen bir doküman, sadece T2 Güvenlik Çipi barındıran cihazlarda yüksek kaliteli içerik yayını imkanının sunulduğunu işaret ediyor.

Yardım sayfası macOS 11.0 Big Sur ve en son Safari versiyonunu ile 60Hz 4K uyumlu bir ekranın yanı sıra 2018 ya da daha sonra çıkan ve Apple T2 Güvenlik çipini barındıran bir Mac bilgisayarın gerekli olduğunu da belirtiyor.

Bu demek oluyor ki, Netflix’i macOS’te 4K çözünürlükte izlemek için 2018’de ve daha sonra kullanıma sunulan MacBook Pro, 2018’de veya daha sonra kullanıma sunulan MacBook Air, 2020’de kullanıma sunulan iMac, iMac Pro, 2018’de kullanıma sunulan Mac mini ve 2019’da kullanıma sunulan Mac Pro gerekecek.

Reddit‘te yazışan macOS kullanıcıları için bu katı gereksinimlere ilişkin haberler pek iyi gelmedi ve bir kullanıcı şikayet ediyor: “En olası teori, içerik kopyalamaya karşı daha güçlü Dijital Haklar Yönetimi (DRM) korumalarında ısrar eden stüdyolar gibi görünüyor. Ayrıca Reddit kullanıcıları Windows PC’lerde 4K Netflix yayını için özel çip gereksinimlerinin bulunduğuna da dikkat çekiyor.”

Olağandışı gereksinimin nedenini henüz bilmiyoruz, ancak bir Reddit kullanıcısı bunun, içeriklerin kopyalanmasına karşı daha güçlü Dijital Haklar Yönetimi (DRM) korumalarında ısrar eden çalışmalardan kaynaklandığını iddia ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
HP Envy 14 (2021) İncelemesi

Bazıları ise bunun, Netflix’in izleyicilerin eski Mac cihazlarında HDR içeriği denememesini ve yayınlamamasını sağlama yolu olduğunu ve aksi takdirde bunun düşük performansla sonuçlanabileceğini öne sürüyor.

macOS Big Sur’un dokuzuncu herkese açık beta sürümü yayınlandı. Yazılımın final sürümünün bu ay içinde dağıtıma çıkmasını bekliyoruz.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

YouTube Kids uygulaması artık Türkiye’de

YouTube yetişkinler kadar çocuklar için de epey popüler platformlardan bir tanesi. Çocuklar daha bebekliklerinden itibaren YouTube'dan oynatılan videolarla büyüyor desek yanlış olmaz. Bu durumu...

Apple iMac M1 işlemci ve parlak renklerle yenilendi

Apple daha ince bir tasarıma, yeni M1 işlemciye ve parlak renk seçeneklerine sahip yeni iMac masaüstü bilgisayarını tanıttı. Klasik renkli iMac'lere bir tür saygı...